komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Rozwinięcie programu szczepień przeciw HPV we Wrocławiu

środa, 1.7.2020 14:28 , komentarze: 0 , odsłony: 313
kategorie artykułu:

Wrocław od dekady prowadzi działania zmniejszające możliwość wystąpienia nowotworów wywoływanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W ramach Wrocławskiego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, przez ostatnie lata prowadzone były szczepienia 13-letnich dziewcząt oraz działania edukacyjne dla dzieci i ich rodziców. Od tego roku szczepieniami objęci zostaną także chłopcy.

– Za pomysł szczepienia chłopców, chciałbym bardzo podziękować Pani Profesor Alicji Chybickiej.–powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Ponieważ zależy nam na zdrowiu wszystkich wrocławian zdecydowaliśmy,  by  - zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną  - nasz program profilaktyki zakażeń poszerzyć także o szczepienia chłopców.

Na dotychczasowe edycje programu miasto przeznaczyło 5 milionów złotych. Program obejmuje nie tylko szczepienia ochronne, ale także spotkania edukacyjne dla dzieci oraz ich rodziców oraz konferencje dla lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli. W ciągu ostatnich lat zaszczepionych zostało niemal 30 tysięcy trzynastoletnich dziewcząt a w spotkaniach edukacyjnych udział wzięło 25 tysięcy rodziców.

Od tego roku szczepieniami objęci zostaną także chłopcy, którzy nie tylko mogą być nosicielami wirusa, ale również mogą chorować na nowotwory nim wywołane.

– Od 45 lat walczę o życie dzieci chorych na nowotwory, a ta szczepionka będzie chroniła przed nimi chłopców, tak jak chroni już dziewczynki – powiedziała profesor Alicja Chybicka, kierująca Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Przylądku Nadziei. – Dziękuję w imieniu moich dzieci z Przylądka, które wiedzą, jak wygląda chorowanie.

W roku szkolnym 2020/2021 programem objętych zostanie w sumie 5830 trzynastolatków, w tym 2709 chłopców.
– dodaje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych -  Miasto przeznaczyło na to 1,5 miliona złotych. Zaszczepieni zostaną chłopcy i dziewczęta urodzone w 2007 roku, którzy nie mają przeciwwskazań lekarskich do szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia odbywają się oczywiście za zgoda rodziców.

Program realizowany jest we współpracy ze szkołami, w związku z tym każda edycja rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku.W szkołach organizowane są spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców, prowadzone przez lekarzy onkologów i pracowników SANEPIDu we Wrocławiu. Zajęcia dla uczniów prowadzą nauczyciele wg. przygotowanego scenariusza oraz materiałów edukacyjnych. Ponadto co roku organizowane są konferencje dla pielęgniarek i lekarzy wykonujących szczepienia dla oraz nauczycieli.

W tym roku, ze względu na pandemię nie będziemy mogli prowadzić dużych spotkań – zauważyła Joanna Nyczak – przygotowujemy więc materiały, z których będzie można korzystać online.

Szczepienia wykonywane są w Punktach Szczepień, do których należą dziewczęta (na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza POZ). Na adres domowy wysłane jest imienne zaproszenie na szczepienia z Punktu Szczepień ze wskazaniem terminu jego wykonania. Jest to spore wyzwanie logistyczne, by wszczepić w krótkim czasie dużą część populacji.

Program realizuje Miasto we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskiem Centrum Zdrowia SP ZOZ, SANPIDem, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu - Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi.


(Za PZH) Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa. Zakażenia HPV mogą prowadzić do raka szyjki macicy i innych nowotworów.
Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 000. Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV, 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Podano ponad 270 mln dawek szczepionki.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 10.8.2020 11:58
środa, 29.7.2020 13:18
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki