Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

sobota, 9.10.2021 12:51 451 0

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Dziesiątego października obchodzimyŚwiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W ten dzień, ustanowiony, by większą uwagę skupić na higienie zdrowia psychicznego, ogólnopolska sieć stacji dializ DaVita zwraca szczególną uwagę na potrzeby emocjonalne pacjentów przewlekle chorych na nerki oraz ich opiekunów.

Osoba, która dowiaduje się o przewlekłej chorobie nerek, a szczególnie konieczności rozpoczęcia dializoterapii, może czuć się przytłoczona sytuacją, zbyt dużą dawką informacji na temat swojego choroby i konieczności drastycznej zmiany stylu życia. Pacjenci i ich najbliżsi opiekunowie stają wówczas w obliczu trudnych emocjonalnych wyzwań. Postrzegają chorobę i zabiegi dializ w wyznaczonych dniach i godzinach jako wymagające, a zmieniający się nagle tryb życia jako pozostający poza ich kontrolą. To prowadzi do obniżenia jakości życia dializowanych pacjentów, co może przyczyniać się do pojawienia się reakcji depresyjnych. Badania potwierdzają, że u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, leczonych dializami, często występują zaburzenia depresyjne. Stany te nie są też obce osobom opiekującym się chorymi przewlekle.

– Pacjenci dializowani to najczęściej seniorzy. Słyszymy od ich bliskich, że są przeciążeni czynnościami opiekuńczymi, ale również przewlekły stres i strach o zdrowie chorego członka rodziny powodują stany depresyjne wśród opiekunów. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego stwarza okazję, by zastanowić się, w jaki sposób możemy otoczyć opiekunów rodzinnych troską i wsparciem emocjonalnym. Pamiętajmy, że nastawienie psychiczne bliskich jest kluczowe w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym osób dializowanych – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, prowadzącej 66 ośrodków dializ w naszym kraju.

Dla osoby opiekującej się pacjentem dializowanym stałe, długotrwałe zajmowanie się wsparciem i pomocą bliskim chorym wiąże się z przemęczeniem, brakiem wolnego czasu i odpoczynku. Może to prowadzić do wyczerpania emocjonalno-fizycznego, wypalenia, a także stanów przygnębienia czy nawet depresji.

Obciążeniem nazywa się w fachowej literaturze fizjologiczne i psychologiczne objawy spowodowane sprawowaniem długotrwałej opieki nad bliską osobą. Najczęściej opiekunowie osoby chorej wymieniają lęk, żal, bezsilność, przeciążenie i niepewność jako emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić. W Polsce najczęściej opiekunami osób starszych są kobiety w wieku od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu dziewięciu lat.

Docent Szymon Brzósko apeluje: – Takie obciążenie emocjonalne znane jest jako zespół opiekuna. Warto głośno o tym mówić, że w Polsce potrzebujemy rozwiązań systemowo wspierających opiekunów rodzinnych osób starszych i przewlekle chorych. Działania edukacyjne i informacyjne oraz system wsparcia psychologicznego i regeneracji mentalnej dla opiekuna powinny być częścią skoordynowanej, holistycznej opieki nad pacjentem chorym przewlekle.

Uznaje się, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jednym z głównych powodów samobójstw. Zdaniem psychiatrów w ciągu najbliższej dekady może stać się najczęściej rozpoznawaną chorobą na świecie. Szacuje się, że na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce może zmagać się z nią nawet 1,5 mln osób.

Depresja jest chorobą, którą warto leczyć. Nieleczona depresja jest niebezpieczna, może doprowadzić cierpiącą osobę do samobójstwa. Pamiętajmy, że w stanie obniżonego spadku nastroju lub depresji leki może przepisać tylko psychiatra, który jest lekarzem; psycholog i psychoterapeuta nie mogą prowadzić leczenia farmakologicznego i wypisywać recept, ale stanowią bardzo ważny element terapeutyczny.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)