Skończyłeś liceum o profilu humanistycznym? Przygotowaliśmy kierunki studiów dla Ciebie!

środa, 14.6.2023 15:10 148

W świecie zdominowanym przez technologię, robotykę, a nawet sztuczną inteligencję mogłoby się wydawać, że kierunki humanistyczne są zbędne. Uważa się, że po studiach o profilu społecznym nie można znaleźć ciekawej, a już na pewno dobrze płatnej posady. Jednakże ludzie z takim wykształceniem byli, są i będą potrzebni w każdej branży: marketingu, turystyce, polityce, mediach, prawniczej i wielu innych. Bez takich zawodów jak nauczyciel, sędzia, notariusz, tłumacz, dziennikarz, psycholog czy pisarz trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Skończyłeś klasę o profilu humanistycznym i dalej chcesz rozwijać swoje predyspozycje, idąc na studia w tym kierunku? Sprawdź, jakie propozycje przygotował dla kandydatów UEK w Krakowie.

Prawo

Studia prawnicze od wielu lat uchodzą za bardzo elitarne i prestiżowe. Większości osób kojarzą się z wyjątkowością, błyskotliwą karierą oraz możliwością uzyskania wysokich zarobków w przyszłości. Prawo to wręcz idealny kierunek dla osób mających „humanistyczny umysł”. Jego absolwenci, w zależności od wybranej specjalizacji, mogą podjąć się pracy na stanowiskach sędziowskich, prokuratorskich, adwokackich, radcowskich czy też jako notariusze lub komornicy. Studia prawnicze prowadzone przez UEK mają unikatowy w skali kraju charakter. Ich program w interdyscyplinarny łączy w sobie sposób zagadnienia prawne z ekonomicznymi.

Europeistyka

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku, który pozwoli Ci uzyskać atrakcyjną pracę, dobrą opcją może być europeistyka. Stanowi on oryginalne połączenie politologii, prawa, stosunków międzynarodowych, ekonomii, socjologii i kulturoznawstwa. Studia prowadzone przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oferują rozległą wiedzę z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej oraz współpracy międzynarodowej na arenie światowej. Absolwenci mogą znaleźć pracę m.in. w korporacjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach krajowych i europejskich, firmach konsultingowych, instytucjach uczestniczących w pozyskiwaniu funduszy unijnych, wydawnictwach oraz mediach. Są też przygotowani do podjęcia własnej działalności.

Studia miejskie

Nowoczesnym i bardzo przyszłościowym kierunkiem łączącym wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania miast są studia miejskie. Ich absolwent będzie mógł zaoferować pracodawcy kompetencje unikatowe na rynku pracy. Są one doskonałą propozycją dla osób o wszechstronnych zainteresowaniach, które chcą brać czynny udział w tworzeniu lepszych, bardziej funkcjonalnych obszarów miejskich.

Nauki społeczne stosowane

Współczesny rynek pracy coraz bardziej potrzebuje osób z wykształceniem humanistycznym. Atrakcyjnym kierunkiem dla ambitnych młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania możliwie szeroko, mogą być studia nauki społeczne stosowane. Ich program obejmuje zagadnienia z różnych dyscyplin społecznych: socjologii, ekonomii, psychologii oraz nauk o polityce i administracji. Niewątpliwym atutem jest nauka poprzez działanie: praca metodą portfolio, laboratoria i warsztaty oraz praca w terenie.

Marketing i komunikacja rynkowa

Specjaliści z dziedziny marketingu należą do najbardziej poszukiwanych i cenionych przez pracodawców zawodów. Na zdobycie wiedzy oraz uniwersalnych umiejętności niezbędnych na stanowiskach związanych z szeroko rozumianym marketingiem pozwalają studia marketing i komunikacja rynkowa. Kierunek 2-krotnie został wyróżniony certyfikatami: „Studia z przyszłością” oraz „Lider jakości kształcenia”.

Turystyka i rekreacja

Jesteś osobą ciekawą świata, lubisz poznawać nowe miejsca i masz głowę pełną pomysłów? Świetną opcją dla Ciebie mogą być studia na kierunku turystyka i rekreacja. To bardzo przyszłościowa propozycja kształcenia, oferująca duże i szerokie możliwości zatrudnienia. Po nich możesz być m.in. doradcą, konsultantem, pilotem wycieczek, przewodnikiem turystycznym albo rezydentem – każdy z tych zawodów daje wiele satysfakcji.