Szybka zmiana jako kluczowy skutek pandemii dla biznesu

wtorek, 20.10.2020 15:52 565 0

Raptowna digitalizacja i przyspieszenie strategicznych zmian w firmach to kluczowe efekty pandemii koronawirusa - takie wnioski płyną z panelu „Walka  z koronawirusem – nowa rzeczywistość, nowe sposoby działania”, który odbył się dzisiaj w ramach konferencji Made In Wrocław. O sposobach radzenia sobie w nowej rzeczywistości z przedsiębiorcami z Dolnego Śląska rozmawiał dr Marcin Dudarski, partner zarządzający i współzałożyciel firmy doradczej JP Weber.

Uczestnicy debaty „Walka z koronawirusem – nowa rzeczywistość, nowe sposoby działania” zgodzili się co do jednego – firmy w efekcie pandemii musiały wiele zmienić w sposobie codziennego działania. I to zmienić szybko.

- Nie da się ukryć, że firmy musiały przystosować się do nowej rzeczywistości, która z dnia na dzień niemal całkowicie zmieniła warunki, w których działa biznes. Trudno przewidzieć, co będzie w przyszłości, jednak to właśnie nadchodzące miesiące są najbardziej interesujące dla osób zarządzających przedsiębiorstwami. Kluczowym pytaniem jest czy zmiany, które obserwujemy są tymczasowe, czy trwałe  –  powiedział we wprowadzeniu dr Marcin Dudarski

Uczestnicy dyskusji pt. "Walka z koronawirusem – nowa rzeczywistość, nowe sposoby działania’’ zgodzili się, że część tych zmian jest nieodwracalna. Przed firmami, a także uczelniami stoi przede wszystkim wyzwanie dostosowania się do nowego modelu pracy. Chcąc dalej działać, firmy musiały elastycznie podejść do nowych wymagań. Kryzys postawił przed nimi wiele nowych wyzwań, z którymi kadra zarządzająca musi się mierzyć, takich jak choćby budowanie przywództwa oraz poczucia wspólnoty w firmie, w sytuacji w której nie widzimy się osobiście już tak często jak kiedyś lub wręcz nie widujemy się wcale.

Z jednej strony przyspieszony rozwój technologii umożliwiających pracę zdalną lub hybrydową pozwolił na szybkie przejście do nowego sposobu działania i podniósł efektywność pracy. Możliwość zdalnego udziału w konferencjach czy spotkaniach pozwoliły na współpracę w zakresie badań i rozwoju z partnerami dotychczas dla nas niedostępnymi. Staliśmy się agnostykami, jeśli chodzi o lokalizację, rynek się raptownie rozszerzył, a naszym biurem stała się Polska. Z drugiej jednak strony zmiana ta mocno utrudniła zadania wymagające kreatywności i fizycznej obecności m.in. praktyczną naukę, która z uwagi na swój szczególny charakter okazała się największym wyzwaniem, zarówno dla studentów na uczelniach, jak i pracowników niższego szczebla w firmach. Obszarem, który szczególnie dotknęła pandemia koronawirusa stało się również zarządzanie projektami. Firmy z wielu branż poszukują nowych metodyk zarzadzania odchodząc od tradycyjnego podejścia na rzecz zwinnych, start-upowych sposobów realizacji działań przez rozproszone zespoły.

W nadchodzących latach prawdopodobnie będziemy obserwować efekty działań, które zostały rozpoczęte w ostatnich miesiącach. Zdaniem uczestników panelu jednym z trendów związanych z nową strategią działania firm, na których polska gospodarka może zyskać, jest skracanie łańcuchów dostaw przez globalne organizacje. Decyzja o lokowaniu zakładów produkcyjnych bliżej macierzystych siedzib firm zależy już nie tylko od kosztów, ale także ryzyka przerwania ciągłości dostaw.

Eksperci dolnośląskiego biznesu i nauki uważają, że kryzys może potrwać przynajmniej do końca 2021 roku. O tym, jak będzie wyglądało wyjście z niego zdecyduje nie tylko to, jak potoczy się dalszy rozwój pandemii, ale także poziom wsparcia ze strony rządu - oraz, w przypadku Europy - wsparcie Unii Europejskiej, strategiczne decyzje podejmowane w przedsiębiorstwach, na przykład skuteczne wprowadzenie procedur zarządzania kryzysowego, i co najważniejsze - nasza obywatelska postawa. 

- Odpowiedzialność za wyjście z obecnego kryzysu spoczywa na każdym z nas, zarówno na osobach zarządzających firmami, jak i na nas osobiście. Dbając o przestrzeganie dyscypliny sanitarnej w każdym aspekcie naszej codzienności przyczyniamy się do globalnej poprawy sytuacji. – podsumował dyskusję dr Marcin Dudarski.

W rozmowie poprowadzonej przez dr Marcina Dudarskiego w czasie konferencji Made In Wrocław uczestniczyli: 

  •          Anna Berczyńska,Wiceprezes ABSL Talents, Dyrektorka Zarządzająca Globalnego Centrum Usług Wspólnych, Schaeffler Global Service Europe
  •          Grzegorz Rudno-Rudziński, Prezes Zarządu Klastra IT Corner, Partner Zarządzający, Unity Group,
  •          Prof. dr hab. Marcin Drąg, Katedra Chemii Biologicznej i Bioobrazowania, Politechnika Wrocławska
  •          Krzysztof Jarzyna, Managing Director, Industrias Alegre
Dodaj komentarz

Komentarze (0)