Ta metoda ratuje życie chorym na raka

czwartek, 16.7.2015 10:55 2587 0

W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu w środę przeprowadzono pokazową operację metodą HI-PEC, stosowaną u pacjentów, którzy mają rozległe przerzuty do otrzewnej.

Operacja metodą HI-PEC

- HI-PEC wykonuje się u osób, które chorują m.in. na raka jelita grubego i cienkiego, jajnika, żołądka – mówi prof. Marek Bębenek, chirurg-onkolog. – To właśnie te nowotwory dają przerzuty do otrzewnej.

Leczenie pacjentów z tymi przerzutami jest trudne, zdarza się, że nie działa na nich chemioterapia – wtedy właśnie można zastosować HI-PEC jako metodę przedłużającą życie.

Według badań pozwala ona na uzyskanie dobrych i bardzo dobrych wyników leczenia.

Wyniki leczenia metodą HI-PEC są tym lepsze, im mniejsze są  przerzuty do otrzewnej.

HI-PEC polega to na tym, że chirurg usuwa guzy rozsiane w otrzewnej, a potem w czasie tego samego zabiegu wprowadza w te miejsca chemioterapię dootrzewnową w podwyższonej temperaturze.

- Zabiegi te są bardzo trudne technicznie oraz długotrwałe. Średni czas zabiegu wycięcia całkowitego nowotworu wynosi 6-8 godzin – dodaje prof. Bębenek. - Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów do leczenia. Powinni oni być w dostatecznie dobrej kondycji fizycznej, aby mogli być poddani długotrwałemu, obciążającemu zabiegowi operacyjnemu.

W Polsce metoda HI-PEC stosowana jest w tylko w czterech ośrodkach onkologicznych - w tym w DCO. Prof. Bębenek szacuje, że z całego Dolnego Śląska może być rocznie ponad 100 pacjentów, którzy kwalifikują się do takiej operacji.

W DCO do tej pory metodę HI-PEC zastosowano u 50 chorych. Może ona przedłużyć życie pacjenta nawet o 5 lat.

Jedną z ostatnich pacjentek była mieszkanka Jeleniej Góry, u której zdiagnozowano nowotwór wyrostka z przerzutami do otrzewnej. Kobieta czuje się dobrze – została już wypisana do domu. – Jej rokowania są bardzo dobre – przyznaje prof. Bębenek. – Po operacji, każdy pacjent jest przez nas monitorowany.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)