komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Specjaliści we Wrocławiu rozmawiają o seksualności osób z niepełnosprawnościami

niedziela, 12.5.2019 11:06 , komentarze: 0 , odsłony: 965
kategorie artykułu:

W ten weekend czołowi specjaliści we Wrocławiu rozmawiają o seksualności osób z niepełnosprawnościami. To pierwsza z cyklu konferencji i warsztatów, które walczą ze stereotypami, odczarowują mitu i przekazują rzetelną wiedzę.  

Ponad 160 uczestników, około 20 prelegentów wygłaszających wykłady w czasie konferencji i prowadzących warsztaty. To wybitni specjaliści: seksuolodzy, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci. We Wrocławiu omawiają zbyt często pomijany temat – seksualność osób z niepełnosprawnościami. W piątek, 10 maja, rozpoczęło się dwudniowe wydarzenie - konferencja i warsztaty „Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości”. W Polsce niewielu jest ekspertów zajmujących się tą tematyką - w ten weekend większość z nich pojawiła się we Wrocławiu, przekazując uczestnikom wydarzenia rzetelną, opartą na latach doświadczeń i badań, wiedzę. To pierwsza lecz nie ostatnia konferencja poświęcona tej tematyce, którą w stolicy Dolnego Śląska wspólnie organizują Fundacja „Potrafię Pomóc” oraz prof. Remigiusz Kijak.

W czasie konferencji prelegenci odpowiedzieli, odnosząc się do konkretnych przykładów, na szereg trudnych pytań: jak o dojrzewaniu rozmawiać z osobą z autyzmem, z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną? Jak pracować z osobami, które w wyniku choroby czy wypadku straciły czucie w dolnej części ciała? Czy osoba z chorobą genetyczną i niepełnosprawnością intelektualną może urodzić pełnosprawne dziecko? Jak pomóc osobie z niepełnosprawnością intelektualną być dobrym rodzicem? Była też mowa o osobach niepełnosprawnych LGBT. Zgromadzeni eksperci na partnerstwo, rodzicielstwo, dojrzewanie, dorosłość i seksualność osób z niepełnosprawnościami patrzyli z różnych perspektyw: medycznej, terapeutycznej, a także prawnej czy z punktu widzenia nauki kościoła.

A tak główną myśl piątkowej konferencji podsumowuje prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor książek o seksualności osób niepełnosprawnych:

- Stoimy przed koniecznością zredefiniowania pojęcia niepełnosprawności i potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Współczesne kryteria niewystarczająco dobrze opisują te potrzeby, a seksualność jest jedną z nich. Osoba niepełnosprawna jest seksualna w każdym wymiarze, co więcej może czerpać przyjemność i po swojemu definiować tę przyjemność, może doświadczać pozytywnej seksualności. Ma prawo do seksualności, do przeżywania przyjemności, ma prawo do wolności, do własnych wyborów i do rzetelnej, systemowej edukacji seksualnej. Musimy sobie zdać sprawę z tego, ze niepodejmowanie tematyki seksualności to nasz wyrzut sumienia.

Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, dodaje:

- Konferencja i warsztaty odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia, co pokazuje, że Wrocław jest miastem bez barier i dobrym miejscem do krzewienia tej, bardzo ważnej, potrzebnej, a często marginalizowanej wiedzy. Ta pierwsza konferencja pokazała, że propagowaniu wiedzy na temat potrzeb seksualnych osób z niepełnosprawnościami jest niezbędna i stanowi solidne podwaliny pod przyszłe wydarzenia. Takie konferencje i warsztaty w rozbudowanej formule będziemy we Wrocławiu organizować w cyklicznie.

 

Wasze komentarze

piątek, 23.10.2020 09:45
piątek, 23.10.2020 08:51
czwartek, 22.10.2020 08:59
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele