Rola mikroorganizmów glebowych

wtorek, 1.8.2023 13:56 155

Gleba nie jest jedynie strukturą, w której ukorzeniają się rośliny. To bogaty, złożony i żyjący system, pełen organizmów mikroskopijnej wielkości oraz tych nieco większych. Najmniejsi mieszkańcy gleby, do których należą między innymi bakterie i grzyby, mają największy wpływ na jej cechy. Przeczytaj i sprawdź, za co odpowiadają niewidoczne gołym okiem organizmy, żyjące w glebie.

Co zasiedla glebę?

Czy wiesz, że jeden gram gleby może zawierać nawet 10 miliardów bakterii i do 1,5 miliona zarodników grzybów? Można wymienić tu chociażby bakterie z rodzajów Agrobacterium, Mycobacterium czy Pseudomonas, czy mikroskopijne, jednokomórkowe lub strzępkowe grzyby z rodzajów Verticillium, Rhizopus czy Penicillium. Pozostałe organizmy zasiedlające glebę to glony, pierwotniaki i wirusy.

Zdaniem ekspertów Agronomist.pl, w dobie dużego natężenia działania niekorzystnych dla gleb czynników, dbałość o jej żywych, pożytecznych mieszkańców ma szczególne znaczenie. Dowiedz się więcej na https://agronomist.pl/artykuly/dbalosc-o-mikroorganizmy-glebowe-kluczem-do-sukcesu.

W jaki sposób mikroorganizmy wpływają na kondycję gleb?

Dlaczego te niewielkie, ale liczne organizmy mają kluczowe znaczenie dla żyzności gleby? Poniżej prezentujemy kilka podstawowych funkcji, jakie pełnią.

  1.   Bakterie odpowiadają za rozkład szczątków roślinnych, na przykład takich, jak trudno rozkładalna celuloza, składnik słomy. W efekcie powstaje próchnica oraz dostępne dla roślin minerały.
  2.   Pewne grupy bakterii biorą udział korzystnych dla roślin przemianach azotu – amonifikacji i nitryfikacji. Prowadzi to do zwiększenia dostępności azotu – związku biogennego – dla roślin.
  3.   W procesie przyswajania przez rośliny związków mineralnych, w tym zawierających azot, fosfor i inne pierwiastki, przydatne okazują się również grzyby. Dzięki symbiotycznemu połączeniu z korzeniami lub nasionami roślin (tzw. mikoryza) roślina naczyniowa otrzymuje składniki mineralne, a grzyb – produkty fotosyntezy.

Więcej o znaczeniu mikroorganizmów dla jakości gleby i upraw przeczytasz w artykule https://agronomist.pl/artykuly/dbalosc-o-mikroorganizmy-glebowe-kluczem-do-sukcesu. Dowiesz się z niego między innymi, że wszelkie czynności agrotechniczne sprzyjające utrzymaniu bioróżnorodności i równowagi biologicznej gleb zawsze będą sprzyjać ich dobrej kondycji.