Relacja z Literackiego Woodstocku – dzień I

poniedziałek, 1.8.2016 09:40 1257 0

Pierwsze wykłady i rozmowy o książkach w plenerze, deszczowe spotkanie z niezwykle radosną Rosą Montero, wieczorne szaleństwo z Pablopavo i Ludzikami - prawdopodobnie najbardziej literackim zespołem muzycznym w Polsce. Pierwszy dzień Literackiego Woodstocku za nami!

Mogliśmy tylko przypuszczać, w jakim klimacie odbędzie pierwszy w historii Literacki Woodstock. Rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Przeszło 800 członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski przybyło do Wrocławia, aby wspólnie świętować 10-lecie istnienia ruchu. Obecni na terenie festiwalu książkofile, od samego rana do późnych godzin wieczornych, emanowali radością i optymizmem. Ich dobry nastrój nie była w stanie popsuć nawet wieczorna burza. Zgodnie stwierdzili, że bez deszczu nie ma „Woodstocku”.

Przedpołudnie poświęcone zostało rozmowom o literaturze i wokół literatury. Moderatorami i prowadzącymi dyskusje byli zaproszeni literaturoznawcy i dziennikarze. Przedstawicielki Instytutu Książki – Elżbieta Kalinowska i Agnieszka Rasińska-Bóbr opowiadały o sytuacji polskiej literatury na świecie. Piotr Kofta w czasie swojego wykładu zdradził jak napisać powieść, aby stała się bestsellerem. O problemach i wyzwaniach literatury kobiecej mówiła Bernadetta Darska, bezwzględnie rozprawiając się z wszystkimi obecnie panującymi w tej dziedzinie trendami. Magda Piekarska skonfrontowała się z tożsamością dolnośląskich pisarzy. W niezbędniku moderatora DKK nie zabrakło również tematyki dziecięco-młodzieżowej. Na pytanie: „Co czytać z dziećmi?” odpowiedziała Agnieszka Karp-Szymańska. Studium literatury dla młodych nie tylko wiekiem, ale przede wszystkim umysłem przeprowadził Szymon Kloska, odwołując się do najważniejszych utworów z gatunku nowej fantastyki.

Główny punkt programu – oficjalna inauguracja festiwalu oraz gala wręczenia nagród Dyskusyjnych Klubów Książki dla najbardziej poczytnych pisarzy – rozpoczął się punktualnie o 18:00. Pomysłodawcy idei DKK, moderatorzy i klubowicze nie kryli wzruszenia, wspólnie podsumowując i dziękując sobie wzajemnie za 10 lat współpracy. Podziw i uznanie wyrazili również najbardziej popularni wśród klubowiczów - pisarze 10-lecia. W kategorii literatury pięknej wyróżnieni zostali ex aequo Jacek Dehnel oraz Wiesław Myśliwski. Jacek Hugo-Bader otrzymał nagrodę w kategorii literatura faktu, natomiast Barbara Kosmowska zwyciężyła wśród autorów dla dzieci i młodzieży.

Gościem specjalnym pierwszego dnia Literackiego Woodstocku była hiszpańska pisarka i dziennikarka Rosa Montero. W asyście tłumaczki, zaprezentowała niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie „Ślepa miłość”. Główna bohaterka, niewyobrażalnie brzydka 40-latka oraz jej perypetie uczuciowe od razu narzuciły tematy poruszane w dalszej części spotkania – miłość, kobiecość i… śmierć – swoista obsesja autorki, która nieustannie powraca w jej utworach. Pomimo powagi dyskusji i z każdą chwilą pogarszającą się pogodą, autorka nie traciła poczucia humoru. Swoim optymizmem zarażała skłębioną pod parasolami publiczność, aby na końcu pożegnać ją prostą myślą: „cieszmy się każdą chwilą!”. I z tą myślą wszyscy, niezależnie od wieku pozostali do późnych godzin wieczornych, rozmawiając o literaturze, tańcząc i bawiąc się razem przy muzyce Pablopavo i Ludzików.

źródło: Wrocław 2016

Dodaj komentarz

Komentarze (0)