The World Games? 65 procent wrocławian nie słyszało o igrzyskach!

poniedziałek, 4.5.2015 15:29 2319 0

1100 wybranym losowo wrocławianom powyżej 18 roku życia zadano pytania o igrzyska The World Games. Okazało się, że 76 procent osób biorących udział w badaniu, uważa że igrzyska przyniosą korzyść miastu, pomimo że 65 procent z nich nie słyszało o mającej odbyć się w 2017 roku rywalizacji The World Games.

W poniedziałek przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego na grupie 1100 losowo wybranych wrocławian za pomocą wywiadu telefonicznego. Techniką pozyskiwania numerów telefonicznych respondentów była Random Digit Dialing - polegająca na losowaniu numerów telefonów z bazy powstałej przez generowanie numerów telefonów na podstawie przydziałów prefixów telefonicznych poszczególnym operatorom telefonii stacjonarnej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wrocławianie w 76 procentach zgadzają się z tym, że miasto zyska na organizacji igrzysk. Stwierdzili, że będzie to głównie promocja dla Wrocławia (59 procent) oraz że stolicę Dolnego Śląska odwiedzi więcej turystów (17 procent). Reszta liczy na profity finansowe (15 procent) i poprawę infrastruktury (4 procent).

Urzędnicy zgodzili się również upublicznić umowę na organizację igrzysk. 42-stronnicowy dokument ma jednak "zamazane" na czarno pewne zapisy, które według organizatorów dotyczą  kwesti handlowych, podziału przychodów i pakietów ubezpieczeniowych.

W zapisach umowy zawarto punkt 6.4.1, zgodnie z którym miasto-gospodarz nie ujawni osobom trzecim, za wyjątkiem zawodowych doradców i w sytuacjach wymaganych prawem, żadnych informacji związanych z zawartością umowy.

Do upublicznienia umowy odnieśli się także organizatorzy Wrocławskiego Referendum 2015:

Z zadowoleniem przyjęliśmy długo oczekiwaną deklarację Urzędu Miasta w sprawie opublikowania umowy na organizację Igrzysk Sportów Nieolimpijskich World Games 2017. Postępowanie Magistratu w tej sprawie pokazuje, że nasza inicjatywa referendalna, zakładająca m.in. zapytanie wrocławian o zasadność wydawania środków publicznych na World Games, jest potrzebna i odnosi pierwsze efekty. Jest to malutki krok w stronę transparentnego i obywatelskiego miasta, w którym chcielibyśmy żyć.
Niestety deklaracje władz Wrocławia są jednak niewystarczające: opublikowana umowa nie zawiera kluczowych danych na temat sposobu finansowania tej imprezy. Jeden z inicjatorów Wrocławskiego Referendum - Waldemar Bednarz – ponad dwa tygodnie temu (17.04.2015r.) wystosował pismo o udostępnienie tej umowy w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Do dzisiaj nie doczekał się żadnej odpowiedzi!

Odnosimy wrażenie, że aktualne deklaracje Magistratu w sprawie udostępnienia tej umowy są po części odpowiedzią na pismo Bednarza. Jednakże już opublikowane fragmenty umowy przeczą wcześniej podawanym przez Urząd mieszkańcom informacjom o rzekomych karach umownych w przypadku wycofania się z organizacji World Games.
Co więcej! Pokazano nam umowę w języku angielskim, a zgodnie z ustawą o języku polskim powinna istnieć też wersja polskojęzyczna. Nasuwa się pytanie dlaczego opublikowano wyłącznie egzemplarz obcojęzyczny? Nie wierzymy w to, że treść umowy w języku polskim nie istnieje. Byłoby to sprzeczne z prawem.

Niezgodne z ustawą działania, mające na celu ukrycie istotnych fragmentów umowy, świadczą o pilnej potrzebie utworzenia ogólnie dostępnego, pełnego rejestru wszystkich umów podpisywanych przez Gminę Wrocław i miejskie spółki.

Podpisani – organizatorzy Wrocławskiego Referendum 2015. Waldemar Bednarz Mirosława Stachowiak- Różecka (PiS) Marcin Krzyżanowski (PiS) Małgorzata Tracz (Partia Zieloni) Maciej Słobodzian (Partia Zieloni) Tomasz Pietruszka (Referendum ACTA) Tomasz Owczarek Patryk Wrona (Inicjatywa Obywatelska „Referendum Wrocław 2015”) Tomasz Szymczyszyn (Inicjatywa Obywatelska „Referendum Wrocław 2015”) Kamil Rybikowski (Stowarzyszenie KoLiber) Jakub Szrajber (Stowarzyszenie KoLiber) Dawid Mirowski (SLD) Andrzej Banach Krzysztof Wysoczański Piotr Dołęga (KORWiN)

 

Adriana Boruszewska Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)