komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Serce dla zwierząt - poznajcie kandydatów do odznaczenia

czwartek, 28.7.2016 09:11 , komentarze: 0 , odsłony: 770
kategorie artykułu:

Wrocław chce wyróżnić osoby, które pomagają zwierzętom. Poznajcie kandydatów zgłoszonych przez naszych czytelników za pomoc, często za ratowanie życia i zdrowia zwierzaków. Można było zgłaszać organizacje, stowarzyszenia lub zwykli mieszkańcy, którzy wspierają naszych czworonożnych lub skrzydlatych sąsiadów. 

Nie potrafią przejść obojętnie obok cierpiącego stworzenia. Poświęcają swój czas, pieniądze, a często zdrowie, aby pomagać pokrzywdzonym zwierzętom. Dokarmiają, leczą, ratują z opresji, szukają nowych domów dla tych porzuconych. Działają samodzielnie lub w organizacjach. Nie oczekują oklasków czy wychwalania. Dla nich najlepszym podziękowaniem jest wdzięczność zwierzaków i widok, jak zapomniane lub często bardzo skrzywdzone czworonogi dostają nowe życie i stają się ukochanymi domowymi pupilami.

Władze Wrocławia postanowiły uhonorować ludzi, którzy poświęcają swoje życie na pomaganie zwierzętom, organizacje, które wspierają naszych braci mniejszych, służby, które nie odwracają się od zwierzęcego nieszczęścia. – To wyróżnienie będzie podziękowaniem władz miasta i mieszkańców za ich działalność, za misję w ratowaniu zwierząt – mówi Barbara Borzymowska, pomysłodawczyni akcji.

 

Zgłoszeni kandydaci

PrzygarnijKOTA
Jest to grupa prywatnych osób, które od wielu lat, bezinteresownie walczą na rzecz bezdomnych kotów we Wrocławiu. Na swojej stronie przygarnijkota.pl prezentują koty z wrocławskiego schroniska, a także z domów tymczasowych, szukają im nowych domów, pomagają leczyć te chore, przeprowadzają akcje sterylizacji kotów wolno żyjących. Dzięki ich działalności setki, jeśli nie tysiące czworonogów znalazło nowy dom. 

 

Wioletta Majchrzak
Wolontariuszka fundacji Kocie Życie. Od czterech lat prowadzi dom adopcyjny, przyjmuje w nim nie tylko koty bezdomne, ale także zwierzęta po wypadkach, w trakcie leczenia, a także małe kocie oseski – którym zastępuje mamę. Właścicielka 4 własnych czworonogów. Poświęca swój czas na szukanie stałych i odpowiedzialnych domów dla tych kotów, które większość skazałaby na uśpienie. Edukuje ludzi, że koty po wypadkach, kalekie – także mogą zostać kochanymi, domowymi pupilami. Jak sama mówi nie ma mowy o poświęcaniu się dla zwierząt. Kocha im pomagać i bez tego nie byłaby sobą.

Małgorzata Szablowska
Ratuje bezdomne koty, sterylizuje i szuka im nowych domów. Pomogła już ponad 130 kotom, ostatnio też kilku psom. Prowadzi dom tymczasowy z całym serwisem pomocowym na jej koszt - leczenie, szczepienie, odrobaczanie i pielęgnacja. Jeśli trafi do niej dziki i nieoswojony zwierzak wymagający opieki, całymi dniami z cierpliwością i poświęceniem resocjalizuje go. Przerobiła jeden pokój w swoim domu dla nowych tymczasowych kotów – taka kwarantanna z osiatkowanymi drzwiami, żeby przyzwyczajanie się do nowego otoczenia przebiegało dla nich jak najlżej. Po tym czasie do dyspozycji czworonogów jest cały dom pani Małgorzaty. Dodatkowo prowadzi blog zamoimidrzwiami, w którym opisuje swoje „kocie’ przejścia, udziela porad i wspiera wszystkich kociarzy.

Koty z Góralskiej – Wrocław
„Koty z Góralskiej” to grupa znajomych, którzy wspólnie starają się poprawić los kotów wolno żyjących na ulicy Góralskiej we Wrocławiu. Stado to liczy około setki czworonogów. Wolontariusze sterylizują, badają, leczą, szukają domów, czasem też pomagają odejść bez bólu. Działają już 6 lat w 100 procentach jako wolontariusze. Najczęściej dokładają sami do akcji ratowania czworonogów. Ich podopiecznych znajdziecie na stronie kotyzgoralskiej.

 

EKOSTRAŻ
Ta wrocławska organizacja liczy obecnie 17 członków, w tym 10 wykwalifikowanych i doświadczonych Inspektorów Ochrony Zwierząt. W latach 2010 - 2015 EKOSTRAŻ podjęła 2609 interwencji, udzielając bezpośredniej pomocy 3013 zwierzętom domowym, dzikim i wolno bytującym. Zajmują się wszystkimi zwierzętami: od skrajnie zaniedbanych krów przez stare schorowane psy wyrzucane przez ludzi do rowów po oseski wiewiórek. Od 2010 roku prowadzą program humanitarnej ochrony dolnośląskich jeży. Dzięki nim na wolność ponownie powróciło 221 dzikich jeży. Więcej o organizacji znajdziecie na stronie ekostraz.pl.

Joanna Kleszcz
Główny inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu. We wrocławskim schronisku dla bezdomnych zwierząt pielęgnuje czworonogi z największym poświęceniem i cierpliwością. Czułością i troską obdarza wszystkie – także te najstarsze, często schorowane i zapomniane. Jeśli nie pracuje w schronisku – to można ją spotkać w terenie. Jako inspektor jeździ po całym województwie na interwencje, ratując nie tylko psy i koty z makabrycznych warunków, ale także zwierzęta hodowlane, a często dzikie. Walczy o sprawy pokrzywdzonych zwierząt w sprawach sądowych. „Na służbie” potrzebujących zwierząt jest 24 godziny na dobę.

Serce dla zwierząt
W tej akcji nie chodzi o organizowanie plebiscytu popularności. Chodzi o pokazanie często bezimiennych osób, które walczą o poprawę bytu naszych braci mniejszych. To nie musi być heroiczne postępowanie. To może być zwykła i systematyczna praca dla zwierząt, którą wykonują zwykli ludzie – między innymi mieszkańcy naszego miasta.

Raz do roku – w październiku, miesiącu dobroci dla zwierząt, wybrana przez kapitułę osoba lub organizacja czy stowarzyszenie, otrzyma odznaczenie „Serce dla zwierząt”. Kapituła będzie składać się z przedstawicieli władz miasta, mediów, organizacji pro-zwierzęcych. Kandydatów do tego odznaczenia będzie mógł zgłosić każdy.

Kandydatem może być osoba, firma, stowarzyszenie, fundacja z Polski i działająca na jej terenie. Laureata wybiera kapituła większością głosów.

Kandydatów można było zgłaszać do 1 lipca 2016 roku.
Osoby zasiadające w kapitule:
prof. Andrzej Wiszniewski
prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dziekan Wydz. Nauk Społecznych DSW
Barbara Borzymowska – reprezentant Prezydenta Wrocławia
Marcin Wierzba – Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie-Zwierzęta
Zofia Białoszewska – dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
Maciej Sas – dziennikarz „Gazety Wrocławskiej”
Mateusz Czmiel - dziennikarz
Małgorzata Wieliczko – sekretarz redakcji www.wroclaw.pl

źródło: Wrocław pl

 

 

Wasze komentarze

sobota, 16.1.2021 11:31
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele