SYSTEMY OBSŁUGI CIECZY

poniedziałek, 29.8.2022 17:58 221

Przemysł może korzystać z szerokiego zakresu usług związanych z procesami transferu, magazynowania, filtracji oraz kontroli temperatury cieczy takich jak woda, olej, paliwa, ścieki, osady i innych substancji chemicznych. W tym celu klienci mogą skorzystać z oferty firm, które projektują i realizują tymczasowe systemy obsługi cieczy.

Wynajem systemów pompowych

Jednym z typów usług oferowanych przez wymienione firmy jest wynajem pomp. W przemyśle zastosowanie znajdują m.in. agregaty pompowe z różnymi typami napędów. Elementy powinny zostać dobrane do specyfiki konkretnego projektu. Wśród produktów wchodzących w skład opisywanej kategorii wymienić można także pompy wirowe i wyporowe, rurociągi elastyczne i stalowe, układy pomiarowe, pompy perystaltyczne, membranowe i śrubowe oraz tymczasowe agregaty do instalacji przeciwpożarowych.

Próby szczelności

Próby szczelności rurociągów i zbiorników można podzielić na hydrostatyczne i ciśnieniowe. Przeprowadza się je z wykorzystaniem certyfikowanych urządzeń pomiarowych i rejestracyjnych. Rejestracja i analiza jest możliwa dzięki nowoczesnym systemom monitorowania parametrów. Usługa musi zostać dostosowana indywidualnie do każdego przypadku. Próby hydrostatyczne zbiorników bezciśnieniowych wykonuje się z użyciem pomp wysokiej wydajności i armatury towarzyszącej. W przypadku zbiorników o dużych pojemnościach przeprowadza się próby ciśnieniowe wodne. Olejowe próby szczelności są zarezerwowane dla rurociągów, kształtek i węży. Inne rodzaje prób to m.in. próby podciśnieniowe i próby szczelności gazami przeznaczone dla rurociągów i zbiorników.

Detekcja nieszczelności rurociągów

Detekcja nieszczelności rurociągów opiera się na zaawansowanej diagnostyce. Metoda musi zostać odpowiednio dobrana do typu instalacji. Diagnostyka może być przeprowadzona np. w formie prób ciśnieniowych i hydrostatycznych. Składają się na nią wodne próby ciśnieniowe z korekcją medium i podgrzewaniem, próby olejowe, próby z wykorzystaniem gazów sprężonych i hydrostatyczne, przeznaczone dla obiektów bezciśnieniowych. Dokładne ustalenie miejsca i rozmiaru wycieku jest możliwe dzięki gazom znakującym, takim jak hel lub wodór. To sposób warty zastosowania wszędzie tam, gdzie wyjątkowo istotna jest szczelność instalacji. Zdiagnozować stan instalacji można też przy użyciu metody akustycznej. Związana jest ona z pomiarem dźwięków generowanych przez materiał. W ten sposób można określić miejsce występowania wad w konstrukcji instalacji, takich jak wady materiałowe, wady spoin, wycieki czy punkty korozji.