Światowy Hymn Książki UNESCO odśpiewany po raz pierwszy

sobota, 30.7.2016 23:33 1446 0

Wrocławskie wspólne wykonanie hymnu było próbą generalną przed przyszłorocznym przekazaniem tytułu Światowej Stolicy Książki kolejnemu miastu, tym razem Konakry w Gwinei.

Słowa hymnu, który od przyszłego roku będzie oficjalną muzyczną wizytówką każdej kolejnej Światowej Stolicy Książki UNESCO, pochodzą z wiersza „Włosek poety” Tadeusza Różewicza. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, a na potrzeby prawykonania na wrocławskim Rynku zaaranżował ją Łukasz Bzowski. – To największe wykonanie na świecie – przekonywał w sobotę Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ds. literatury. Wspólnie światowy hymn książki UNESCO zaśpiewało ok. 1350 osób, w tym zgromadzeni uczestnicy Literackiego Woodstocku i chóry z Polski i Czech, jakie biorą udział w projekcie Singing Europe (w sobotę o 18.00 zaśpiewają pod batutą Paula McCreesha oratorium „Eliasz” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego), których ze sceny w Rynku wspierało troje wokalistów – Aleksandra Hruby, Aleksandra Sosna i Maciej Adamczyk. 

Ale kartki z zapisem nutowym rozdawano na całym Rynku, więc przyłączyć mógł się każdy chętny, zwłaszcza że melodię powtarzano łącznie aż cztery razy. – Europejską Stolicę Kultury zapamiętamy z wielu powodów, także z racji Światowej Stolicy Książki UNESCO, a teraz wiemy już, że ponad 61 miast na świecie zaśpiewa ten hymn w przyszłym roku – podkreśla Irek Grin.

Na razie „Włosek poety” przetłumaczono na 40 języków świata, a przekładów, wedle zapotrzebowania, może być i więcej. – Kiedy pisaliśmy aplikację o przyznanie nam tytułu Światowej Stolicy Książki myślałem o tym, że UNESCO czegoś wspólnotowego, a utwór „Włosek poety” można zaaranżować na każdy możliwy sposób i zaśpiewać jako piosenkę rockową, raperską, reggae, w każdym możliwym rytmie, kompozytor na to zezwolił – dodaje Irek Grin.

Wrocławskie wspólne odśpiewanie hymnu było próbą generalną przed przyszłoroczną premierą i przekazaniem tytułu Światowej Stolicy Książki kolejnemu miastu, tym razem Konakry w Gwinei. Wygląda na to, że egzamin zdamy.  


Źródło.: Wrocław.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)