komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

Stale rośnie turystyczna atrakcyjność Karpacza

wtorek, 30.4.2019 18:33 , odsłony: 1337
kategorie artykułu:

Karpacz to niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Dolnego Śląska. To także najbardziej rozpoznawalna "stolica" Sudetów Zachodnich, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Co ważniejsze, zainteresowanie to nie ogranicza się jedynie do miłośników sportów zimowych, lecz także osób kochających letnią turystykę pieszą oraz tych, którzy uwielbiają odkrywać mało znane kulturowe zakątki Polski.

  1. Karpacz przyciąga nie tylko miłośników narciarstwa, lecz także kultury.
  2. Jedną z głównych atrakcji miasta jest kościółek Wang.
  3. Wokół miasta jest około 100 km tras przygotowanych z myślą o pieszych wędrówkach.

Kto powinien zawitać do Karpacza?

Karpacz to symboliczna stolica Sudetów Zachodnich. Historycznie miasto to leży na Dolnym Śląsku, co widać w wielu historycznych i kulturowych zabytkach Karpacza. Z pewnością miłośnicy kultury średniowiecznej po przyjeździe tutaj powinni koniecznie udać się do słynnego kościółka Wang. O ile bowiem świątynia do samego Karpacza trafiła dopiero w XIX wieku, o tyle pochodzi ona z XII wieku. Została bowiem zbudowana we wczesnym średniowieczu w norweskiej miejscowości Wang. Ci, których interesują jeszcze wcześniejsze losy ziemi z pewnością będą zainteresowani wystawą Skarby Ziemi Juna, na której można zobaczyć bogatą kolekcję kamieni szlachetnych oraz minerałów. W Karpaczu wiele jest zabytków pochodzących z XIX i XX wieku. M.in. dawny dworzec kolejowy z wiatą peronową z 1925 roku, dom wycieczkowy powstały w okresie 1900-1910 (obecnie hotel „Rezydencja") oraz schronisko "Samotnia" nad Małym Stawem z 1922 roku. Uwagi warta jest także Karczma Sądowa z 1735 roku (obecnie dom wczasowy) oraz chałupa (buda pasterska z przełomu XVII i XVIII wieku.

Karpacz dla dzieci (i nie tylko)

Niewątpliwą atrakcją Karpacza jest Muzeum Zabawek oraz Park Bajek. Obok Karpacza znajduje się także Miasteczko Western City w Ścięgnach. Dla młodzieży i dorosłych niemałą atrakcję stanowi Skocznia Narciarska Orlinek, którą latem wykorzystuje się do sportów ekstremalnych, takich jak: bungee lub zjazdy na linach. Niemałą atrakcję stanowi także Dziki Wodospad oraz zapora na Łomnicy, znajdująca się przy dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Dla tych, którzy nie mogą spróbować swoich sił w narciarstwie, a także dla tych, którzy chcieliby się o historii tego sportu dowiedzieć nieco więcej przygotowano w Karpaczu tzw. Skwer Zdobywców, czyli aleję, na której umieszczone są odlane w brązie odciski butów i raków słynnych polskich himalaistów. M.in. można spotkać tutaj pamiątkę Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki czy Macieja Berbeki.

Narciarstwo w Karpaczu

Karpacz jest idealnym ośrodkiem sportów zimowych, co potwierdzają tłumy miłośników tego sportu ciągnących co roku do Karpacza. W mieście znajduje się kilkanaście oświetlonych stoków narciarskich. Mają one umiarkowany stopień trudności, co sprawia, że wielu narciarzy świetnie się na nich czuje. Ponadto stoki są często naśnieżane, a wokół ciągną się nowoczesne wyciągi. Centrum sportów zimowych jest oczywiście Kompleks Narciarski Śnieżka dysponujących 7 wyciągami oraz nartostradami o różnym stopniu trudności. W mieście jest także kilka lodowisk, zjeżdżalnie na pontonach, rynna snowboardowa orazAlpejski tor bobslejowy "Alpine-Coaster". 

Pieszo po Karpaczu

Karpacz to także doskonała przestrzeń do uprawiania turystyki pieszej. Wokół miasta ciągnie się prawie 100 km oznakowanych szlaków turystycznych. Dzięki nim możesz odkryć jeden z najbardziej fascynujących i cennych przyrodniczych obszarów kraju. Wokół miasta i przez sam Karpacz ciągną się także ścieżki spacerowe. Tylko od chęci i kondycji turystów zależy, czy wybiorą którąś z tras spacerowych czy też zdecydują się na nieco dłuższą i bardziej wymagającą wycieczkę górską.

Noclegi w Karpaczu

Tanie noclegi w Karpaczu w komfortowych warunkach wymagają nieco zaangażowania od wybierającego się tutaj turysty. Wraz z coraz większą popularnością miasta, tak zimą, jak i latem, ceny wynajmu pokoi i apartamentów w Karpaczu zauważalnie rosną, co jednak nie oznacza, że nie da się tutaj znaleźć dobrego i taniego noclegu. W tym celu warto jednak abyś postarał się o możliwie jak najwcześniejszą rezerwację pokoju. Im wcześniejsza rezerwacja, tym szanse (szczególnie przed sezonem) na nieco bardziej atrakcyjne ceny wynajmu. W poszukiwaniach mogą pomóc ci serwisy zbierające oferty noclegowe. Dzięki temu dość łatwo można porównać interesującą gościa ofertę z propozycją konkurencji, a także zorientować się w wysokości średnich stawek za wynajęcie domku, apartamentu lub pokoju. Podczas składania rezerwacji warto natomiast zwrócić uwagę na proponowane przez wynajmującego rodzaje pokoi. W przypadku poszukiwania najtańszej wersji trudno liczyć na pokój z widokiem na góry. Warto więc zwracać szczególną uwagę na dostępne opcje i cenę każdej z nich. Wybierając miejsce noclegu dobrze jest także przyjrzeć się oddaleniu miejsca od interesujących turystę miejsc. Jeśli przyjeżdża on do Karpacza z myślą o białym szaleństwie, to warto aby znalazł nocleg jak najbliżej wyciągu. Porównując oferty, jednym z kryteriów można uczynić również dostępność strefy spa, którą oferuje coraz więcej apartamentów i hoteli.

 
poniedziałek, 14.10.2019 10:32
sobota, 12.10.2019 19:45
2
poniedziałek, 14.10.2019 15:51
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki