Skład celny a magazyn czasowego składowania

piątek, 4.6.2021 18:28 822

Po przystąpieniu Polski do UE rozwiązany został problem z cłami w handlu wewnątrzwspólnotowym. Wiele obowiązków i ceł cały czas jednak istnieje w obrocie z państwami spoza Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy zobowiązani są regulować należności zaraz po sprowadzeniu określonego towaru. Pomocnym rozwiązaniem w handlu międzynarodowym są składy celne i magazyny czasowego składowania, w których można składować dobra importowane spoza UE.

Czym jest skład celny?

Skład celny to wydzielone miejsce magazynowe na terenie UE, które jest zatwierdzone i kontrolowane przez organy celne. Składy celne wykorzystywane są przede wszystkim do składowania towarów niewspólnotowych, które są sprowadzane spoza UE i które przez cały czas składowania nie podlegają żadnym opłatom celnym przywozowym. Funkcja składu celnego pozwala na optymalizację finansów przedsiębiorstwa, które ponosi koszty związane z cłami i innymi podatkami dopiero, gdy towar opuści skład celny - i tylko od tej części towaru, która została wydana. Skład celny pozwala zatem na odroczenie i podzielenie należności związanych z importem towarów.

Warto wspomnieć również o tym, że składy celne mogą być nie tylko publiczne, ale również prywatne. W tym drugim przypadku służą one jedynie właścicielowi (jednej firmie). Składy celne znacząco ułatwiają transakcję importu, eksportu i reeksportu.

Czym jest magazyn czasowego składowania?

Oprócz powyżej opisanych składów celnych istnieją również magazyny czasowego składowania. Z pozoru pełnią one bardzo podobną funkcję do składów celnych. Główna różnica polega na tym, że są to magazyny, w których maksymalny czas składowania towaru nie może przekroczyć 90 dni. Warto wspomnieć także o tym, że niektóre firmy za zgodą Urzędu Celnego mają możliwość przedłużenia terminu składowania. Magazyn czasowego składowania nie powstał jednak, tak jak skład celny, w celu odroczenia ceł i innych podatków. Służy on przede wszystkim do uniknięcia kosztów przestoju towaru, wynikającego z braków w dokumentacji, przez które nie ma możliwości dokonania odprawy celnej.

Co można zyskać?

Skład celny i magazyn czasowego składowania umożliwia wielu firmom prowadzenie handlu z kontrahentami spoza UE w sposób bardziej optymalny i bezpieczny finansowo. Z praktycznego punktu widzenia dopóki sprowadzony towar pozostaje w składzie, to przedsiębiorcy nie muszą płacić za niego cła, akcyzy i VAT-u. Firmy podczas składowania towarów w składzie celnym, mogą na przykład uzyskać znak CE i spełnić wszystkie procedury prawne, które umożliwiają dopuszczenie określonych towarów do obrotu na obszarze UE. 

Czym różni się skład celny od magazynu czasowego składowania?

Składy celne różnią się od magazynów czasowego składowania przede wszystkim czasem i celem składowania ładunków. Jeżeli chodzi o składy celne, to można w nich przechowywać towary praktycznie przez nieograniczony czas.

W magazynach czasowego składowania towary muszą być przechowywane w niezmienionym stanie, przez maksymalnie 90 dni. Po uzupełnieniu braków w dokumentacji należy dokonać odprawy celnej lub zabrać ładunek z magazynu czasowego składowania do składu celnego.