System emerytalny w Polsce

środa, 7.9.2016 12:24 1445 0

Już dzisiaj 10 proc. budżetu państwa jest przeznaczane na wypłaty świadczeń z ZUS, kobiety dostają emerytury o około 30 proc. niższe niż mężczyźni a według prognoz ta różnica będzie się nadal zwiększała. Debata na temat stabilności finansowej systemu emerytalnego, zmian demograficznych, zachodzących w Polsce, ewolucji rynku pracy i migracji międzynarodowej oraz odpowiedzialności za wysokość emerytur w kontekście obniżenia wieku emerytalnego odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Starzenie się społeczeństwa i coraz większe nakłady z budżetu państwa na wypłatę emerytur to problem, z który musimy się dzisiaj zmierzyć. Polska nie jest liderem w Europie pod względem aktywności zawodowej bowiem niewiele ponad 50 proc. osób w wieku produkcyjnym - pracuje, w innych krajach Europy liczba osób aktywnych zawodowo przekracza 70 proc. – powiedziała profesor Urszula Kalina-Prasznic z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Gdyby zatrudnienie w naszym kraju wzrosło tylko o 1 proc. to wpływy ze składek zwiększyłyby budżet państwa aż o 4 mld złotych – dodała profesor Prasznic.

Jeremi Mordasiewicz z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan ostro skrytykował prezydencki projekt powrotu do obniżonego wieku emerytalnego. Zdaniem Mordasiewicza przedsiębiorcy przez lata nie odrobią strat, które poniosą w wyniku wcześniejszych odejść pracowników. Zdaniem Mordasiewicza nie można liczyć na to, że osoby, które będą miały wybór emerytura czy praca – wybiorą pracę.

- Według badań każdy, kto tylko może ten przechodzi na emeryturę a to oznacza, że z rynku odejdzie prawie 1,2 mln doświadczonych pracowników – stwierdził Mordasiewicz.

- Przedstawiciele związków zawodowych podkreślali w czasie dyskusji, że pracownikom nie można zabronić skorzystania ze swoich praw do emerytury, zdaniem związkowców problem tkwi po stronie pracodawców, którzy nie chcą zatrudniać osób po 60tce, więc przejście na emeryturę jest dla nich często nie wyborem, ale koniecznością – podkreślali dyskutanci.

- W projekcie zapisano wprawdzie wolny wybór pracownika co do przejścia na emeryturę ale tak naprawdę pracownik takiego wybór nie ma, bo to decyzja pracodawcy czy będzie zatrudniał nadal kogoś kto nabył prawa do emerytury czy nie – powiedziała dr Helena Pławucka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Natomiast skutki finansowe przywrócenia niższego wieku emerytalnego – zdaniem – dr Pławuckiej, nie zostały w ogóle uwzględnione w projekcie prezydenckim.

Debata na temat uwarunkowań demograficznych, problemów związanych z finansowaniem systemu emerytalnego i konstrukcji prawa do emerytury to tematy debaty, która została zorganizowana przez Oddział ZUS we Wrocławiu wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego przeglądu systemu emerytalnego. Do dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska akademickiego, pracodawców, związków zawodowych i media. Uczestnicy spotkania wskazywali na zagrożenia i szukali możliwych rozwiązań, które zapewnią stabilnie funkcjonowanie systemu emerytalnego w Polsce w ciągu najbliższych kliku dekad.

- To dzisiejsze spotkanie jest elementem konsultacji społecznych dotyczących przeglądu systemu emerytalnego w Polsce, w tym zmian, które w nim zaszły od 2011 r. i próba zastanowienia się nad możliwymi kierunkami zmian – powiedział Antoni Malaka Dyrektor ZUS we Wrocławiu.

Hasłem ogólnopolskiego przeglądu jest "Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności”. Obowiązek przeprowadzenia przez ZUS przeglądu systemu emerytalnego wynika z ustawowego zapisu. Pierwszy taki przegląd odbył się w 2013 r. Obecnie w 22 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbywają się debaty na temat obecnego kształtu i wyzwań dla polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Opinie uczestników debat i wyniki badań przedstawione podczas nich będą częścią „Zielonej księgi systemu emerytalnego”, która zostanie opracowana przez ZUS.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)