Rozpoczyna się 11. Brave Festival

piątek, 10.7.2015 16:00 1750 0

Już dziś wielkie otwarcie 11. edycji Brave Festival a następnie weekend pełen emocji. 4 koncerty, 6 filmów, 2 spotkania z griotkami, konferencja „O opowieści” a także cykl „Opowiadacze” dla dorosłych i dla dzieci.

Brave Festival 2015 rozpoczyna się od wielkiego finału Brave Kids i pierwszego występu Sony Jobarteh – griotki, a także fenomenalnej wokalistki i instrumentalistki. W weekend na widzów czekają kolejne koncerty artystów z Afryki, start Przeglądu Filmowego, a także dwie nowości Brave Festival – konferencja o opowieściach i cykl "Opowiadacze". 

– Brave jest festiwalem dla ludzi samodzielnych, poszukujących autentycznych przeżyć. Spotkania z artystami, którzy bezkompromisowo chronią własną tożsamość to coś, czego nie dostaniemy na co dzień. Grioci są znakomitymi muzykami, ale muzyka jest dla nich pięknym medium przekazywania rzeczy najważniejszych. Chcemy pokazać, że kultura jest narzędziem przekazywania tożsamości, a nie tylko produktem do konsumpcji. Stąd także pomysł na poszerzenie formuły festiwalu o konferencję o opowieściach i wieczory "Opowiadaczy" – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Brave Festival.

W sobotę 11 lipca wystąpi Abou Diarra. Jest nazywany "Jimim Hendrixem n’goni", jednego z trzech najważniejszych instrumentów griotów. Potrafi wydobyć z niego niespotykane dźwięki.

– To największy dziś wirtuoz n’goni, a także niezwykła osobowość. W młodości przewędrował boso całą Afrykę Zachodnią, poszukując różnych tradycji muzycznych. Dawne tradycje myśliwych ludu Mandingo łączy z bluesem, jazzem i reggae – mówi Adrian Podgórny.

Tego samego dnia wystąpi również Vieux Farka Touré – wokalista, instrumentalista i kompozytor z Mali. Zaczynał swoją muzyczną podróż od gry na bębnach i na instrumencie calabash (fajka z tykwy), ale ostatecznie poświęcił się gitarze – tak jak jego ojciec, legendarny Ali Farka Touré.

– Vieux Farka Toure jest uważany za wschodzącą gwiazdę afrykańskiej gitary. Jego utwory zapadają w pamięć tym bardziej, że wplata w nie dawne pieśni malijskie, a także elementy bluesa, rocka, a nawet muzyki latynoskiej. Poza tym jest znany z energetycznych występów na żywo – opowiada Adrian Podgórny. Drugi koncert Vieux Farka Touré odbędzie się w niedzielę. 12 lipca wystąpi także Coumbane Mint Ely Warakane, griotka z Mauretanii. Czaruje mocny, surowym głosem i poezją pustyni, przyciąga charyzmą i zachwyca wirtuozerią gry na harfie o nazwie ardin, instrumencie używanym w Mauretanii. W jej występach jest miejsce na improwizację i żywe interakcje z publicznością.

Na weekend zaplanowano także dwa spotkania z griotkami w ramach Brave Meetings – w sobotę z Soną Jobarteh, a w niedzielę z Coumbane Mint Ely Warakane.

Nowością w programie Brave Festival jest konferencja. Artyści, naukowcy i pasjonaci przez dwa dni podyskutują o znaczeniu opowieści dla kultury i życia społecznego. To będą intrygujące i barwne spotkania, a nie naukowe referaty.

 Fascynujący jest temat. Tradycje przekazu ustnego znajdziemy pod każdą szerokością geograficzną. Różnią się pod względem warsztatu czy sposobów ekspresji, ale wszędzie odgrywają bardzo ważną rolę, co doskonale widać na przykładzie griotów z Zachodniej Afryki. W Europie też mieliśmy dawniej bardów i trubadurów – mówi Adrian Podgórny.

Konferencja będzie okazją, żeby zastanowić się, ile tracimy marginalizując opowieści i rolę pamięci. Jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Udział bezpłatny.

Od 11 lipca przez 6 wieczorów w Klubokawiarni Mleczarnia będzie można posłuchać niezwykłych opowiadaczy. Każdy wieczór będzie inny. W sobotę będą opowieści skandynawskie, arabskie i słowiańskie, w niedzielę z motywem poszukiwania (i gubienia) tożsamości.

Ten weekend w cykl "Opowiadacze" będzie wyjątkowy także dlatego, że na 11 i 12 lipca zaplanowano specjalne spotkania „Opowiadacze dla dzieci". – Będzie to wciągająca podróż w świat opowieści, które jak fantastyczny wehikuł przeniosą nas do mitów, baśni i bajek dalekich krain, a wszystko z udziałem muzyki. Coś dla siebie znajdą w zarówno dzieci młodsze, jak i starsze – mówi Kaja Marszałek, koordynatorka Klubu Opowiadaczy.

W sobotę będą afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach. W niedzielę mity i baśnie z różnych stron świata – australijskich Aborygenów, z Afryki i Indii. Opowieści ubarwią niezwykłe, pobudzające wyobraźnię dźwięki instrumentów afrykańskich, m.in. balafonu, ngoni i djembe, a także didjeridoo Aborygenów. 

Udział we wszystkich wydarzeniach cyklu "Opowiadacze" jest bezpłatny.

Program tegorocznego Przeglądu jest bezpośrednio związany z głównym tematem Brave Festival i koncentruje się na świecie opowieści i opowiadaczy. W ten weekend zobaczymy 6 filmów, w tym m.in. "Keita! Dziedzictwo griota" w reżyserii Daniego Kouyate, opowiadający o tym, jak ważne są korzenie w tradycji griotów, a także niezwykły obraz "Pieśń" Selmy Vilhunen, przedstawiający ostatniego wykonawcę tradycyjnych fińskich pieśni runicznych.

– Polecam także film "Pustynni wędrowcy" Nacera Khemira. To pierwsza część jego pustynnej trylogii, którą pokazujemy w ramach retrospektywy tego reżysera. Do tej pory jeszcze nigdy nie została pokazana w Polsce w całości – podkreśla Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)