Rozmowy o Lesie Mokrzańskim

czwartek, 21.1.2021 13:33 541 0

20 stycznia w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowowych we Wrocławiu odbyło się spotkanie w sprawie sposobu zagospodarowania Lasu Mokrzańskiego w 2021 roku oraz w perspektywie kolejnych 10 lat. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele komitetu społecznego Ratujmy Las Mokrzański (Grzegorz Idziak - aktywista przyrodniczy, Robert Suligowski i dr Antoni Kostka z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze), przedstawiciele urzędy miasta Wrocławia, gminy Miękinia, Rady Osiedla Leśnica, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu, pani sołtyska Wilkszyna oraz przedstawiciele nauki prof. Marcin Pietrzykowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. Roman Jaszczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i dr hab. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Komitet społeczny przedstawił postulat wprowadzenia moratorium na komercyjny pozysk drewna w 2021 roku do czasu uzgodnienia w ramach konsultacji nowego Planu Urządzenia Lasu. Przedstawił również aspekt społecznych funkcji lasu, takich jak funkcja klimatyczna, rekreacyjna i kulturowa. Wskazał też na fakt, że Wrocław należy do miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie a 18 stycznia 2021 stacja pomiarowa na pobliskich Stabłowicach wykazała najgorszy poziom zanieczyszczenia smogiem na świecie.
Przedstawiciele komitetu mówili że #LasŁączy. Połączył tysiące mieszkanek i mieszkańców odległych od siebie osiedli Leśnicy, Stabłowic, Osiedla Malowniczego, Wilkszyna, Brzeziny, Brzezinki Średzkiej, Mrozowa czy Żurawińca. Osoby w różnym wieku, o różnych statusie społecznym, różnych poglądach politycznych czy wykształceniu stanęły razem, aby chronić Las Mokrzański dla siebie i przyszłych pokoleń. Głos społeczeństwa Lasu Mokrzańskiego został wysłuchany.

Bardzo cieszy deklaracja przedstawicieli Lasów Państwowych, że w Lesie Mokrzańskim nie będą prowadzone prace w postaci rębni zupełnych ani rębni gniazdowych, które tak zbulwersowały użytkowników lasu. Cieszy również deklaracja LP o naprawieniu przez Komitet Społeczny Ratujmy Las Mokrzański ul. Podwale 2/15, 50-043 Wrocław zniszczonych przez ciężki sprzęt głównych dróg leśnych, dziś niedostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, z utrudnioną możliwością poruszania się, czy rodziców z wózkami. Przedstawiciel Biura Urządzania Lasu zadeklarował przewartościowanie funkcji lasu tak, aby funkcja społeczna odgrywała w nim dominującą rolę. Planowane są ułatwienia dla użytkowników lasu a także ścieżki edukacyjne. Komitet odpowiedział pozytywnie na apel Leśników o współpracę przy wytyczaniu ścieżek edukacyjnych i krzewieniu kultury korzystania z lasu. Robert Suligowski i pozostali przedstawiciele komitetu mają nadzieję, że władze Wrocławia i gminy Miękinia pozytywnie odpowiedzą na ten apel i będą partycypować w stworzeniu udogodnień dla użytkowników lasu a także w kosztach jego sprzątania.
Komitet wystosował już wcześniej petycję do Prezydenta Wrocławia Pana Jacka Sutryka, Wiceprezydenta Wrocławia Pana Adama Zawady i Spółki Ekoststem o ustawienie przy głównych wejściach do Lasu pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, co ułatwiłoby aktywistom społeczne sprzątanie Lasu, a także odciążyło w tym zakresie Lasy Państwowe. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.
Przewodniczący Rady Osiedla Leśnica Jan Kułacz podkreślił, jak ważne jest, aby nie zabetonowywać lasu i zaapelował do przedstawicieli miasta Wrocławia o to, by plany miejscowe w sąsiedztwie Lasu Mokrzańskiego nie przewidywały dalszej zabudowy mieszkaniowej lub przemysłowej. Grzegorz Idziak domagał się podczas spotkania jasnej deklaracji ze strony Nadleśnictwa i RDLP zmniejszenia planowanego na ten rok pozysku drewna. Plany Leśników przewidują zwiększenie wyrębu aż o 10% w stosunku do roku ubiegłego. Niestety, przedstawiciele LP wskazując na obowiązujący Plan Urządzenia Lasu odmówili takiej deklaracji.
Komitet liczy, że podczas kolejnych spotkań uda się uzyskać istotne ustępstwa w tym zakresie. To początek drogi i pierwsze spotkanie. Kolejne spotkanie z leśnikami będzie w Lesie Mokrzańskim i w pałacu na wodzie w Wojnowicach, na zaproszenie przedstawicieli Kolegium Europy Wschodniej. Mamy nadzieję, że podczas kolejnych spotkań uda się wypracować wspólny kompromis dotyczący sposobu gospodarowania Lasem. Tak, aby Las połączył Społeczeństwo z Leśnikami.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)