komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Samochód zastępczy z assistance lub z OC sprawcy – sprawdź, jakie prawa Ci przysługują

wtorek, 4.8.2020 11:59 , odsłony: 4290
kategorie artykułu:

Jeszcze do niedawna uszkodzenie lub utrata samochodu w wypadku oznaczała, że bez autocasco lub assistance nie miałeś wielkich szans na uzyskanie auta zastępczego. Dziś istnieją jednak inne możliwości, a wielu kierowców korzysta z nich w ramach rekompensaty z OC sprawcy.

Uszkodziłeś samochód w wyniku wypadku i na jakiś czas zostałeś pozbawiony swojego podstawowego środka transportu? Rozwiązaniem może być ubezpieczenie gwarantujące Ci odpowiedni zamiennik. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy możesz liczyć na auto z OC sprawcy, a kiedy samochód zastępczy z assistance będzie Twoją jedyną opcją (https://mubi.pl/poradniki/samochod-zastepczy-z-assistance/).

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – tak, to możliwe!

Nie masz wykupionego ubezpieczenia assistance lub Twój pakiet nie gwarantuje Ci wydania samochodu zastępczego? Spokojnie, to jeszcze nie oznacza, że w przypadku gdy Twoje auto trafi do naprawy na skutek wypadku, będziesz skazany na uroki korzystania z komunikacji miejskiej. Wszystko dzięki temu, że od pewnego czasu masz duże szanse na uzyskanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy.

A jeszcze do 2011 roku bynajmniej nie było to regułą, bo firmy ubezpieczeniowe bez żadnych problemów blokowały niemal wszystkie tego typu próby, argumentując to możliwością podróżowania za pomocą komunikacji zbiorowej. Ukróciła to dopiero korzystna dla kierowców decyzja Sądu Najwyższego, który zmienił dotychczasowy sposób interpretacji przepisów. Na czym dokładnie polegała ta zmiana?

  • Sąd Najwyższy uznał, że komunikacja miejska nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, ponieważ podróżowanie nią stanowi zupełnie inny rodzaj przemieszczania się, nieidentyczny z dotychczasowym.
  • Orzeczenie Sądu Najwyższego wskazywało też na fakt, że samochody nie są już powszechnie uznawane za dobra luksusowe.
  • Do tego dochodzi jeszcze rzeczywista potrzeba korzystania z pojazdu, która od teraz stała się kluczową sprawą w procesie ubiegania się o samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jaki warunek trzeba spełnić, by uzyskać auto zastępcze z ubezpieczenia OC?

Choć orzeczenie Sądu Najwyższego bardzo ułatwiło kierowcom konfrontację z ubezpieczycielami, to nie tak, że gdy zostało ono ogłoszone, wystarczyło zwykłe ubezpieczenie komunikacyjne, by samochody zastępcze zaczęły być wydawane na prawo i lewo w absolutnie każdej sytuacji. Pozbawiony pojazdu kierowca wciąż musi udowodnić, że brak auta w znaczący sposób utrudnia mu codzienne funkcjonowanie.

Co to oznacza w praktyce? Weźmy przykład ofiary wypadku, która wprawdzie straciła w nim samochód, ale tak się składa, że nie jest to jedyny pojazd, jaki posiada. Jeśli więc własnością poszkodowanego są inne auta, których na co dzień nikt nie używa, nic nie stoi na przeszkodzie, by przez jakiś czas korzystał właśnie z nich.

Co innego, jeśli rzeczone pojazdy choć stanowią własność poszkodowanego, są normalnie użytkowane przez innych domowników, np. do dojazdu do pracy. Wówczas nie ma mowy o pozbawianiu ich tej możliwości, przez co szanse na uzyskanie samochodu zastępczego znacząco wzrastają. Będą one jeszcze większe, jeśli do tego poszkodowany wykaże, że auto jest mu niezbędne do wykonywania codziennych czynności (np. odwożenia dzieci do szkoły) lub jego brak grozi utratą dochodów (np. z powodu utrudnionego pełnienia obowiązków służbowych).

Jaki samochód zastępczy można wybrać?

Gdy już uzyskasz zgodę na samochód zastępczy z OC sprawcy, możesz go poszukać w dowolnej wypożyczalni pojazdów oferującej przeciętne stawki za wynajem. Musisz jednak mieć na uwadze, że powinno być to auto o parametrach zbliżonych lub niższych od tego, które zostało uszkodzone. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy uszkodziłeś luksusowy samochód – wtedy masz prawo uzyskać podobny pojazd zastępczy.

Ubezpieczyciel ma prawo zakwestionować każdy wybór samochodu zastępczego, jeśli ten będzie wyższej klasy niż uszkodzony pojazd. Nie ma zatem możliwości, by na koszt firmy ubezpieczeniowej przesiąść się z Renault Clio do luksusowego Mercedesa klasy C. Wówczas koszty wynajmu zostaną Ci zwrócone tylko do kwoty, za jaką otrzymałbyś auto podobne do uszkodzonego – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Kiedy trzeba zwrócić zastępczy samochód?

Z reguły samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na cały czas, gdy ten jest pozbawiony możliwości korzystania ze swojego auta. Czyli dopóki pojazd znajduje się w naprawie, dopóty można korzystać z wynajętego w jego zastępstwie.

Nieco inaczej może wyglądać sprawa, jeśli uszkodzony samochód posiadał niestandardowe udogodnienia, na które trzeba poczekać dłużej, niż potrwa sam proces naprawy. By mieć pewność, czy w takich nadzwyczajnych przypadkach możemy nadal korzystać z wynajętego pojazdu na koszt ubezpieczyciela, warto skonsultować się z prawnikiem.

Zastępcze auto z ubezpieczenia assistance – komu i na jak długo się należy?

Assistance to ubezpieczenie dobrowolne, którego zakres może być bardzo różny w zależności od zakładu ubezpieczeniowego i rodzaju naszej polisy. Oznacza to m.in, że nie zawsze będziemy mieli możliwość, by skorzystać w jego ramach z usługi wynajęcia samochodu zastępczego. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, jakich dokładnie sytuacji wymienionych w OWU dotyczy taka usługa.

Gdy już to zrobimy i będzie nam przysługiwać auto zastępcze, trzeba jeszcze sprawdzić, przez jak długi okres będziemy mogli z niego korzystać. Ten może być bowiem bardzo różny i zwykle jest uzależniony od ceny polisy, a także rodzaju sytuacji, w jakiej straciliśmy nasz pojazd. Najczęściej nie przekracza on jednak kilku dni.

 
piątek, 18.9.2020 13:52
piątek, 18.9.2020 12:39
piątek, 18.9.2020 11:11
czwartek, 17.9.2020 13:33
wtorek, 15.9.2020 14:32
poniedziałek, 14.9.2020 22:05
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele