komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

Startuje II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

czwartek, 11.5.2017 07:50 , komentarze: 0 , odsłony: 682
kategorie artykułu:

Już dziś, 11 maja rozpocznie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Tegoroczna odsłona święta poezji potrwa przez trzy dni, a wszystkie wydarzenia odbędą się we Wrocławskim Domu Literatury. Podobnie jak to było w roku Europejskiej Stolicy Kultury 2016, tak i w obecnym program Festiwalu sprzężony jest z Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. 

Uroczysta Gala 10. edycji odbędzie się 13 maja o godz. 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.  

Za punkt kulminacyjny programu można uznać sobotnie spotkanie autorskie z Andrzejem Sosnowskim, tegorocznym laureatem Nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej. Niemniej ciekawie zapowiadają się spotkania z nominowanymi do Silesiusa w kategorii Debiut (czwartek) i Książka Roku (piątek). I to właśnie wokół tych wydarzeń zbudowany został program Festiwalu.

Nieco przewrotnie, organizatorzy czwartkowym spotkaniem z debiutantami przedzielili dwa inne spotkania autorskie z laureatami Nagrody Silesius, mianowicie z Urszulą Kozioł i Jackiem Podsiadło.

Piątek to z kolei najintensywniejszy dzień w festiwalowym kalendarzu. Rozpoczyna się tuż przed południem warsztatami dotyczącymi relacji pomiędzy poezją, a fotografią, które poprowadzi literaturoznawca Grzegorz Jankowicz wraz z uznaną szwedzką poetką i fotografką Marie Lundquist. Kolejna forma warsztatowa w trakcie Festiwalu, to zajęcia dla adeptów filologii szwedzkiej, które poprowadzi wybitny tłumacz i pisarz – Zbigniew Kruszyński. Tego samego dnia odbędzie się jeszcze spotkanie autorskie Marie Lundquist prowadzone przez prof. Andrzeja Zawadę. Ostatnim wydarzeniem piątkowego dnia będzie koncert zespołu Chain Smokres i Andrzeja Sosnowskiego, który planowany jest na godz. 22.00.

Sobota, poza wspomnianym już spotkaniem z tegorocznym laureatem Nagrody Silesius za całokształt, to także spotkanie poświęcone twórczości wielkiego wrocławskiego poety, Tadeusza Różewicza. Prof. Stanisław Bereś z tej okazji porozmawia z Andrzejem Skrendą i Januszem Drzewuckim, autorami dwóch zbiorów poezji Różewicza, które ukazały się w tym roku.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie festiwalu: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.10.2019 09:24
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele