komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Remont kamienicy na pl. Solnym 4

środa, 20.7.2016 12:55 , komentarze: 0 , odsłony: 1524
kategorie artykułu:

Trwa remont barokowej kamienicy na pl. Solnym 4. Wrocław wzbogaci się o prywatną instytucję kultury.

20 lipca 2016 r., kilkunastometrowy dźwig ustawił przy remontowanej kamienicy na pl. Solnym 4, specjalny kontener. Cała operacja trwała kilkadziesiąt minut.

Inwestor we wrześniu ubiegłego roku zapowiadał, że prace remontowe kamienicy rozpoczną się jesienią i potrwają do końca 2016 r. Ten termin może się zmienić, bo dopiero na początku czerwca 2016 r. pojawił się płot zabezpieczający wejście do budynku i od strony placu Solnego widać pracujących robotników.

Właścicielem kamienicy pl. Solnym 4 jest wywodząca się z Dolnego Śląska, a obecnie mieszkająca w Berlinie Violetta Wojanowski. Przedstawiciele właściciela informują, że inwestorem prac remontowych będzie europejska spółka pożytku publicznego Op Enheim (nazwa nawiązuje do poprzednich właścicieli budynku rodziny Oppeheimów).

Op Enheim – Dom Oppenheimów
Celem Op Enheim będzie wspieranie i dbanie o rozwój kultury pomiędzy Wrocławiem i Berlinem oraz umożliwienie dostępu do nich dla publiczności, poprzez międzynarodowe wystawy w sali wystawienniczej, a także i inne imprezy – mówi Katarzyna Tabiszewska, kierownik projektu.

Na parterze będą lokale gastronomiczne, na kolejnych kondygnacjach m.in. galeria sztuki, apartamenty oraz sala przystosowana do małych prelekcji, bankietów oraz koncertów. Koncepcję przebudowy kamienicy opracowała wrocławska pracownia Major Architekci.

– Projekt zakłada gruntowną przebudowę oficyny w tylnej części obiektu oraz pełną renowację zabytkowych elewacji i uwydatnienie najcenniejszych elementów wnętrz. Duży nacisk położono na rzemieślniczą renowację istniejących historycznych elementów budynku – mówi Marcin Major, właściciel biura Major Architekci, i dodaje, że budynek został podzielony funkcjonalnie zgodnie z założeniem stworzenia obiektu skupiającego kulturę, sztukę oraz wysokiej jakości przestrzeń pod wynajem w jednym miejscu.

Kosztu planowanego remontu inwestor nie podaje, wiadomo jedynie, że będzie to kwota siedmiocyfrowa.

Historia barokowej kamienicy przy pl. Solnym 4

Kamienica przy pl. Solnym 4 jest wyjątkowa. Na archiwalnych fotografiach sprzed stu lat barokowy budynek wygląda tak, jak dziś.

 Plac Solny w I polowie XIX w., źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl

Kamienica bez uszkodzeń przetrwała oblężenie Festung Breslau. Zachowały się drewniana oficyna i XVIII-wieczny układ wnętrz.

Plac Solny, rok 1909, źródło: Wratislaviae Amici dolny-slask.org.pl

Barokową kamienicę wybudowano pod koniec XVII wieku. W XIX w. należała do rodziny Oppeheimów, którzy prowadzili w niej fundację zajmującą się pomocą ubogim. Po 1945 r. w kamienicy były mieszkania.

Miasto sprzedało nieruchomość
W kwietniu 2013 r. miasto sprzedało kamienicę w przetargu za 7 920 000 zł (cena wywoławcza 7 800 000 zł). Zgodnie z ofertą cenę pomniejszono o 30 proc. W specyfikacji podano m.in., że nieruchomość jest zabudowana siedmiokondygnacyjnym budynkiem mieszkalno-usługowym (w tym strych i piwnice) z czterokondygnacyjną oficyną o łącznej powierzchni użytkowej ok. 758 mkw. Budynek wpisany do rejestru zabytków pod nr. A/3139/123 z 15.02.1962 r. – czytaj więcej.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

piątek, 10.7.2020 14:24
piątek, 10.7.2020 13:52
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele