Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego odpowiada na list otwarty Samorządu Studentów

poniedziałek, 10.1.2022 13:17 447 0

Wobec rozprzestrzeniających się w mediach i mediach społecznościowych nieprawdziwych informacji dotyczących powrotu do częściowo stacjonarnej formy nauki na Uniwersytecie Wrocławskim JM Rektor wystosował odpowiedź na opublikowany na profilu FB Samorządu Studentów UWr list otwarty.  

Pisemna odpowiedź Rektora (TUTAJ) została przekazana przewodniczącemu Samorządu Studentów UWr, panu Patrykowi Korolce, w piątek, 7 stycznia 2022 r., o godz. 12.30, podczas spotkania z Rektorem i z Prorektorem ds. Studenckich, na które Rektor zaprosił przedstawicieli studentów. Elektroniczna forma odpowiedzi została przesłana Samorządowi drogą mailową. 

Rektor dotychczas nie otrzymał listu otwartego drogą formalną, dokument jest mu znany jedynie z mediów społecznościowych.  

Treści opublikowane w liście na FB nie mają poparcia w faktach, a w szczególności: 

  1. Nie jest prawdą, że decyzja o częściowym powrocie do stacjonarnej formy kształcenia została ogłoszona 5 stycznia 2022 r. Stacjonarny tryb kształcenia od 10 stycznia jednoznacznie wynikał z terminów zawartych w Zarządzeniu nr 200/2021 dnia 3 grudnia 2021 r. Wówczas Samorząd Studencki nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do tej decyzji. 
  2. Nie jest prawdą, że Zarządzenie nr 3/2022 wprowadza obligatoryjny powrót do trybu stacjonarnego dla wszystkich studentów, na wszystkie zajęcia. Przeciwnie, Zarządzenie w sposób elastyczny daje możliwość kontynuowania nauczania w modelu hybrydowym lub zdalnym. Kontynuuje w sposób oczywisty zasady ogłoszone jako ramy kształcenia w semestrze zimowym jeszcze w czerwcu 2021 r. oraz ich uszczegółowienie we wspomnianym zarządzeniu nr 200/2021 wyznaczając dłuższy okres funkcjonowania tych przepisów. 
  3. Nie jest prawdą, że decyzje dotyczące form dydaktyki nie są konsultowane ze studentami. Przedstawiciele Samorządu Studenckiego są nie tylko członkami Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz odpowiednich komisji senackich, w tym Senackiej Komisji Nauczania, ale także Zespołu ds.  COVID 19, który co tydzień spotyka się i wypracowuje propozycje rozwiązań. Przedstawiciele Samorządu Studentów uczestniczą w tych spotkaniach jedynie sporadycznie (od października do końca grudnia 2021 r. byli obecni 3 razy) i nie wyrazili zainteresowania czynnym udziałem w pracach Zespołu.  

Treść Listu Otwartego Samorządu Studentów UWr nie znajduje potwierdzenia w faktach.  

Mimo to, mając na uwadze wysoki poziom emocji towarzyszących dyskusji i dążąc do polubownego rozwiązania, JM Rektor UWr postanowił nie upubliczniać zarówno listu, jak i swojej odpowiedzi, dając Przewodniczącemu Samorządu Studentów UWr i innym sygnatariuszom listu czas na wycofanie się z nieprawdziwych twierdzeń i na złagodzenie formy wypowiedzi. Wobec braku takiej reakcji Rektor zdecydował o publikacji obu dokumentów na stronie internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego w poniedziałek, 10 stycznia 2022 r. 

 

================================================================================ 

  1. Organizacja całego semestru zimowego roku akademickiego 2021/2022 została określona Komunikatem nr 64/2021 z dnia 29 czerwca 2021 r. Tam również wyraźnie wskazano, że podstawowym trybem kształcenia jest edukacja stacjonarna, ale z możliwym przejściem na kształcenie zdalne, jeśli będzie tego wymagała sytuacja epidemiczna. W komunikacie tym także zostało wskazane, że plany zajęć dla poszczególnych kierunków studiów należy przygotować tak, by umożliwiały przejście na kształcenie w formie hybrydowej lub zdalnej. Nic w tym zakresie nie uległo zmianie. 
  2. W ZARZĄDZENIU Nr 200/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 3 grudnia 2021 r. zapisano, że regulacje dotyczące nauki zdalnej będą obowiązywać do 7 stycznia 2022 r., a w przypadku studentów zaocznych – do 9 stycznia 2022 r. 
  3. W bieżącej sytuacji nie ma przesłanek do ustanawiania kształcenia zdalnego jako zasadniczego trybu kształcenia na Uniwersytecie. Przyjęte rozwiązanie jest w tym zakresie zbieżne z decyzjami władz innych dużych uniwersytetów klasycznych w Polsce, jak na przykład UAM i UŚ. 
  4. Zarządzenie 3/2022 oraz Komunikat nr 64/2021 z dnia 29 czerwca 2021 r. dają dziekanom możliwość podjęcia decyzji o przeniesieniu określonych kierunków w tryb zdalny, jeśli będzie tego wymagała sytuacja epidemiczna oraz w drugą stronę niezależnie od trybu nauczania (studia stacjonarne, wieczorowe, niestacjonarne). 
  5. Decyzja o pozostawieniu sporej dyskrecjonalnej przestrzeni dla władz poszczególnych Wydziałów to wyraz elastycznego podejścia do kształtowania procesu dydaktycznego, a przede wszystkim możliwość lepszego dostosowania szczegółowych rozwiązań do potrzeb studentów poszczególnych kierunków, z uwzględnieniem stanu epidemicznego i wymogów procesu kształcenia. 
  6. Szereg podnoszonych przez studentów spraw organizacyjnych należy zgłosić do dziekanatów i do dyrekcji instytutów, bo na tym szczeblu są rozstrzygane. 
  7. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego jest zawsze otwarty na rozmowy z członkami wspólnoty - w każdy piątek między 12.00 a 13.30 każdy może bez wcześniejszego umówienia spotkać się z rektorem w sprawach uczelni. 
  8. Rektor i prorektorzy na bieżąco reagują na prośby, pytania i skargi studentów dotyczące kwestii związanych ze wszystkimi sprawami studenckimi, w tym zwłaszcza w zakresie COVID 19. 
  9. Studenci mają możliwość wpływania na decyzje dotyczące trybu nauki. Przedstawiciele Samorządu Studentów są członkami Senatu UWr, komisji senackich, w tym Senackiej Komisji Nauczania, a także członkami zespołu ds. COVID, który co tydzień omawia aktualne problemy związane z pandemią. 
Dodaj komentarz

Komentarze (0)