Rwa kulszowa - jak jej zapobiegać?
Rwa kulszowa objawia się silnym bólem promieniującym od dolnej części kręgosłupa do uda, a czasem również łydki i stopy. Jak zapobiegać atakom rwy kulszowej i jak skutecznie łagodzić pojawiający się ból? Jakie inne rodzaje rwy mogą wystąpić?
Jakie są objawy rwy kulszowej? Jak skutecznie łagodzić pojawiający się ból?
Atak rwy kulszowej najczęściej pojawia się nagle. Może być on wynikiem przeciążenia kręgosłupa. U części osób stopniowo narasta, coraz bardziej wpływając na wykonywane aktywności. Rwa kulszowa rozpoczyna się zazwyczaj od bólu w dolnej części pleców. Ból stopniowo zaczyna promieniować w kierunku kończyny. Pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe sięgające uda lub kolana. W rzadszych przypadkach, ból promieniuje nawet do stopy.
Stosowane w przypadku takiej przypadłości jak rwa kulszowa leki na aptekadlarodziny.pl mają na celu złagodzenie bólu i poprawę komfortu pacjenta. W terapii wykorzystuje się leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak ibuprofen, diklofenak i meloksykam. Skuteczny jest też metamizol. Oprócz doustnych leków na rwę kulszową można sięgnąć też po preparaty miejscowe. Dostępne są przeciwbólowe maści i żele, które szybko przynoszą ulgę i łagodzą ból. Leki miejscowe są szczególnie zalecane osobom, które przyjmują już wiele innych leków doustnych lub nie chcą bądź nie mogą zażywać tabletek przeciwbólowych. Pomocne są też żele rozgrzewające i chłodzące.
Rwa kulszowa - jak jej zapobiegać?
Aby zapobiegać nawrotom rwy kulszowej zaleca się:
- unikanie przeciążeń kręgosłupa - ograniczenie ruchów, które powodują nadmierne obciążenie kręgosłupa. Wskazane jest np. podnoszenie ciężkich przedmiotów na ugiętych nogach i przy wyprostowanych plecach, a nie odwrotnie,
- unikanie poddawania ciała wibracjom,
- zadbanie o prawidłową masę ciała - otyłość jest jednym z czynników, który zwiększa ryzyko wystąpienia rwy kulszowej,
- regularne uprawianie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców,
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Rwa udowa, rwa barkowa - co stosować?
Zdecydowanie najczęściej występującym rodzajem rwy jest rwa kulszowa. Rzadziej pojawiają się inne rodzaje rwy, takie jak rwa ramienna określana też jako rwa barkowa czy też rwa udowa. Maść na rwę barkową - Apteka dla Rodziny oferuje preparaty, które łagodzą ból kończyny górnej. Przy rwie barkowej dolegliwości bólowe mogą promieniować od szyi do łokcia, a nawet do palców dłoni. Oprócz bólu wystąpić może też nieprzyjemne odczucie mrowienia lub drętwienia.
Dostępne na taką przypadłość jak rwa udowa leki w ofercie Apteki dla Rodziny uśmierzają nieprzyjemne objawy odczuwane w obrębie kończyny dolnej. Oprócz standardowych maści i żeli przeciwbólowych, warto spróbować maści chłodzącej lub rozgrzewającej. U części osób lepiej sprawdza się chłodzenie kończyny, a u innych dobre efekty leczenia uzyskuje się dzięki miejscowemu rozgrzaniu tkanek. Objawy rwy kulszowej, udowej czy też barkowej mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeśli leki na rwę bez recepty nie przynoszą wystarczającej ulgi, warto skonsultować się z lekarzem.