Rola zaworów kulowych w instalacjach i jak dobierać odpowiednie rozwiązanie

środa, 15.12.2021 15:05 690

Zawory kulowe to jedne z najpopularniejszych zaworów, wykorzystywanych w bardzo wielu instalacjach różnych mediów roboczych. Pomimo prostej konstrukcji, zawory kulowe znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach instalacji. Do czego służą zawory kulowe, czym tak naprawdę są i gdzie można je kupić? Sprawdzamy!

Zawory kulowe jako elementy do odcinania mediów roboczych

Najważniejszym zadaniem zaworu kulowego jest odcinanie lub załączanie przepływu. Zawór całkowicie zamyka lub otwiera przepływ czynnika roboczego w instalacji. W instalacjach pneumatycznych stosowane są także zawory kulowe z funkcją odpowietrzenia (tzw. zawory 3/2). Warto w tym miejscu zauważyć, że zawory kulowe nadają się zarówno do cieczy, jak i gazów. Odcięcie przepływu powoduje dosyć nagły wzrost ciśnienia. Tym samym zawór kulowy musi cechować się dużą odpornością na wysokie ciśnienie. Zawory kulowe są dostępne do pracy przy ciśnieniu ponad 400 bar. 

Zawory kulowe dostarczane są przez wyspecjalizowane firmy, takie jak Air-Com. Dobór zaworów kulowych do konkretnego zastosowania wymaga profesjonalnej wiedzy. Zawory kulowe oferowane przez Air-Com mogą być stosowane w najbardziej wymagających instalacjach, a dostępne wykonania materiałowe pozwalają na ich stosowanie w różnych warunkach otoczenia (np. zawory nierdzewne do środowisk powodujących korozję). Odpowiednie wykonanie i dobór gwarantują bezpieczne stosowanie zaworów kulowych Air-Com w każdych warunkach, również w instalacjach gdzie medium robocze może stwarzać zagrożenie dla człowieka. Jako przykład można przytoczyć zastosowanie zaworu kulowego w instalacji centralnego ogrzewania, który musi wytrzymać wysokie ciśnienie gorącej wody.

Jak jest zbudowany zawór kulowy?

Budowa zaworu kulowego jest stosunkowo prosta. Podstawowe elementy, to:

  • korpus,
  • kula,
  • rączka.

Korpus zwykle jest metalowy. Najczęściej stosuje się stal nierdzewną lub mosiądz. Oba materiały dobrze znoszą działanie takich czynników, jak wysoka wilgotność i skrajne temperatury. Kula również wykonana jest z metalu, jednak nie tylko ona odpowiada za prawidłowe działanie zaworu. Niezwykle istotne są także uszczelnienia, dzięki którym zachowana jest szczelność po zamknięciu zaworu. Rodzaj uszczelnienia wpływa także na trwałość zaworu kulowego oraz jego płynne otwieranie. Uszczelnienia wykonywane są z różnych materiałów, natomiast najbardziej popularnym jest teflon. Ostatnim z głównych elementów konstrukcyjnych zaworu kulowego jest rączka. Jej przekręcenie powoduje ruchu kuli, a więc otwarcie lub zamknięcie przepływu. Dostępne są różne kolory rączek co pozwala na identyfikację przepływającego medium (kolor niebieski stosuje się zwykle do sprężonego powietrza, czerwony do wody a żółty do gazu ziemnego).

Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są różne rodzaje zaworów kulowych ( dotyczy to rodzaju dźwigni, wykonania materiałowego, ciśnienia nominalnego PN, materiału uszczelnień i kuli itp.). Cechy te bezpośrednio przekładają się na parametry zaworów kulowych i zakres ich stosowania. Dobór właściwego zaworu kulowego do instalacji powinien uwzględniać min. :

  • rodzaj medium roboczego,
  • ciśnienie nominalne PN,
  • średnicę nominalną DN - odpowiadającą za wartość przepływu,
  • temperaturę medium roboczego i otoczenia,
  • środowisko pracy.

Gdzie znaleźć trwałe i niezawodne zawory kulowe?

Obecnie na rynku działa wiele firm, oferujących tego rodzaju produkty. Godne uwagi są zawory kulowe w ofercie Air-Com.pl. Produkty dostępne w asortymencie tej marki od lat są wysoko cenione przez fachowców. Air-Com posiada jedną z najbogatszych ofert na rynku. W przypadku zaworów kulowych oferta również jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie w niej to, czego potrzebuje, bez względu na to, do jakiej instalacji szuka zaworu kulowego.