komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 7 lipca 2020

Cyryla, Estery

Siłownik hydrauliczny - budowa i działanie

środa, 10.7.2019 15:47 , odsłony: 265
kategorie artykułu:

Działanie siłowników hydraulicznych opiera się na wykorzystaniu ciśnienia wytworzonego przez tłoczoną ciecz do wprawienia w ruch części końcowej. To ważne elementy wykonawcze, które generują moc niezbędną do prawidłowej pracy konstrukcji działających na dużych obciążeniach.

Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny?

Poszczególne typy siłowników nieco różnią się między sobą konstrukcją, jednak z reguły działają na zbliżonych zasadach. Trzonem każdego siłownika hydraulicznego jest najczęściej tłok, na którym opiera się znaczna część pracy. Element ten otoczony jest uszczelką, która chroni przed przedostawaniem się cieczy wykorzystywanej do generowania energii. Ważną częścią jest również tłoczysko, czyli podłużny element przytwierdzony do tłoka. Pozwala on na przeniesienie energii mechanicznej z tłoka na określony element ruchomy. Budowa siłownika hydraulicznego obejmuje też elementy prowadzące oraz dławicę i stopę, czyli pokrywę czołową i tylną. Wielkość siły wytwarzanej przez dany siłownik to zgodnie z prawem Pascala iloczyn ciśnienia cieczy oraz powierzchni tłoka.

Jak działa siłownik hydrauliczny?

Siłowniki hydrauliczne dzielą się na siłowniki działania jednostronnego i dwustronnego. W pierwszym przypadku ciecz robocza przedostaje się do wnętrza cylindra pod ciśnieniem. Napiera na tłok, dzięki czemu jest on wprawiany w ruch posuwisto-zwrotny. Następnie tłok wraca do pozycji wyjściowej, co odbywa się poprzez zastosowanie sprężyny ściskającej podczas suwu roboczego. Może to nastąpić zarówno pod wpływem obciążenia zewnętrznego, jak i ciężaru samego tłoczyska lub urządzenia roboczego. W przypadku siłownika hydraulicznego dwustronnego czynnik roboczy doprowadzają dwie komory, dzięki czemu ruch wykonać można także w drugą stronę. Taki siłownik nie posiada sprężyny, a ciecz robocza napiera na obie strony tłoka. Rozwiązanie to pozwala na lepsze manewrowanie różnymi urządzeniami, poprzez płynną zmianę kierunku ruchu. 

Jak wybrać siłownik hydrauliczny?

Siłowniki hydrauliczne mają szerokie zastosowanie w warunkach przemysłowych. Wykorzystuje się je tam, gdzie konieczna jest realizacja prac wymagających dużej mocy. Decydując się na zakup tego elementu, warto polegać na producentach i dostawcach oferujących swoim klientom trwałe i solidne rozwiązania. Wiele indywidualnych potrzeb inwestorów w zakresie hydrauliki siłowej jest w stanie spełnić firma Fluiconnecto - https://www.fluiconnecto.pl/pl/. Uznane przedsiębiorstwo od lat zajmuje się dostarczaniem siłowników hydraulicznych oraz innych kluczowych komponentów, a także realizacją kompleksowych usług serwisowych.

 
poniedziałek, 6.7.2020 11:49
1
sobota, 4.7.2020 07:55
poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
3
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki