Studia psychologiczne - czy warto?

czwartek, 26.5.2022 20:08 183

Policja, wojsko, sąd, służba zdrowia, szkoły, prywatne firmy, branża szkoleniowa, sport, kultura czy poradnie psychologiczne to tylko niektóre z miejsc zatrudniające psychologów. Zapotrzebowanie na rynku pracy na personel wykwalifikowany z dziedziny psychologii stale rośnie. Aby zostać psychologiem, musisz ukończyć studia na uczelni wyższej. Niektórzy absolwenci psychologii decydują się następnie pójść na studia podyplomowe.

Wiele osób stojących przed życiową decyzją wyboru kierunku studiów, zastanawia się, czy warto studiować psychologię? Jak wygląda nauka na tym kierunku? Co robić po studiach? Ile można zarabiać, będąc psychologiem? W tym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące przyszłych studentów pytania! Sprawdź koniecznie!

Gdzie studiować psychologię?

Studia psychologiczne są studiami jednolitymi magisterskimi. Trwają pięć lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra (niektóre uczelnie oferują również studia licencjackie). Prawo do wykonywania zawodu z kolei uzyskują absolwenci, którzy po ukończeniu nauki odbyli staż zawodowy.

Przez pierwsze lata nauki program studiów obejmuje ogólne tematy. Będziemy więc musieli najpierw poznać wiele zagadnień teoretycznych. Historia myśli psychologicznej, filozofia czy statystyka to przedmioty, z których wiedzę musimy przyswoić, zanim zaczniemy zagłębiać się w psychopatologię czy psychiatrię. Praktyki z kolei odbywają się już po wybraniu specjalizacji.

Decydując się na kierunek studiów, jakim jest psychologia, w trakcie nauki musimy wybrać jedną ze specjalizacji. To, jakie specjalizacje będziemy mieć do wyboru, oczywiście zależy od uczelni, w której podjęliśmy studia.

Uczelnie oferują najczęściej takie specjalizacje jak m.in.:

  • psychologia kliniczna,
  • psychologia społeczna,
  • psychologia sportu,
  • psychologia edukacyjna,
  • psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży,
  • psychologia sądowa,
  • psychologia biznesu,
  • psychologia rodziny,
  • psychologia pracy i organizacji,
  • psychologia międzykulturowa,
  • psychologia kryminalistyczno-śledcza,
  • i wiele innych.

Kierunek ten mamy możliwość studiować na wielu uczelniach w Polsce, m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach czy na Uniwersytecie Wrocławskim. W wielu miejscach, w tym na Dolnym Śląsku, możemy studiować również na prywatnych uczelniach takich jak Uniwersytet SWPS Wrocław czy Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu.

Co więcej, będąc studentem np. Uniwersytetu Wrocławskiego, masz możliwość również rozwijać swoje zainteresowania poprzez udzielanie się w kołach naukowych, które działają w Instytucie Psychologii. Uniwersytet Wrocławski oferuje trzy specjalności z zakresu psychologii. Jest to psychologia:

  • biznesu,
  • kliniczna i zdrowia,
  • kliniczna i wychowawcza dzieci i młodzieży.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się na psychologię?

Studia psychologiczne wymagają od nas dużo nauki jeszcze w szkole średniej, która powinna odpowiednio przygotować nas do zadania egzaminów dojrzałości.

Psychologia jest bardzo oblegana już od kilku lat. Tak samo, jak na innych kierunkach, na psychologii organizowany jest konkurs świadectw. Oznacza to, że w postępowaniu rekrutacyjnym na wybraną uczelnię pod uwagę bierze się wyniki z egzaminów maturalnych. Przedmioty, które należy zdać, wybierając się na studia psychologiczne, mogą się różnić w zależności od wybranej przez kandydata uczelni.

studentka

Przykładowo, aby dostać się na ten kierunek na Uniwersytecie Wrocławskim, należy przystąpić do egzaminu z języka polskiego najlepiej nie tylko na poziomie podstawowym, ale i rozszerzonym, zdać egzamin pisemny z dowolnego języka obcego nowożytnego oraz uzyskać odpowiednie wyniki z jednego z dowolnych przedmiotów dodatkowych (biologia, wiedza o społeczeństwie, chemia, historia, fizyka, geografia, historia sztuki, informatyka, matematyka).

Jeśli egzaminy zdawane są na poziomie rozszerzonym, mamy szansę na uzyskanie większej ilości punktów w procesie rekrutacyjnym. Jednak jeżeli przedmiot był zdawany na dwóch poziomach, to pod uwagę uczelnia bierze wynik dla nas korzystniejszy. W przypadku gdy nie zdawaliśmy na maturze przedmiotu, który brany jest pod uwagę w procesie rekrutacji, nadal możemy aplikować na ten kierunek, jednak nie otrzymamy punktów za ten przedmiot, co może zmniejszyć nasze szanse.

Dokładne informacje na temat studiów psychologicznych w wybranym mieście i placówce znajdziesz na oficjalnych stronach uczelni oraz w informatorach dla maturzystów.

Co można robić po ukończeniu studiów psychologicznych?

Studia psychologiczne nie tylko zapewniają nam rozwój osobisty, ale otwierają drogę do pracy w wielu ciekawych miejscach. Pozwolą nam one znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. Po ukończeniu nauki i zdobyciu odpowiednich uprawnień możemy podjąć pracę jako diagności, terapeuci, doradcy, eksperci czy trenerzy.

Dzięki nabytym w toku studiów i praktyk umiejętnościom, psychologowie znajdują zatrudnienie w placówkach oświatowo-wychowawczych, hospicjach, wojsku, placówkach służby zdrowia, prywatnych firmach, urzędach pracy, w sądzie, w organizacjach zajmujących się sportem lub kulturą oraz w różnych innych branżach. Niektórzy prowadzą też szkolenia.

Z uwagi na to, że jest to dziedzina nauki, która ciągle się rozwija, możemy również kontynuować swoją karierę naukową i oprócz prowadzenia badań naukowych, dokonywać nowych odkryć.

Wielu psychologów współpracuje także z policją np. w zakresie tworzenia portretów psychologicznych, powoływani są jako biegli sądowi, towarzyszą młodym osobom i dzieciom podczas przesłuchań, a także podejmują zatrudnienie w więzieniach, prowadząc programy resocjalizacyjne.

Co więcej, obecnie, jeżeli na rynek pracy trafia oferta dla psychologów, jest ona bardzo skonkretyzowana (np. psycholog sportu, psycholog biznesu itp.), dlatego wybór specjalizacji, która najbardziej mieści się w obszarze naszych zainteresowań, jest niezwykle ważny. Możemy również pracować w publicznej służbie zdrowia albo otworzyć własną praktykę. Pamiętajmy jednak, że aby zostać psychoterapeutą, należy dodatkowo ukończyć odpowiedni kurs psychoterapii.

Zarobki psychologa

Wybierając psychologię, zapewne zastanawiamy się, ile można zarabiać w tym zawodzie.

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie będziemy pracować. Zupełnie inaczej więc będzie kształtował się zakres obowiązków i mediana wynagrodzenia dla osób, których zatrudnia publiczna służba zdrowia oraz dla tych, pracujących w szkole niż np. dla psychologów obracających się w świecie sportu czy biznesu. Na wynagrodzenie wpływ ma także nasz staż pracy, wielkość firmy, w której podejmujemy zatrudnienie czy nawet województwo. Inaczej też będą kształtować się zarobki psychologa pracującego w organizacji publicznej, od tego, który prowadzi własną, prywatną praktykę.

Pamiętajmy więc, że ważne są nie tylko odpowiednie kwalifikacje i wiedza, ale i doświadczenie zawodowe oraz wybrana specjalizacja. Dlatego warto zdobywać potrzebne umiejętności jeszcze w trakcie studiów, biorąc udział w stażach i praktykach.

Studiowanie psychologii - czy warto?

Absolwent psychologii może pracować w bardzo interesujących miejscach. Studiując psychologię, mamy szansę nabyć wiele praktycznych umiejętności. Wiedza zdobyta na studiach pozwoli nam na poznanie siebie i drugiego człowieka. Dowiemy się ciekawych rzeczy m.in. z zakresu neuropsychologii, psychiatrii, metod badań psychologicznych czy metod diagnozowania młodzieży i dzieci, a to tylko kropla w morzu!

psycholog w pracy

Kierunek ten bez wątpienia pozwala nam nie tylko na rozwój naukowy, ale i na rozwój emocjonalny. Dzięki studiowaniu psychologii możemy zbudować swój warsztat metod badawczych i zrozumieć mechanizmy, które kierują relacjami międzyludzkimi, co z pewnością poprawi naszą komunikację z innymi osobami. Zapoznamy się też z problematyką chorób psychicznych oraz metodami pozwalającymi je zwalczać.

Rozwiniemy myślenie krytyczne, poznamy mechanizmy rządzące emocjami ludzkimi, a dzięki temu będziemy wiedzieć, jak bronić siebie i swoich pacjentów przed wieloma działaniami destrukcyjnymi.

Pamiętajmy jednak, że psychologia to też biznes, reklama, PR, sport, kultura i wiele innych. Studia te dają nam więc możliwość rozwoju w wielu kierunkach, dlatego, jeżeli nasze zainteresowania pokrywają się z programem nauczania realizowanym przez daną uczelnię, z całą pewnością warto podjąć tam naukę.