Studenci z Wrocławia dołączyli do wielkiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku!

poniedziałek, 15.4.2024 11:10 176 0

Od 15 do 21 kwietnia, na 57 uczelniach, studenci i studentki wyposażeni w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzą akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji HELPERS’ GENERATION do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób a 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych. Rejestracje w ramach 15, wiosennej odsłony projektu odbędą się w 22 miastach, na liście których znalazł się również Wrocław.

Poszukiwania na wrocławskich uczelniachProjekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS od 2013 roku zrzesza studentów z całej Polski wokół idei dawstwa szpiku i ratowania życia pacjentom, dla których często jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku. Do dziś, społeczność studencka przeprowadziła łącznie 1626 akcji rejestracji, a w obecnej edycji odbędzie się kolejne 57 – w tym 7 na wrocławskich uczelniach. Do walki z nowotworami krwi dołączyły: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Wrocławska Akademia Biznesu. Dzięki dotychczasowym akcjom na uczelniach w stolicy Dolnego Śląska, do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyły 13294 osoby, a 134 z nich oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia. 

Szczegółowy harmonogram rejestracji znajduje się na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen

Wśród 86 liderów i liderek z całej Polski, którzy przeprowadzą akcje na swoich uczelniach, jest Michalina Majewska, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyłam od razu po ukończeniu 18 lat. Rozmawiałam o tym ze swoimi bliskimi i wielu z nich również zamówiło pakiet rejestracyjny. Od zawsze czułam, że chciałabym wesprzeć fundację i zaangażować się bardziej w działania na rzecz walki z nowotworami krwi, dlatego gdy tylko nadarzyła się okazja, zgłosiłam się jako liderka do projektu HELPERS’ GENERATION. Zimowa edycja 2023 była moją pierwszą. Poznałam wiele wspaniałych osób, a podczas akcji na Uniwersytecie Przyrodniczym zarejestrowaliśmy 262 osoby, które dzięki temu, że podjęły tę świadomą decyzję, być może kiedyś pomogą swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Moment, w którym usiadłam i przeliczyłam wszystkie pakiety rejestracyjne, był czymś niesamowitym - to takie uczucie szczęścia oraz spełnienia, którego naprawdę nie da się opisać słowami. Każdy pakiet to potencjalna szansa na podarowanie komuś drugiego życia. Pamiętajmy o tym, że zdrowie to jedyna rzecz, której nie jesteśmy w stanie kupić, ale na szczęście w przypadku osób wymagających przeszczepienia szpiku – możemy się nim podzielić  – mówi Michalina Majewska, studencka liderka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Idea dawstwa szpiku jest dla mnie czymś niepowtarzalnym, niesamowitym i bardzo ważnym. Pomoc drugiemu człowiekowi nic nas nie kosztuje, a dla kogoś może być jedyną szansą na dalsze, szczęśliwe i przede wszystkim zdrowe życie. Nie mogę wyjść z podziwu, że tak niewiele z naszej strony może zmienić tak wiele w życiu „bliźniaka genetycznego” – dodaje studentka.

Od 15 do 19 kwietnia spotkacie nas na terenie całego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Niezawodni i niesamowici wolontariusze będą czekać na osoby, które chcą się zarejestrować do bazy potencjalnych dawców szpiku lub dowiedzieć więcej o idei dawstwa. Znajdziecie nas w praktycznie każdym budynku uczelni, w godzinach od 10 do 16. Serdecznie zapraszamy!   – podsumowuje liderka

Studenccy liderzy, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną na temat dawstwa szpiku zostaną wyróżnieni. Nagrodą jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty.

Zarejestrowałem się i pomogłem „bliźniakowi genetycznemu”

O tym, jak wielką moc mają studenckie akcje rejestracji, wiedzą najlepiej dawcy faktyczni, którzy zarejestrowali się podczas jednej z nich, a następnie oddali cząstkę siebie, by uratować życie drugiego człowieka. Dziś takich osób jest już 1480, a jedną z nich Aleksander Henner.

Do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowałem się w kwietniu 2018 roku. Pamiętam, że było to w ramach projektu HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS, prowadzonego we współpracy z samorządem Uniwersytetu Przyrodniczego. Wówczas liderem i organizatorem akcji na uczelni był Bartek, mój serdeczny kolega. O samej fundacji oraz idei dzielenia się komórkami macierzystymi słyszałem już wcześniej, ale przyznaję, że nigdy nie zagłębiałem się dokładniej w temat. Myślę, że obecność i zaproszenie mnie na wydarzenie przez Bartka dało mi impuls do działania – mówi Aleksander Henner, dawca faktyczny.

Telefon od Fundacji DKMS otrzymałem po 5 latach i 2 miesiącach od momentu potwierdzenia rejestracji w bazie. Tydzień przed telefonem dostałem e-mailem potwierdzenie, że mój „bliźniak genetyczny” znalazł się w potrzebie i nadszedł ten moment, abym mógł realnie pomóc. Towarzyszyła mi ekscytacja i spełnienie połączone ze wzruszeniem. Zrozumiałem, że mój potencjalny biorca toczy ciężką walkę, a ja jestem mu potrzebny, aby wspólnie zwyciężyć – dodaje Aleksander.

Pod koniec sierpnia pojawiłem się po raz pierwszy w klinice. Tam czekało mnie jeszcze kilka ostatnich badań, a także rozmowa na temat wybranej przez klinikę metody pobrania. W moim przypadku było to pobranie z krwi obwodowej, czyli najczęściej stosowanej metody. Zostałem dokładnie poinformowany na czym będzie polegać zabieg, jak będzie wyglądać oraz jak mam się do niego przygotować, robiąc samodzielnie zastrzyki pobudzające wzrost komórek tuż przed zabiegiem. Mniej więcej dwa tygodnie później odbyła się już sama donacja. Rozpoczęła się ok. godziny 8, a klinikę opuściłem przed godziną 12. Podczas pobrania czułem przede wszystkim spokój, ale i ogromne zadowolenie, że w końcu po dwóch miesiącach od pierwszej wiadomości wszystko po drodze się udało i jestem na tym fotelu. Podpięty do aparatury obserwowałem tylko jak procentowo zapełnia się woreczek z komórkami macierzystymi, tym samym zbliżając mojego biorcę do rozpoczęcia walki o swoje zdrowie i otrzymania drugiej szansy na nowe życie – wspomina dawca faktyczny.

Kilka dni po zabiegu dostałem telefon z fundacji z pytaniem, czy chciałbym uzyskać informacje o „bliźniaku genetycznym”, któremu pomogłem. Dzisiaj wiem, że jest to kobieta w wieku ok. 30-35 lat, pochodząca ze Szwajcarii. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości będzie możliwość spotkania się, krótkiej rozmowy, a może nawet wspólnego zdjęcia. Nie ma chyba piękniejszej rzeczy na tym świecie od podarowania komuś drugiej szansy na życie – podsumowuje dawca

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy przyjść na jedną z akcji organizowanych na wrocławskich uczelniach, wypełnić formularz i samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na miejscu wolontariusze Fundacji DKMS odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ideą dawstwa szpiku, procesem zostania dawcą oraz procedurą pobrania. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)