Ruchome murale we wrześniu na Przedmieściu Odrzańskim. Nowa lokalizacja Kinomuralu

środa, 27.7.2022 11:08 499 0

Znamy już lokalizację tegorocznej edycji unikatowego w Polsce wydarzenia łączącego kino i sztuki audiowizualne. Tym razem ruchome malowidła zobaczymy w nowym miejscu – 24 września, tuż po zmierzchu, wyświetlone zostaną w nadodrzańskim podwórku graniczącym z Ołbinem, na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Animacje artystów z całego świata oglądać można tylko raz w roku we Wrocławiu – mieście ruchomych murali.
 
Nowa lokalizacja Kinomuralu to miejsce pełne ciekawostek. – W podwórku przy ulicy Niemcewicza od lat 50. XIX wieku funkcjonował Zakład Wyrobów Szklanych, w okolicy powszechnie znany jako „fabryka bombek". Produkowano w nim znicze, ale przede wszystkim ozdoby choinkowe. Zajmowały się tym prawie wyłącznie kobiety ze Śródmieścia, które zdobiły szklane kule kolorowymi lakierami. Fabryka przestała istnieć po przemianach ustrojowych – mówi Ewa Pluta, historyczka sztuki. Organizatorzy już teraz zapraszają na wrześniowy spacer po Przedmieściu Odrzańskim.

 
W tym roku Kinomural odbędzie się już po raz czwarty. – Rok 2022 to, prócz nowej lokalizacji, również więcej ścian, na których pokażemy ruchome murale. Podzielimy je też tematycznie. Ta formuła prezentacji dzieł pozwoli przedstawić je w nowych kontekstach – zapowiada Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu ogłoszony został konkurs dla artystów wizualnych z całego świata, a do grona kuratorskiego dołączyła Adriana Prodeus, krytyczka filmowa i sztuki. To nie koniec nowości. O kolejnych organizatorzy informować będą co tydzień w mediach społecznościowych Kinomuralu. Pełny program ogłoszony zostanie we wrześniu.
 
Od czterech lat Wrocław zamienia się w miasto ruchomych murali. Podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i animacje 3D, po instalacje audiowizualne. Dzieła poruszają rozmaitą tematykę – niektóre oscylują wokół abstrakcji i skupiają się na formie, inne odwołują się do poezji, kwestii społecznych, filozoficznych i egzystencjalnych. 
 
Więcej informacji: www.kinomural.com, www.facebook.com/kinomural, www.instagram.com/kinomurale

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)