komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Rusza program „Sąsiadujemy” – kulturalna oferta dla mieszkańców wrocławskich osiedli

czwartek, 25.5.2017 09:30 , komentarze: 0 , odsłony: 1848
kategorie artykułu:

Koncerty, happeningi, spacery po różnych zakątkach miasta, pokazy filmowe, warsztaty i spektakle - w najbliższy weekend (27-28 maja) rusza inicjatywa „Sąsiadujemy” - kontynuacja realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu „Wrocław - wejście od podwórza”. Działania w ramach programu potrwają do października. Program rozpocznie się cyklem bezpłatnych wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Ołbina. W kolejnych miesiącach zaplanowano także działania na Brochowie i Przedmieściu Oławskim, gdzie nieprzerwanie funkcjonuje też Pracownia Komuny Paryskiej 45. 

- Podczas „Wejścia od podwórza” zrealizowaliśmy ponad 30 projektów na wrocławskich podwórkach, pozostało po nich kilkanaście instalacji, które chcemy uczynić małymi centrami lokalnej aktywności kulturalnej - mówi Natalia Romaszkan, koordynatorka programu

Do współpracy z „Sąsiadujemy” zaproszeni zostali lokalni partnerzy, którzy wspólnie z wrocławianami będą organizować zróżnicowany program aktywności na podwórkach. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział m.in. w happeningach, koncertach, warsztatach oraz spektaklach, a także obejrzeć filmy z muzyką graną na żywo czy pójść na spacer po zapomnianych lub nieznanych częściach miasta. Inicjatywa „Sąsiadujemy” daje również mieszkańcom możliwość realizacji własnych pomysłów dotyczących najbliższego otoczenia z pomocą doświadczonych animatorów.

Sąsiadujemy na Ołbinie
W maju „Sąsiadujemy” rozpocznie się działaniami na Ołbinie, ze szczególnym uwzględnieniem parku Tołpy oraz podwórek, gdzie usytuowane są instalacje powstałe w ramach „Wrocław – wejście od podwórza” („Nieskończony Zielony”, „Kocham” oraz „Domek na Jesionie”). Program powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol, Stowarzyszeniem Aktywnych Społecznie Trampolina oraz z innymi grupami i instytucjami z Ołbina. Zaangażowane grupy i podmioty, dzięki wsparciu merytorycznemu, organizacyjnemu, prawnemu i finansowemu, zorganizują na podwórkach własne małe projekty. 

- Nasi osiedlowi partnerzy budowali sieci lokalnych grup i instytucji. Na spotkania zaprosili zarówno tych, z którymi współpracują na Ołbinie od lat, jak i nowo powstałe grupy czy instytucje do tej pory mniej widoczne ze swoimi działaniami na osiedlu. To wraz z nimi będą dostosowywać projekt do rzeczywistości Ołbina w trakcie rozmów i konsultacji, chcąc poznać ich pomysły na lokalne działania i wspólnie zastanowić się, jak można je wesprzeć - tłumaczy Romaszkan.

Podczas spotkań organizacyjnych wyłoniono lokalnych liderów – mieszkańców podwórek, przy których zlokalizowane sąinstalacje „Wejścia od podwórza”. To oni, wraz z animatorem oraz międzypokoleniową i międzynarodową grupą wolontariuszy, będą organizować społeczne i kulturalne wydarzenia na podwórkach, a także „Rewizyty” - czyli szereg spotkań mieszkańców ołbińskich podwórek. 

Sąsiadujemy na Ołbinie – harmonogram działań - kliknij TUTAJ

Żółty Parasol połączy pokolenia w Parku Tołpy
28 maja zaplanowano „Sąsiadówkę” – uroczyste otwarcie kontenera kultury w Parku Tołpy, a dzień wcześniej odbędą się konsultacje społeczne z mieszkańcami podwórek. Do aktywnego udziału w wydarzeniach zaproszeni zostaną też członkowie lokalnego Klubu Seniora, poszerzone zostaną działania Biblioteki Sąsiedzkiej i wielokulturowego projektu Młodzi Obywatele Świata. Na podwórkach zaplanowano również plenerowe zajęcia Klubowego Centrum Dzieci i Młodzieży. Kulturalne propozycje będą miały przekrojowy i międzypokoleniowy charakter.

Trampolina kultury na Żeromskiego
Wydarzenia zaplanowane przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie Trampolina koncentrują się wzdłuż ulicy Żeromskiego. W wybranych przestrzeniach odbędą się m.in. happeningi związane z charakterem osiedla, czytanie poezji, pokazy filmów, czy też koncert z muzyką do filmu graną na żywo.Elementem powtarzalnym i rozpoznawalnym w projekcie będzie, zapowiadający kolejne wydarzenia, autorski hejnał grany na saksofonie. Twórczość bazująca na postaci Żeromskiego przeniknie codzienność Ołbina, będzie zaskakiwać w nieoczywistych miejscach (wieże, klatki schodowe, schowki, bramy, przejścia, samochody). W projekcie wezmą udział organizacje i artyści związani z okolicą. 

Kulturalne lato na podwórku
Od lipca do września na trzech osiedlach (Ołbinie, Brochowie oraz Przedmieściu Oławskim) w ramach programu „Sąsiadujemy” zrealizujemy cykl podwórkowych spacerów (pieszych oraz rowerowych) dla dzieci i dorosłych wspólnie z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim. Ponadto mieszkańcy Brochowa będą mogli wziąć udział w grze miejskiej dotyczącej ich osiedla.

- Na Brochowie przygotowujemy program z Fundacją Made in Brochów, a na Przedmieściu Oławskim planujemy wspólne działania z Fundacją ON WATER. Niezmiennie prowadzimy także działania w Pracowni Komuny Paryskiej 45 – zapowiada Natalia Romaszkan.

Dokładny harmonogram wydarzeń na Brochowie oraz Przedmieściu Oławskim pojawi się wkrótce na stronie www.wroclaw2016.pl/sasiadujemy.

 

Projekt „Sąsiadujemy” stanowi część programu działań Biura Wrocław 2016, finansowany jest ze środków Gminy Wrocław.


Więcej informacji o „Sąsiadujemy”:

www.wroclaw2016.pl/sasiadujemy
www.facebook.com/sasiadujemy
www.instagram.com/sasiadujemy


Informacje o działaniach Pracowni Komuny Paryskiej: www.wroclaw2016.pl/pracownia

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 11:15
niedziela, 21.6.2020 10:15
środa, 17.6.2020 12:30
wtorek, 16.6.2020 13:18
poniedziałek, 15.6.2020 09:09
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki