Sprawdzone metody osuszania budynków i pomieszczeń

środa, 22.9.2021 10:20 152

Niestety coraz częściej słyszy się o problemach polegających na zawilgoceniach w domach. Wbrew pozorom nie trzeba wcale wiele, aby i w naszym domu do takowego zawilgocenia doszło. Jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o to, aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed wpływem wody, to warto obecnie wiedzieć, jakie są dostępne techniki, które pozwalają na efektywne pozbywanie się wody ze ścian. Od kilku lat możemy korzystać z pewnego rozwiązania, które daje szczególnie dobre efekty. Szerzej na jego temat rozpisaliśmy się w poniższym artykule, do którego przeczytania zachęcamy.

Jak powstaje wilgoć w domach?

Powstawanie pleśni, grzybów i nieestetycznych plam na ścianie wynika głównie z obecności wody w tynku. Taka woda, gdy dodatkowo ma kontakt z odpowiednio wilgotnym i chłodnym powietrzem, tworzy idealne warunki do rozwoju pleśni. Skąd jednak ta woda się tam bierze? Pierwszym miejscem, jakie należałoby sprawdzić w naszym domu jest przewód wentylacyjny. Jeśli system odprowadzania "zużytego" powietrza nie działa prawidłowo to może dojść do skraplania pary wodnej na najchłodniejszych miejscach w pomieszczeniach. Najczęściej tymi właśnie miejscami są ściany. Wbrew pozorom, nawet bardzo gruba, betonowa ściana jest w stanie chłonąć cząsteczki wody niczym gąbka. Co jeszcze może być przyczyną powstawania wilgoci? Oto sugerowane opcje:

  • źle skonstruowane fundamenty,
  • brak hydroizolacji poziomej oraz pionowej,
  • powodzie, zalania, podtopienia,
  • wylewające potoki, nagłe ulewy

Wilgoć w piwnicy

Najczęściej bywa tak, że to właśnie piwnica jest pierwszym miejscem, w którym pojawia się wilgoć. Jeśli fundamenty oraz ściany budynku na poziomie piwnicy są przesiąknięte wodą to należy liczyć się z tym, że taka woda może zostać w sposób kapilarny podciągnięta ku górze. Za wilgoć w piwnicach najczęściej odpowiadają powodzie oraz podtopienia, które niestety występują w naszym kraju coraz częściej. Pomimo tego, że wyczerpiemy wodę z pomieszczeń to jednak pustaki, cegłówki czy tynk mogą cząsteczki wody zawierać.

Żeby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wilgoci w piwnicach, warto zadbać o wspomnianą już wcześniej hydroizolację. W dniu dzisiejszym szczególnie chętnie wykorzystuje się do jej tworzenia specjalną folię w płynie, która skutecznie zastąpiła używany przez długie lata lepik.

Czym osuszać ściany?

Zanim przystąpimy do osuszania to warto obrać odpowiednią technikę. Tutaj przyda się wcześniejsze ocenienie tego z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Osuszanie budynków w przypadku mniej poważnego zawilgocenia może być formalnością. Niekoniecznie jednak samodzielnie powinniśmy się za to zabierać. Dobrym pomysłem mogłoby być poszukiwanie wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą mogli dla nas osuszyć ściany.

Obecnie w marketach budowlanych nabyć można specjalne preparaty, które służą do osuszania ścian w przypadku pojawienia się na nich grzybów. Te preparaty posiadają zdolność higroskopijną co jednak ma też swoje minusy. Preparaty te wydzielają niezbyt przyjemny zapach, który długo się utrzymuje. W związku z tym specjaliści od osuszania ścian w pierwszym etapie osuszania często stosują specjalne nagrzewnice oraz osuszacze adsorpcyjne. A więc ściany osuszać można:

  • chemicznie,
  • z użyciem nagrzewnic,
  • przy wykorzystaniu osuszacza adsorpcyjnego,
  • z użyciem iniekcji krystalicznej.

Osuszacz budowlany czy iniekcja krystaliczna?

Osuszacz adsorpcyjny to urządzenie, które jest wyposażone w specjalne łopatki umieszczane na rotorze. Na tychże łopatkach znajduje się higroskopijny żel, który efektywnie pochłania wilgoć. Jednak jeśli również i takie urządzenie zawodzi to warto wybrać iniekcję krystaliczną. Ta metoda polega na nawiercaniu w ścianach otworów o takiej średnicy, aby można było w powstających otworach umieścić higroskopijny preparat. Najczęściej tym preparatem jest mieszanina cementu portlandzkiego oraz krzemu. Silne właściwości przyciągania cząsteczek wody sprawiają, że na chwilę obecną nie ma bardziej skutecznej metody na osuszanie budynków niż wykorzystywanie omawianej iniekcji. W wielu przypadkach w zupełności wystarcza pojedynczy zabieg osuszania, ale trzeba wiedzieć, że może się tak zdarzyć, iż konieczne będzie powtórzenie całego zabiegu.

Szczegółowe informacje na temat osuszania pomieszeń można znaleźć na poniższych stronach internetowych. 

https://dezynfeusz.pl/osuszanie-budynkow-osuszanie-scian/
https://skuteczneusuwanie.pl/osuszanie-budynkow/
https://ddd-katowice.pl/osuszanie-budynkow/