Sezonowa wołowina - skąd jej popularność?

czwartek, 6.1.2022 19:02 440

Od bardzo dawna już wołowina postrzegana jest jako jedno z najzdrowszych mięs, a z tego też powodu, jej popularność stale wzrasta. Nie da się ukryć, że coraz częściej można ją spotkać na polskich stołach, przyrządzaną na wiele różnych, niezwykle smacznych sposobów. Niemniej jednak warto zauważyć, że obecnie niezwykle popularne stało się sezonowanie wołowiny, która cechuje się wyjątkową delikatnością, a także i smakiem. Skąd więc wzięła się popularność sezonowej wołowiny?

Czym tak naprawdę jest sezonowanie wołowiny i innych mięs?

Wiele osób zastawia się, czym właściwie jest sezonowa wołowina, gdyż z takimi produktami można spotkać się coraz częściej w wielu sklepach. Wołowina sezonowana w sklepie Spizarniarzydzynska.pl bije ostatnio prawdziwe rekordy popularności. Warto więc na początku wiedzieć, że całe procesy biologiczno-chemiczne zaczynają zachodzić w wołowinie tuż po uboju. Dzięki wspomnianym już procesom wołowina twardnieje, a enzymy sprawiają, że po około 7 dniach, mięso może być sezonowane. Mówiąc prościej sezonowanie wołowiny to nic innego jak danie jej chwili "odpoczynku". Wówczas mięso staje się o wiele bardziej delikatne, a także kruche. Warto zaznaczyć, że proces sezonowanie zwykle trwa nawet do 20 dni i musi odbywać się w temperaturze nie wyższej niż 4 stopnie Celsjusza. To właśnie wpłynie na smak wołowiny, a także na jej niezwykły aromat.

Sezonowanie wołowiny na sucho - niezwykła kruchość mięsa

Wyróżnia się dwa sposoby na sezonowanie wołowiny. Pierwszym z nich jest sezonowanie na sucho, dzięki któremu mięso staje się niezwykle kruche, a to właśnie wpłynęło na jego popularność. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych metod sezonowania, która wpływa na delikatność mięsa i sprawia, że smakuje ono o wiele lepiej. Wołowinę rozpoczęto sezonować na sucho, w momencie kiedy wynaleziono pierwsze chłodnie. Dzięki przechowywaniu jej w niskich temperaturach, można było zapobiec psuciu się mięsa. Podczas takiego sezonowania na sucho traci ona około 80% ze swojej pierwotnej wilgotności, a także swoją wagę. Co więcej wierzchnie warstwy są ścinane zaraz po tym, jak tylko obeschną. Niektóre firmy do sezonowania wołowiny na sucho wykorzystują dedykowane temu szafy, dzięki którym można stale kontrolować poziom wilgotności, a także temperaturę.

Sezonowanie wołowiny na mokro - by wołowina nie traciła soczystości

Kolejnym ze sposobów na sezonowanie wołowiny, który również przyczynił się do wzrostu jej popularności, jest sezonowanie na morko. Tak naprawdę sposób ten przyczynił się do spopularyzowania sezonowanej wołowiny dopiero około 60 lat temu. To właśnie wtedy do użytku weszły opakowania próżniowe. Wołowina sezonowana na mokro nie musi mieć kości, a co więcej, może być pocięta na mniejsza kawałki. Paczki przechowuję się w odpowiedniej temperaturze około 21 dni, wówczas mięso nie traci nic ze swojej soczystości, a przy tym wciąż staje się o wiele bardziej miękkie i kruche. Warto wspomnieć, że wołowina sezonowana na mokro nie traci nic ze swojej pierwotnej wagi i co najważniejsze, jest o wiele tańsza od tej, która sezonowana jest na sucho. Niemniej jednak, to wersja sezonowana na sucho może pochwalić się bogatszym smakiem.

Skąd wzięła się popularność sezonowanej wołowiny? - jej niepowtarzalny aromat

Nie da się ukryć, że miłośnicy dobrego mięsa z pewnością doceniają aromat sezonowanej wołowiny. Proces dojrzewania mięsa przy kości sprawia, że zyskuje ono niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju aromat. Powstaje on właśnie dzięki aktywności wspomnianych już enzymów, które wytwarzane są pod warstwą zewnętrzną. Ta z kolei jest obcinana zaraz po wyschnięciu. Oczywiście im mięso dłużej będzie dojrzewać, tym będzie miało bogatszy aromat i intensywniejszy smak.

Jak można serwować sezonowaną wołowinę? 

Wiele osób, wraz ze wzrostem popularności sezonowanej wołowiny zastanawia się, jak można ją serwować. Otóż najlepiej sprawdza się podanie jej w formie tradycyjnego steka, który jest średnio wysmażony. Będzie on niezwykle kruchy i delikatny i z pewnością pobudzi kubki smakowe. Warto zaznaczyć, że intensywny smak sezonowanej wołowiny nie wymaga tego, by na talerzu znalazło się wiele innych dodatków. Stek wołowy świetnie będzie się prezentował z pieczonymi ziemniakami w skórce i sezonowymi warzywami.

Popularność sezonowanej wołowiny przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Nie da się ukryć, że wielu amatorów mięsa docenia nie tylko niezwykle intensywny smak, ale także i aromat dojrzewającego mięsa. Co więcej, wołowina sezonowana nie wymaga wielu dodatków, gdyż jej smak wystarczająco pobudza kubki smakowe.