Remont Mostu Zwierzynieckiego: Co jeszcze zostało do wykonania?

środa, 2.11.2022 10:43 237 0

Październik, oraz kolejne tygodnie upłyną na kontynuacji prac związanych z nakładaniem powłok malarskich na konstrukcję po stronie wody dolnej (po stronie wybrzeża Pasteura i udostępnionego chodnika). Po zakończeniu czyszczenia i piaskowania trwa zabezpieczanie antykorozyjne konstrukcji podchodnikowej po stronie wody górnej (czyli po stronie ZOO), prowadzony jest również montaż elementów balustrady z kamienia i piaskowca po stronie jazu Szczytnickiego, oraz odbudowa stropów żelbetowych nad komorami serwisowymi sieci gazowej, ciepłowniczej i wodociągowej (komory stanowią element historyczny konstrukcji podchodnikowej i zgodnie z opinią MKZ trzeba je odnowić i zachować).

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wpólnie z wykonawcą dąży do tego, aby prace renowacyjne oraz remontowe na moście zakończyć jeszcze w tym roku, jednak coraz bardziej liczą się z tym, że w tym roku może to nie być możliwe ze względów pogodowych. Coraz większa wilgotność powietrza, typowa dla tej pory roku, utrudnia realizację prac zgodnie z harmonogramem. Mimo dość ciepłej i słonecznej aury wysoki poziom rosy i wilgoć skracają okienka czasowe dla prac malarskich. Zakładany koniec prac renowacyjnych jest na wiosnę przyszłego roku, po ustaniu warunków zimowych:

Co jest tego powodem? Przede wszystkim specyfika prowadzonych obecnie robót:

  • nakładanie powłok antykorozyjnych i końcowej malatury na konstrukcję stalową wymaga odpowiednich warunków pogodowych, a te z dnia na dzień mogą ulec pogorszeniu. Niskie temperatury, opady deszczu czy śniegu, wysoka wilgotność mogą całkowicie uniemożliwić kontynuowanie powyższych prac.
  • szerokopojęte prace wykończeniowe takie jak np. układanie płyt granitowych w chodnikach oraz ich spoinowanie (klejenie zaprawą), spoinowanie elementów balustrad kamiennych, uszczelnianie, klejenie etc.

Układanie płyt granitowych na obydwu chodnikach jest ostatnim elementem prac wykończeniowych, ze względu na wysokie ryzyko ich zabrudzenia, uszkodzenia lub połamania w trakcie toczących się prac malarskich, remontowych i montażowych.
Stosowanie zapraw, kitów oraz klejów wymaga zachowania reżimów technologicznych – jednym z nich jest odpowiednia temperatura i brak opadów.

Warto zauważyć, że prace renowacyjno – konserwatorskie na obiekcie zabytkowym tej klasy wymagają wyjątkowej staranności, precyzji i jakości, zważywszy na wiek samego mostu jak też fakt, że zadaniem zastosowanych technik i materiałów jest utrzymanie mostu w dobrej kondycji przez kolejne parędziesiąt lat.

Prace toczące się na moście nie generują objazdów i utrudnień w ruchu kołowym czy zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej.
Wydłużenie czasu trwania remontu na rzecz utrzymania odpowiedniej jakości robót nie spowoduje zatem wzrostu kosztów społecznych.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć z jakimi warunkami pogodowymi przyjdzie nam mieć do czynienia w listopadzie i grudniu, czy będzie to zima ciepła i łagodna, deszczowa czy mroźna i śnieżna.

ZDiUM

Dodaj komentarz

Komentarze (0)