Syndrom DDD - na czym polega?

czwartek, 8.9.2022 10:55 291

DDD to skrót od pojęcia Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej. Z tego rodzaju problemami musi mierzyć się bardzo duży odsetek osób, które w dzieciństwie były świadkami zjawisk patologicznych, wskutek czego muszą mierzyć się z zaburzeniami oraz traumami. Takie osoby potrzebują pomocy, a tę mogą znaleźć w postaci terapii DDD. Zobacz, na czym ona polega i gdzie jej szukać.

Syndrom DDD nie zawsze łatwo zdiagnozować, a także wyleczyć. Niemniej osoby, które wywodzą się z rodzin dysfunkcyjnych powinny wiedzieć, że mogą liczyć na pomoc. Zobacz jak rozpoznać DDD i gdzie zgłosić się z tego typu problemami.

Jak rozpoznać DDD?

Należy pamiętać, że o rodzinie dysfunkcyjnej można mówić nie tylko w kontekście doświadczeń ekstremalnych, jak alkoholizm, przemoc fizyczna czy psychiczna. Niekiedy syndrom DDD mogą wywołać zbyt sztywne zasady panujące w domu, odgrywanie przez domowników sztywnych ról, czy zaprzeczanie oczywistym problemom, z którymi zmaga się rodzina. Brak intymności, zaufania czy chociażby empatii oraz szacunku, mogą odbić się wyraźnie w dorosłym życiu każdego z nas. Do najczęstszych objawów syndromu DDD należą takie zachowania jak:

  • nieumiejętność radzenia sobie z silnymi emocjami, jak złość czy frustracja,
  • obniżone poczucie własnej wartości,
  • nieufność wobec innych,
  • skłonność do zmartwiania się przyszłością,
  • przekonanie o własnej samowystarczalności,
  • trudności w sytuacjach, które wymagają zwrócenia się do kogoś o pomoc,
  • lęk przed bliskością, czy to w postaci związku czy innych relacji,
  • lęk przed popełnianiem błędów,
  • problemy z umiejętnościami rodzicielskimi.

Jak radzić sobie z syndromem DDD?

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem w przypadku osób wywodzących się z rodzin dysfunkcyjnych jest terapia DDD. Ta rozpoczyna się od uświadomienia sobie źródeł problemów w dorosłym życiu. Ważne, aby osoba z objawami DDD wyzbyła się poczucia winy za błędy, których nie popełniła. To niekiedy niezwykle trudne zadanie, którego podejmują się specjaliści, jak np. pracujący w specjalistycznych palcówkach, jak poradnia terapeutyczna w Warszawie. Lęk i poczucie izolacji są niekiedy bardzo silne, a wydobycie z tych przeświadczeń i traumatycznych doświadczeń wymaga czasu i zaangażowania. Ważnym celem terapii DDD jest także wypracowanie schematów postępowania, kiedy pojawiają się trudne emocje. To pomaga funkcjonować w społeczeństwie, a także jest ważnym krokiem do zrozumienia i opanowania wewnętrznego niepokoju. Z czasem może nastąpić poprawa relacji z bliskimi, a także kształtowanie się wzajemnego zrozumienia.