Straż Graniczna udaremniła nielegalny wywóz broni

piątek, 2.2.2018 10:00 1059 0

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy udaremnili wywóz z naszego kraju 1000 sztuk istotnych elementów broni. Przesyłka została nadana przez firmę mającą swoją siedzibę w powiecie szamotulskim i miała trafić do USA. W trakcie realizowanych czynności ujawniono również zakład, w którym pomimo braku koncesji produkowano istotne części do karabinka szturmowego AKM. Funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli części do broni o wartości 2.500.000 zł.

Podczas realizowanych działań na terenie Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy, funkcjonariusze SG stwierdzili, że w przesyłce cargo, której nadawcą byłą firma mająca swoją siedzibę w powiecie szamotulskim, a odbiorcą firma z USA, znajdują się istotne części broni - 1000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM, popularnie zwanego kałasznikowem. Przesyłka została nadana pomimo, że firma nie miała koncesji na handel bronią. Po konsultacjach z ekspertami z laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w celu udaremnienia wywozu bez wymaganych dokumentów przedmiotów, które zgodnie z ustawą o broni i amunicji, stanowią istotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna, funkcjonariusze zatrzymali przesyłkę i nie dopuścili do jej wywozu.

Podczas przeszukania budynków firmy, która byłą nadawcą przesyłki, ujawniono linię produkcyjną  służącą do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM . Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Całkowita wartość ujawnionych i zatrzymanych przedmiotów wynosi niemal 2.500.000 zł.

Obecnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy prowadzą czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Sprawdzają m.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją oraz handlem, a także gdzie miały trafić zabezpieczone istotne części broni. Sprawa ma charakter rozwojowy

Produkcja broni palnej lub handel  bez wymaganego zezwolenia zagrożony jest karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

/Rzecznik

Dodaj komentarz

Komentarze (0)