Składanie życzeń - jak to zrobić dobrze?

piątek, 6.5.2022 19:00 293

Moment, w którym musimy podejść do kogoś i złożyć mu życzenia jest dla wielu istnym koszmarem. Duże grono osób nie wie co i w jaki sposób powiedzieć, aby nie urazić drugiej osoby. Ostatnio często poruszanym tematem przed świętami jest to, jak z klasą składać życzenia drugiej osobie - co wypada życzyć, a czego nie. W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami, które będą bazą waszych przyszłych życzeń.

Sprawdź życzenia na: https://nafakcie.pl/kategoria/zyczenia/

Chyba każdy z nas był ofiarą lub świadkiem nietaktownych życzeń. Przeważnie padają one przy okazji Nowego Roku, Bożego Narodzenia czy urodzin. Co w życzeniach może urazić drugą osobę?

Życie miłosne

Kto choć raz nie usłyszał od dalszej bądź bliższej ciotki czy wujka, że życzy nam on/ona znalezienia drugiej połówki, która będzie miłością naszego życia? Niestety to wysoce niestosowne życzenie, gdyż nigdy nie wiemy, co kryje się po drugiej stronie. Co jeśli osoba, której właśnie coś takiego powiedzieliśmy, mierzy się z trudnym rozstaniem, zdradą czy innym miłosnym zranieniem? Bezpieczniej będzie życzyć miłości lub akceptacji w stosunku do samego siebie. Dlaczego mielibyśmy wchodzić z butami w życie miłosne bliskich nam osób? Nie każdy musi, chce czy lubi być w związku. Relacje międzyludzkie są naprawdę dużo bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje. Marzeniem nie każdego jest szybka stabilizacja i brak różnorodności - pamiętajmy o tym.

Macierzyństwo oraz ojcostwo

„Obyś w tym roku została matką!”, „Synku, życzę Ci, abyś w tym roku zmężniał i doczekał się potomstwa. Ja chcę zostać dziadkiem!”, „Kolejnych, zdrowych pociech Wam życzymy!” - to jedne z wielu form życzeń, które świadczą o niskiej inteligencji emocjonalnej. Co jeśli dana para lub osoba walczy z niepłodnością i nie może się z tym pogodzić? Takie życzenia mogą przynieść naprawdę wiele cierpienia i zepsuć nie jednej osobie święta czy inną uroczystość. Życzenie drugiego, trzeciego czy czwartego dziecka jest równie nie na miejscu. Macierzyństwo i ojcostwo nie dla każdego jest bajką. Co jeśli bliska osoba nie wyobraża sobie przechodzić tego angażującego czasu jeszcze raz i wiąże z nim jakieś traumy? Zostanie matką czy ojcem wcale nie musi być dla nas priorytetem i niekoniecznie ludzie chcą, aby życzono im posiadania więcej dzieci. W byciu rodzicem nie ma dni wolnych, często powoduje to odkładanie samorealizacji na dalszy plan i powoduje nieszczęście - pamiętajmy o tym.

Praca i studia

W życzeniu powodzenia i odnoszenia sukcesów w pracy czy karierze naukowej nie ma niczego złego. Zależy jednak jaką formę one przybiorą: empatyczną czy może pasywno-agresywną? „Obyś wreszcie skończyła jakieś studia i wzięła się do roboty!” jest raczej tą drugą. Po co komentować czyjeś problemy z ukończeniem studiów. Życie układa się naprawdę różnie, a obecnie, posiadanie wyższego wykształcenia nie jest konieczne, aby dostać dobrą pracę. Może osoba, której właśnie tak powiedzieliśmy, mierzy się z depresją, która uniemożliwia jej uczestnictwo w zajęciach, a przez to ukończenie studiów? Czy nie lepiej jest powiedzieć „Życzę Ci, aby poukładało Ci się tak ze studiami i pracą, żebyś był/była szczęśliwa”? Jest to o wiele bardziej taktowne i nie jest formą ataku drugiej osoby.

To samo tyczy się pracy - „Obyś wreszcie znalazł porządną robotę!”, ale czym właściwie jest ta „porządna robota”? Jeśli bliska nam osoba spełnia się w tym co robi, mimo że nie jest wysoko postawionym pracownikiem, to powinniśmy cieszyć się razem z nią. Nasz zawód nas nie określa - możemy być pracownikiem porządkowym, tłumaczką, kelnerem, dyrektorką dużej spółki czy kucharką. Nasza profesja nie jest powodem do oceniania nas. Wiele osób ma różne prace w cyklu swojego życia, jest to przecież zależne od naszych możliwości w danym czasie. Nie życzymy komuś zmiany pracy, jeśli wiemy, że jest w niej zadowolony - jest to niegrzeczne i oceniające.

Jak więc składać życzenia w sposób taktowny?

Najlepiej jest się najpierw zastanowić, jak dobrze znamy osobę, której będziemy składać życzenia. Jeśli jest to ktoś bliski nam, to możemy pozwolić sobie na więcej, gdyż wiemy co potencjalnie może ją lub jego urazić.

Dla osób z dalszej rodziny czy znajomych zostawmy te klasyczne, ogólne formułki - są one dużo bardziej bezpieczne. Po co odwoływać się w życzeniach do strzępków wiedzy na temat życia dalekich nam osób - nie wiemy przecież, czy nic się u nich nie zmieniło i jakie podejście mają do tych spraw. Warto jest pomyśleć o tym czego sami nie chcielibyśmy usłyszeć. Wiele osób po urażeniu kogoś swoimi życzeniami mówi: „ale ja nie chciałem!”. Nie jest to jednak wytłumaczenie - jeśli nie chcesz czegoś mówić, to po prostu zostaw to dla siebie.

Artykuł napisany przez: https://nafakcie.pl/