Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego założyli ogrody w DPS

środa, 21.4.2021 14:18 197 0

Studenci z koła naukowego Planowania Przestrzennego PUZZLE zmodernizowali dwa miniogródki społeczne w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grunwaldzkiej. Prace – obejmujące także badania naukowe – zrealizowano dzięki udziałowi w miejskim programie FAST.
Młodzi specjaliści z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UP realizację zadania podzielili na kilka etapów.

Pierwszy obejmował konsultacje społeczne z lokatorami Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez siostry franciszkanki oraz mieszkańcami okolicy. Studenci za pomocą ankiet zebrali opinie potencjalnych użytkowników ogrodów na temat tego, jak powinny być zaaranżowane miejsca relaksu. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie wykonano pomiary natężenia hałasu oraz nagrzewania się powierzchni.

Część druga obejmowała prace w ogródkach.

– Przy DPS funkcjonują dwa ogródki. Przed budynkiem, tuż przy ulicy, oraz od strony północnej, jako część podwórka placówki – wyjaśnia Mariusz Skupień, koordynator przedsięwzięcia. – Na podstawie badań uznaliśmy, że przed budynkiem hałas jest zbyt duży, odpoczynek w tym miejscu jest niemożliwy, bo jest zbyt głośno. Dlatego ten ogródek ma charakter reprezentacyjny. Natomiast bardziej rekreacyjną formułę ma ogródek w podwórku – dodaje.

Studentów wsparła firma LAND ARCH Desing, zajmująca się aranżacjami ogrodów.

Donice na kółkach

Najbardziej widowiskowym elementem ogrodu na podwórzu są rośliny w donicach na kółkach. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać je w formie zasłony oddzielającej ławki od wiaty śmietnikowej, przy zachowaniu łatwego dostępu do niej. Poza tym, w obu ogródkach posadzono kwiaty, trawy ozdobne, rośliny miododajne. Postawiono też ławki, ażurowe ogrodzenia, kwiaty są także w wiszących donicach. Doodatkowo, zamontowano zbiornik na deszczówkę, a po realizacji projektu ponowiono badania nagrzewania się powierzchni.

– Naszą pracę obserwowali pensjonariusze DPS. Z powodu pandemii nie mogliśmy z nimi współpracować bezpośrednio, ale dostawaliśmy podpowiedzi, jak dobrze zaplanować ogród i jakie rozwiązania wykorzystać – podkreśla Mariusz Skupień.

Za rok studenci z koła naukowego Planowania Przestrzennego PUZZLE wrócą do placówki przy ul. Grunwaldzkiej. – Chcemy raz jeszcze zbadać natężenie hałasu, ale przede wszystkim stopień nagrzewania się powierzchni. Zamierzamy sprawdzić, na ile wybrane przez nas rośliny zmniejszyły temperaturę powierzchni w ogródkach i czy zaadaptowały się w nowym miejscu – mówi Mariusz Stępień.

FAST dla aktywnych studentów

Na realizację projektu studenci otrzymali 4 tys. złotych dofinansowania z miejskiego programu FAST. Fundusz Aktywności Studenckiej – koordynowany przez Wrocławskie Centrum Akademickie, został uruchomiony w 2020 roku przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.

Intencją pomysłodawców jest finansowe wsparcie studenckich kół naukowych, organizacji i grup studenckich (lub doktoranckich), które realizują ciekawe, ważne, przełomowe projekty naukowe. Studenci mają szansę na uzyskanie funduszy na ich przygotowanie. Formuła konkursu zakłada dofinansowanie np. budowy konstrukcji zaprojektowanych przez studentów, ale także pokrycie kosztów udziału w konferencji naukowej lub przelotu na międzynarodowe zawody.

W założeniach programu zapisano: tematyka projektów jest dowolna, związana z profilem koła naukowego, grupy lub organizacji studenckiej. Ważne, aby realizacja proponowanych projektów służyła przedsiębiorczości akademickiej i celom doskonałości naukowej.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)