Tajfun Vamco uderzył w Filipiny. Wrocławska Fundacja ADRA pomaga na miejscu

czwartek, 19.11.2020 12:50 680 0

Filipiny mierzą się z kolejną tragedią – skutkami tajfunu Vamco (Ulysses), który uderzył wieczorem 11 listopada. To piąty taki kataklizm w ostatnim miesiącu w tym kraju. Poszkodowanym pomaga organizacja charytatywna ADRA, której działacze są na miejscu.

Ulysses/Vamco to na Filipinach piąty kataklizm tego typu w ostatnim miesiącu oraz dwudziesta pierwsza burza w tym roku. Poprzedni był potężny supertajfun Goni (od 29.10), który zabił 25 osób i jest uważany za najsilniejszą burzę tego roku na świecie, oraz tajfun Molave (23-27.10), który na Filipinach i w Wietnamie pochłonął 160 ofiar.

Wiatr, który przyniósł Vamco, w porywach dochodził do 255 km/h. Zginęło co najmniej 39 osób. Vamco/Ulysses uderzył w podobne rejony, co potężny Goni – m.in. stołeczny region Metro Manila. Miasto Marikina to jedna z najbardziej dotkniętych przez żywioł miejscowości. Zalanych zostało tam 40 tysięcy domów. Ulice pozostają zalane wodą lub, po jej ustąpieniu, błotem oraz zasypane resztkami zniszczonych domów, mebli i połamanych gałęzi. Mieszkańcy próbują usunąć wodę i błoto z pomieszczeń mieszkalnych. Tysiące zostały ewakuowane i przebywają w centrach ewakuacyjnych. Obecnie Vamco kieruje się w stronę Wietnamu, który również ucierpiał na skutek serii tropikalnych burz i tajfunów. Możliwe więc, że ofiar będzie więcej.

Na miejscu, na Filipinach, są działacze ADRA Filipiny, którzy udzielają pomocy ofiarom.

– W ostatnich 3 tygodniach Filipiny doświadczyły 3 tajfunów o wzrastającej sile rażenia i dewastujących skutkach. ADRA odpowiedziała na każdy z tych kataklizmów, udzielając pomocy najbardziej poszkodowanym. I wtedy uderzył tajfun Ulysses, siejąc zniszczenie w Metro Manila i okolicznych prowincjach. Cierpienie osób nim dotkniętych jest ogromne. ADRA kontynuuje swoją pomoc dla poszkodowanych – komentuje Tom Pignon, dyrektor ADRA Filipiny.

W pomoc ofiarom tajfunów na Filipinach i w Wietnamie włącza się Fundacja ADRA Polska.

– Zorganizowaliśmy zbiórkę środków na pomoc ofiarom tajfunów na Filipinach i w Wietnamie: Molave, Goni, a teraz również Vamco/Ulysses – relacjonuje dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska. – Przekazaliśmy już pierwszą transzę pomocy finansowej, która pomoże w zapewnieniu ponad 500 najbardziej poszkodowanym w ostatnich kataklizmach rodzinom najbardziej niezbędną pomoc – żywność, wodę pitną, materiały budowlane do rekonstrukcji domów oraz potrzebne środki higieniczne. Zbieramy dalej, poszkodowani przez kolejny tajfun potrzebują podobnego, podstawowego wsparcia. Trzeba jak najszybciej doprowadzić do tego, aby jak najwięcej osób mogło wrócić do zrekonstruowanych domów z zatłoczonych centrów ewakuacyjnych, gdzie istnieje wielkie ryzyko masowych zarażeń koronawirusem. Zachęcamy Polaków dobrego serca do włączenia się w naszą akcję pomocy dla najuboższych i najbardziej dotkniętych rodzin – dodaje prezes Fundacji ADRA Polska.

Jak można pomóc?

  • Wpłacając datek za pośrednictwem strony www.adra.pl/tajfun/
  • Dokonując wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Tajfun”.

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl, www.facebook.com/ADRAPolska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)