komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Sposoby radzenia sobie ze stresem: Porady jak opanować stres

czwartek, 2.7.2020 13:00 , odsłony: 133
kategorie artykułu:

Stresujesz się? Wypróbuj te sposoby radzenia sobie ze stresem.

Czy stres powoduje, że jesteś sfrustrowany i drażliwy? Te kilka sposobów na radzenie sobie ze stresem, pomogą Ci przywrócić spokój i harmonię w Twoim chaotycznym życiu. Nie musisz poświęcać na nie dużo czasu ani się nad nimi zastanawiać. Jeśli nie potrafisz kontrolować stresu i potrzebujesz szybko sobie z nim poradzić, wypróbuj nasze wskazówki.

Ćwicz

Praktycznie każda forma aktywności fizycznej działa odstresowująco. Nawet jeśli nie jesteś sportowcem i jesteś w kiepskiej formie, ćwiczenia nadal mogą być idealnym sposobem na radzenie sobie ze stresem.

Aktywność fizyczna sprawia, że wytwarzają się endorfiny i inne naturalne substancje chemiczne, które poprawią Twoje samopoczucie. Ćwiczenia sprawiają również, że Twój umysł skupia się na ruchach ciała, co poprawia nastrój i pomaga w złagodzeniu stresu. Spróbuj chodzić na spacery, joggingu, ogrodnictwa, sprzątania domu, jazdy na rowerze, pływania, podnoszenia ciężarów lub cokolwiek innego, co sprawi, że będziesz w ruchu.

Jedz zdrowo

Zdrowa dieta jest ważną częścią dbania o siebie. Staraj się jeść różne owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste.

Unikaj niezdrowych nawyków

Sposobem niektórych osób na radzenie sobie ze stresem, jest picie dużej ilości kofeiny lub alkoholu, palenie, jedzenie dużej ilości jedzenia lub używanie nielegalnych substancji. Te nawyki mogą poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu

Medytuj

Podczas medytacji, skupiasz swoją uwagę i wyciszasz strumień pomieszanych myśli, które tłoczą się w Twoim umyśle i powodują stres. Medytacja wywołuje poczucie spokoju i równowagi, co działa korzystnie zarówno na Twoje samopoczucie, jak i zdrowie.

Medytacja z trenerem, obrazy i wizualizacje lub inne formy medytacji możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu i czasie, niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer, jedziesz autobusem do pracy, czy czekasz w gabinecie lekarskim. Możesz także spróbować metody głębokiego oddychania.

Częściej śmiej się 

Poczucie humoru nie jest w stanie wyleczyć wszystkich dolegliwości, ale może pomóc ci poczuć się lepiej, nawet jeśli musisz zmusić się do śmiechu przez swoją zrzędliwość. Kiedy się śmiejesz, nie tylko zmniejsza się poziom stresu, ale także pojawiają się pozytywne zmiany fizyczne w Twoim ciele. Śmiech wzmaga, a następnie zmniejsza reakcję na stres. Więc czytaj dowcipy, opowiadaj dowcipy, oglądaj komedie lub spotykaj się ze swoimi zabawnymi przyjaciółmi. Lub wypróbuj jogę śmiechu.

Spotkaj się z bliskimi

Kiedy jesteś zestresowany i rozdrażniony, instynktownie będziesz chciał się odizolowywać. Zamiast tego skontaktuj się z rodziną i przyjaciółmi i nawiąż kontakt.

Kontakt społeczny jest dobrym sposobem na zmniejszanie stresu, ponieważ rozprasza uwagę, otrzymujesz od bliskich wsparcie, a to pomaga tolerować wzloty i upadki codziennego życia. Więc spotkaj się na kawę z przyjacielem, napisz do krewnego lub odwiedź swoje miejsce spotkań.

Masz więcej czasu? Rozważ wolontariat charytatywny i pomóż sobie, pomagając innym.

Bądź asertywny

Chcesz wszystko zrobić, ale nie powinieneś, przynajmniej nie w momencie, gdy to Ty zawsze musisz za to zapłacić, często swoim zdrowiem. Nauka mówienia „nie” lub oddelegowania obowiązków, może pomóc Ci zarządzać listą rzeczy do zrobienia, oraz samym stresem.

Powiedzenie „tak” może wydawać się łatwym sposobem na zachowanie spokoju, na zapobieganie konfliktom i prawidłowe wykonanie pracy. Ale tak naprawdę może powodować konflikt wewnętrzny, ponieważ Twoje potrzeby powinny być na pierwszym miejscu, a potrzeby Twojej rodziny na drugim, stawianie potrzeb rodziny na pierwszym miejscu może wywoływać niepotrzebny stres, gniew, urazę, a nawet chęć zemsty. A to nie jest spokojna i pokojowa reakcja.

Spróbuj ćwiczyć Jogę

Dzięki pozycjom i ćwiczeniom oddychania, joga jest popularnym lekiem na stres. Joga łączy aktywność fizyczną i mentalną, które mogą pomóc Ci zachować spokój ciała i umysłu. Joga może Ci pomóc się zrelaksować i radzić sobie ze stresem i lękiem.

Spróbuj jogi samodzielnie lub zapisz się na zajęcia – istnieje wiele miejsc, gdzie odbywają się zajęcia jogi. W szczególności odprężająca jest hathajoga ze względu na wolniejsze tempo i łatwiejsze ruchy. 

Wysypiaj się

Stres może powodować problemy z zasypianiem. Kiedy masz za dużo rzeczy do zrobienia - i za dużo przemyśleń - możesz mieć problemy ze snem. Ale sen to czas, w którym mózg i ciało się naładowują.

Jakość i długość snu mogą mieć wpływ na Twój nastrój, poziom energii, koncentrację i ogólne funkcjonowanie. Jeśli masz problemy ze snem, miej przed snem swoją relaksującą rutynę, słuchaj muzyki relaksacyjnej, nie skupiaj się na czasie, ale na spójnym harmonogramie. Możesz także wypróbować cbd, który działa odprężająco.

Prowadź pamiętnik

Zapisywanie myśli i uczuć może być dobrym sposobem na uwolnienie się od stłumionych emocji. Nie myśl o tym, co napisać - po prostu pisz. Napisz, o tym, co ci przyjdzie do głowy. Nikt inny nie musi go czytać, więc nie dąż do gramatycznej perfekcji lub idealnego pisma.

Po prostu pozwól swoim myślom płynąć na papierze - lub ekranie komputera. Gdy skończysz, możesz usunąć to, co napisałeś lub zapisać, aby przemyśleć później.

Słuchaj muzyki i bądź kreatywny

Słuchanie muzyki lub granie na instrumencie jest dobrym sposobem na zmniejszenie stresu, ponieważ odwraca uwagę, zmniejsza napięcie mięśni i obniża poziom hormonów stresu. Pogłośnij muzykę i pozwól, aby Twój umysł w całości się w nią wczuł.

Jeśli muzyka nie należy do Twoich zainteresowań, skup się na innym hobby, które lubisz, np. ogrodnictwo, szycie, szkicowanie - wszystko, co wymaga skupienia się na tym, co robisz, a nie na tym, co powinieneś robić.

Zasięgnij porady

Jeśli czynniki wywołujące stres, sprawiają, że nie radzisz sobie ze stresem, a różne sposoby nie pomagają, być może będziesz musiał poszukać wsparcia w postaci terapii lub porady. Terapia może być dobrym pomysłem, jeśli czujesz się przytłoczony, uwięziony, nadmiernie się martwisz lub masz problemy z wykonywaniem codziennych czynności, lub wypełnianiem obowiązków w pracy, w domu lub w szkole.

Profesjonalni doradcy lub terapeuci mogą pomóc Ci zidentyfikować źródło stresu i zaproponują Ci nowe sposoby na radzenie sobie ze stresem.

Uwaga: Jeśli cierpisz na stres i depresję koronawirusa, sprawdź strony ministerstwa, aby uzyskać dodatkową pomoc.

 

 
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
poniedziałek, 3.8.2020 14:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele