Tabletka Dzień Po - Jak działa i ile kosztuje?

poniedziałek, 13.4.2020 18:35 7006

Nie w każdej sytuacji antykoncepcja zapewni nam sto procent pewności co do nie zajścia w ciążę. Prezerwatywy wykazują nawet do 99% skuteczności, ale i one mogą ulec przetarciom czy pęknięciu. Gąbka dopochwowa czy diafragma cechuje się ponad 90% pewnością, ale wciąż pozostaje nieznaczny margines błędu. Zawsze bowiem zostaje pewne pole do błędu i interpretacji - nawet jeśli wartość wynosi 1% szans na zajście w ciążę. Jeśli nie mamy pewności czy na pewno unikniemy zapłodnienia, to jedną z ostatecznych metod jest antykoncepcja doraźna - stosowana w najbardziej kryzysowych momentach. Zaliczają się do niej przede wszystkim tzw. "tabletki dzień po", które są dostępne w aptekach.

Tabletka dzień po - zasady działania i rodzaje substancji

O skuteczności pigułki stosowanej "dzień po" będzie świadczyć czas jej zastosowania. Im kobieta połknie ją później, tym zwiększa szansę na jej nieskuteczne działanie. Levonorgestrel, czyli substancja czynna zawarta w tabletce przyczynia się do wytworzenia niesprzyjających warunków ustrojowych, uniemożliwiających zapłodnionej komórce się rozwijać. Sztuczny hormon hamuje cały proces, przeszkadza jajeczku się zagnieździć. Jeśli proces tworzenia zarodka się już rozpoczął, to substancja będzie nieskuteczna, w związku z czym należy ją przyjąć najpóźniej do 3 dni od momentu zapłodnienia. Inną substancją wykorzystywaną w produkcji pigułki "dzień po" jest octan uliprystalu. Hamuje on i opóźnia proces owulacji poprzez hamowanie namnażania się komórek i indukcję apoptozy. Tabletka dzień po zawierająca ten składnik może być stosowana maksymalnie do piątego dnia po zapłodnieniu - jej skuteczność po upływie 120 godzin od zapłodnienia jest wątpliwa. Do najpopularniejszych tabletek stosowanych w celu zapobiegnięcia ciąży zalicza się przede wszystkim EllaOne i Escapelle.

Skutki uboczne stosowania pigułki po zapłodnieniu

Tabletka dzień po może wywoływać szereg nieprzyjemnych konsekwencji, nazywanych skutkami ubocznymi leku. Uliprystal w niewielkim stopniu wpływa na upośledzenie koordynacji ruchowej, w związku z czym kobieta zażywająca ten preparat nie powinna prowadzić pojazdów mechanicznych do kilku godzin po zastosowaniu. Tabletka dzień po może także negatywnie wpływać na procesy hormonalne, przyczyniając się do powstawania zaburzeń. Zdarza się, że wielokrotne zażycie pigułki może w znacznym stopniu rozregulować cały układ hormonalny, a co za tym idzie, spowodować nieregularność cyklu miesiączkowego. Połknięcie tabletki może powodować także szereg nieprzyjemnych konsekwencji żołądkowych, rzadziej ból głowy czy nerwowość i nudności. Zważając na wystąpienie wielu skutków ubocznych, tabletka dzień po powinna być stosowana tylko i wyłącznie w awaryjnych sytuacjach. Zaliczyć do nich można zbyt późne wyjęcie prącia podczas stosunku przerywanego, pęknięcie prezerwatywy czy odklejenie się plastra antykoncepcyjnego. Tabletka dzień po może być stosowana także po gwałcie, w przypadku wypadnięcia wkładek wewnątrzmacicznych czy kiedy zawiodą naturalne metody antykoncepcyjne.

Źródło: Tabletka Dzień Po - Medyk.Online