Spłata karty kredytowej – wszystko, co powinieneś wiedzieć

poniedziałek, 4.4.2022 13:00 388

Karta kredytowa jest kartą płatniczą cieszącą się dużym zainteresowaniem. Jej popularność wynika z dużej dozy wygody oraz elastyczności w zarządzaniu przyznanymi w jej ramach środkami. Jak sama nazwa wskazuje, jest formą kredytu. To, co odróżnia ją jednak od tradycyjnego kredytu gotówkowego, to niezwykle atrakcyjne warunki spłaty, które w wielu przypadkach oznaczają brak dodatkowych kosztów za udzielenie kredytu. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zapisów zawartych w umowie zawieranej przez klienta z bankiem. Jak działa karta kredytowa i jak przebiega jej spłata?

Karty kredytowe, czyli wygoda i elastyczność zarządzania domowym budżetem

Karta kredytowa ma wielu zwolenników i wciąż przybywa jej właścicieli. Duże zainteresowaniem tym instrumentem finansowym sprawia, że pojawia się coraz więcej atrakcyjnych ofert, dzięki którym korzystanie z karty staje się jeszcze bardziej dogodne dla klienta. Zasady jej działania są bardzo proste i przejrzyste, a ich przestrzeganie znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa korzystania z karty. Istotą karty kredytowej jest możliwość zaciągania w ramach przyznanego limitu zadłużenia, a następnie jego spłata w określonym czasie. O wysokości limitu decyduje przede wszystkim wybrana oferta. Wpływ na nią ma również ocena zdolności kredytowej klienta, od której uzyskania uzależnione jest też pozytywne rozpatrzenie wniosku o wydanie karty.

Karta kredytowa, choć jest rodzajem karty płatniczej, nie jest przypisana do rachunku podstawowego klienta ani w żaden sposób z nim powiązana. Zarządzanie nią odbywa się za pośrednictwem specjalnego rachunku, który jest zakładany w tym właśnie celu. Opłaty za korzystanie z karty kredytowej różnią się od siebie w zależności od wybranej oferty, jednak najczęściej nie są one wysokie. Korzystanie z karty kredytowej, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju karty płatniczej, jest bardzo proste i wygodne. Przy jej użyciu można dokonywać transakcji zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i podczas zakupów online, zgodnie z przyznanym limitem.

Spłata karty kredytowej i jej warunki

Na atrakcyjność karty kredytowej jako formy zadłużenia przede wszystkim wpływa łatwość jej spłaty. W odróżnieniu od innych form kredytu spłata zobowiązania zaciąganego w ramach korzystania z karty bywa darmowa. Oznacza to, że klient oddaje bankowi dokładnie tyle, ile pożyczył, dokonując transakcji przy użyciu karty. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to tzw. okresu bezodsetkowego, w skład którego wchodzi okres rozliczeniowy oraz okres spłaty zadłużenia. Może on wahać się granicach od 50 do 60 dni, w zależności od wybranej oferty.

Okres rozliczeniowy trwający najczęściej 30 dni to czas, w którym klient korzysta z karty. Po jego zakończeniu bank wyznacza mu 20 lub 30 dodatkowych dni na spłatę zobowiązania. W tym czasie również nie są doliczane odsetki od pożyczonej sumy. Jeśli klient spłaci całe zadłużenie, wówczas nie ponosi żadnych opłat z tytułu udzielonego kredytu. Jeżeli zaś nie dokona spłaty przed upływem okresu bezodsetkowego, wówczas za każdy kolejny dzień zwłoki pożyczona przez niego suma będzie powiększać się o stosowne odsetki. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości oprocentowania kredytu zawartej w umowie.

Terminowa spłata zadłużenia w ramach kredytowej sprawia, że jej użytkownik dysponuje dodatkowymi środkami bez ponoszenia kosztów. Aby jednak mogła ona przebiegać bezproblemowo, potrzebna jest realna ocena własnych możliwości finansowych i dopasowanie do nich wysokości zaciąganego kredytu.

Źródła

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-czy-debetowa/

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/splata-karty-kredytowej/