Sąsiedzkie spacery wracają na podwórka!

wtorek, 23.6.2020 13:06 618 0

Gdzie przed wojną lądowały balony? Jakie sekrety skrywa najstarszy park we Wrocławiu? Która z ulic Przedmieścia Oławskiego zasługuje na miano gwiazdy Hollywood? Przez najbliższy miesiąc Strefa Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy zaprasza na sobotnie podróże po ciekawych i często zapomnianych zakamarkach wrocławskich osiedli! Pierwsza bezpłatna wycieczka już w najbliższą sobotę na Brochowie.

Sąsiedzkie spacery to pierwsze działanie Strefy Kultury Wrocław po ogłoszeniu pandemii, w którym będzie można bezpośrednio wziąć udział. – W tym trudnym dla wszystkich roku również w programie Sąsiadujemy musieliśmy przystosować się do pandemicznej sytuacji – mówią koordynatorzy programu. – W zeszłym miesiącu udało nam się zorganizować dwanaście koncertów z okazji Dnia Sąsiada, których można było posłuchać nie tylko w internecie, ale też z okien i balkonów. Od najbliższej soboty wychodzimy z sieci i zapraszamy na wspólne plenerowe wędrówki – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zdrowie jest bowiem najważniejsze! – dodają.

Idziemy na wycieczkę

W czerwcu i lipcu uczestnicy podwórkowych wypraw razem z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim odkryją tajemnice czterech wrocławskich osiedli – Brochowa, Przedmieścia Oławskiego, Kleczkowa i Ołbina. Sobotnie wędrówki będą okazją, by poznać ich niepowtarzalny klimat i wiele zaskakujących historii. – W sytuacji, w której dalekie podróże wciąż nie są wskazane, zapraszamy do wspólnego odkrywania bliższych geograficznie, lokalnych przestrzeni i opowieści. W trakcie sąsiedzkich spacerów z pewnością znajdą dla siebie coś ciekawego zarówno miłośnicy historii, jak i architektury, a nawet przyrody – zachęcają organizatorzy.

Brochów na dobry początek

Pierwszy spacer odbędzie się w sobotę, 27 czerwca na Brochowie. Uczestnicy będą mieli okazję, by zajrzeć m.in. do najstarszego we Wrocławiu parku, gdzie nie tylko poznają kilka pomników przyrody, ale też postarają się nie zgubić w parkowym labiryncie. Brochów to dawna miejscowość kolejarska, dlatego nie zabraknie opowieści o życiu pracowników kolei i wizyty na wyremontowanym dworcu. Trasa spacerów przebiegnie również przez kilka osiedlowych podwórek, gdzie będzie można zobaczyć mural nawiązujący do historii zamieszkujących osiedle Romów.

Podczas kolejnych wycieczek po Kleczkowie, Przedmieściu Oławskim i Ołbinie spacerowicze dowiedzą się m.in., skąd przed wojną startowały balony, zajrzą w okolice jednej z najpiękniejszych wrocławskich kamienic czy odwiedzą wypełnione malowidłami podwórko i hollywoodzką gwiazdę z Trójkąta.

Bezpieczeństwo i higiena spacerów

Podczas sąsiedzkich spacerów najważniejsze będzie bezpieczeństwo i zdrowie spacerowiczów. Przed wyruszeniem w podróż każdy z uczestników musi zapoznać się z regulaminem wydarzenia. Organizatorzy proszą zaopatrzenie się w środku ochrony osobistej (np. zabranie i noszenie maseczki ochronnej). Grupa w trakcie wspólnego wyjścia zachowywała będzie także 2-metrowe odstępy między poszczególnymi uczestnikami. – Prosimy się nie obawiać, że nie usłyszycie naszego przewodnika. Szymon będzie miał ze sobą zestaw nagłaśniający, dzięki czemu cała grupa będzie na bieżąco z jego opowieściami – uspokajają koordynatorzy programu.

Wyjątkowo w tym roku na spacery trzeba będzie się zapisać. W każdy poprzedzający dany spacer poniedziałek, na Facebooku Sąsiadujemy (facebook.com/sasiadujemy) i stronie internetowej Strefy Kultury Wrocław pojawiać się będzie specjalny formularz dla osób zainteresowanych dołączeniem do wycieczki. Udział w spacerach jest oczywiście bezpłatny, ale z uwagi na komfort i bezpieczeństwo uczestników liczba miejsc będzie ograniczona.

Jedyny taki przewodnik

Czterem spacerom przewodził będzie Szymon Maraszewski, absolwent filozofii i autor książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!” – subiektywnego przewodnika po ważnych i mniej znanych zakątkach stolicy Dolnego Śląska. Szymon jest także licencjonowanym przewodnikiem wrocławskim, współpracującym z FREE walking TOUR od 2013 roku. Już od kilku lat, we współpracy z programem Sąsiadujemy, odkrywa przed mieszkańcami uroki i sekrety wrocławskich podwórek.

Terminy wypraw

Sobotnie spacery potrwają około 2 godzin, startują zawsze o godzinie 11:00:

  • 27.06 | Brochów | zapisy już otwarte!
  • 4.07 | Przedmieście Oławskie | zapisy od 29.06
  • 11.07 | Kleczków | zapisy od 6.07
  • 18.07 | Ołbin | zapisy od 13.07

Miejsce zbiórki podawane będzie wyłącznie zapisanym wcześniej spacerowiczom w wiadomości mailowej.

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz