Śladami Unii Europejskiej. Politechnika zaprasza do GEO-3EM

środa, 8.5.2019 10:30 735 0

Czym wykrywa się metan w kopalniach? Jak sprawdzić wytrzymałość taśmociągów górniczych? Jak wygląda symulator kabiny ciężarówki? Tego będzie się można dowiedzieć podczas wycieczki po laboratoriach nowego centrum badawczego GEO-3EM Politechniki Wrocławskiej.

       Fot. PWr

Zwiedzanie kompleksu przy ul. Na grobli 13 to unikatowa okazja, by odwiedzić wyjątkowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii. Wartość najnowszej inwestycji uczelni to ponad 100 mln zł, z czego aż 72 mln przeznaczonych zostało na specjalistyczną aparaturę.

Kompleks będzie otwarty dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w sobotę, 11 maja, od godz. 11.00. Wstęp do laboratoriów jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie: TUTAJ.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, a do zwiedzania udostępnione zostaną następujące laboratoria:

  • Laboratorium Badań Nano i Mikrostruktur Materiałów Kompozytowych i Konstrukcji Inżynierskich, gdzie odbywa się m.in. badanie próbek materiałów budowlanych, ich składu i wyglądu, łącznie ze strukturą. Badania te mogą służyć do określenia jakości, trwałości czy sprawdzenia uszkodzeń wewnętrznych np. betonu czy asfaltu.
  • Laboratorium Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych, gdzie badane są urządzenia służące np. w medycynie - do monitorowania stanu pacjenta - czy w kopalniach do wykrywania metanu.
  • Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego, w którym zobaczymy trzy unikatowe duże stanowiska badawcze (w tym jedno całkowicie autorskie, stworzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej), związane z badaniem trwałości taśmociągów górniczych, gdzie sprawdzana jest ich wytrzymałość. 
  • Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych, w którym opracowywane są nowe technologie otrzymywania metali z rud i procesy ich recyklingu, np. magnesów neodymowych ze starych komputerów. 
  • Laboratorium Dynamiki i Bezpieczeństwa Pojazdów, w którym najciekawszy element to symulator samochodu. Jest to kabina ciężarówki wraz z otoczeniem (ekran, na którym wyświetlany jest film imitujący drogę), służąca do badania szczegółowego reakcji kierowców na zdarzenia drogowe.

Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu "Kompleks GEO-3EM - ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)