Remonty wrocławskich kamienic w 2020

poniedziałek, 4.1.2021 11:40 1856 0

Wrocławskie kamienice to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych wizytówek miasta. Tym bardziej, że z każdym rokiem przybywa tych odrestaurowanych, które swoim wyglądem przykuwają uwagę nie tylko wrocławian, ale i turystów. Zobaczcie przykładowe budynki, które zostały wyremontowane w 2020 roku i przeczytajcie, ile kosztowały ich renowacje.

W 2020 roku we Wrocławiu wyremontowano 20 kamienic komunalnych za ponad 21 mln złotych. Za kolejne 17 mln złotych przywrócono dawną świetność kilkudziesięciu budynkom wspólnot mieszkaniowych, w których gmina Wrocław ma swój udział, m.in. przy ul. Kniaziewicza 17.

Znaczna część tych kamienic przeszła kompleksową renowację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, co znacząco poprawiło komfort i bezpieczeństwo lokatorów. Część z nich podłączono od razu do ogrzewania miejskiego.

Miernicza w beżach i brązach

Przykładem tego są budynki nr 10, 18 i 24 przy ul. Mierniczej we Wrocławiu, przy której niemal w całości zachowała się przedwojenna zabudowa. Głównie dlatego stała się ona ulubioną ulicą filmowców.

– Remont objął całe budynki, od dachu, przez elewacje, klatkę schodową, na piwnicach kończąc. Dzięki temu kamienice po ponad 140 latach zyskały też swój pierwotny kolor elewacji. Są to głównie odcienie beżu i brązu. Wszystkie detale zostały starannie odtworzone pod okiem miejskiego konserwatora zabytków – wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. – Wymieniono też instalacje, domofony i oświetlenie. Poza tym budynki ocieplono, a w mieszkaniach, gdzie ich nie było, wybudowano toalety – dodaje.

Koszt remontu tych kamienic wyniósł ponad 10,4 mln złotych.

Historyczny wygląd

W 2020 r., całkowitą metamorfozę przeszła też kamienica przy ul. Nauczycielskiej 6 we Wrocławiu. W ramach tego remontu wymienione zostały elementy konstrukcyjne dachu wraz z jego pokryciem. Położono również nową instalację gazową, elektryczną oraz instalację wodociągową i kanalizacyjną w budynku. Poza tym odnowiono klatkę schodową, taras i elementy balkonowe zachowując historyczny wygląd kamienicy.

– Wyeksponowaliśmy ozdobne elementy balustrad wewnątrz budynku, a na elewacji oczyściliśmy i uzupełniliśmy sztukaterię i cokoły – podkreśla Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Remont kamienicy przy ul. Nauczycielskiej 6 kosztował ponad 2,1 mln złotych i trwał 9 miesięcy.

Perełki na Przedmieściu Oławskim

Również rewitalizacje XIX-wiecznych budynków na Przedmieściu Oławskim przy ul. Prądzyńskiego 25 i Kościuszki 175 miały bardzo szeroki zakres prac, obejmujący m.in.: remont dachów, klatek schodowych, elewacji frontowych, wymianę stropów oraz stolarki okiennej i drzwiowej, jak i zniszczonych instalacji sanitarnych, elektrycznych i gazowych.

– W ramach rewitalizacji budynku przy ul. Prądzyńskiego 25 m.in. wykonany został remont elewacji frontowej. Odtworzono tam oryginalny napis Bäckerei (piekarnia). Odremontowano także klatkę schodową z zachowaniem jej oryginalnego układu – wymienia Katarzyna Galewska.

Obie inwestycje kosztowały ok. 3 mln złotych i były współfinansowane ze środków unijnych z programu rewitalizacji zdegradowanych obszarów. Ich realizacja ma na celu poprawę warunków zamieszkiwania lokalnej społeczności i zwiększenie efektywności energetycznej budynków.

W minionym roku na Przedmieściu Oławskim odnowiona została także kamienica przy ul. Kniaziewicza 17 należąca do wspólnot mieszkaniowych. W tym przypadku wyremontowano m.in. elewację oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.

– Z podziwem obserwuję, jak tamtejsza wspólnota dba o swoją pałacową czynszówkę. Zaczęli nietypowo, bo od klatki schodowej. Ten element często traktowany jest po macoszemu, a niekiedy w ogóle pomijany przy remontach kamienic, bo koncentrujemy się na tym, co widać z ulicy. Kamienica ta ma szansę stać się prawdziwą perełką tej okolicy – podkreśla Ewelina Kodzis, autorka bloga Wrocławskie Kamienice.

Spore zmiany nastąpiły też w budynku przy ul. Łęczyckiej 15a na Starym Mieście. Tam, w celu poprawy stanu technicznego, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową na klatce schodowej, ocieplono też ściany zewnętrzne.

– Na elewacji tej kamienicy pojawiło się również 12 domków dla jerzyków, które dawniej zamieszkiwały w szczelinach tego budynku. Koszt wszystkich prac to ponad 400 tys. złotych – dodaje Tomasz Jankowski z ZZK.


Planowane remonty

W 2021 r. również prowadzone będą remonty wrocławskich kamienic. Między innymi obejmą one budynki gminne przy ul. Prądzyńskiego 30, Chudoby 14, ul. Komuny Paryskiej 94a, Biskupa Tomasza 8, Baryckiej 9, Dworcowej 5b, Niemcewicza 9.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)