Tak może się zmienić pl. Piłsudskiego [WIZUALIZACJE]

wtorek, 15.9.2015 15:01 3402 0

Mała architektura: stół długi na 35 metrów, ławka o długości 75 metrów, rzeźba marszałka Piłsudskiego, czy piaskownica – to tylko niektóre zmiany, które proponują architekci by rewitalizować plac Piłsudskiego.

Koncepcja zakłada podział placu na dwie części: strefę aktywności wyznaczoną przez płytę placu i sąsiadujące z nią lokale usługowe oraz strefę rekreacji czyli wydzielony przez szpaler drzew południowy fragment rynku, w którym dominuje zabudowa mieszkaniowa.

Granicę między strefami wyznaczałoby obniżenie nawierzchni wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej, która łączy ze sobą dwa główne wejścia na plac od strony Kasprowicza i Micińskiego. W linii ‘nacięcia’ płyta placu ma być niższa o 50 cm względem pozostałej części tworząc uskok. Ma tu stanąć długa ławka z doskonałym widokiem na plac.

STREFA AKTYWNOŚCI

W strefie aktywnej znalazłaby się płyta placu z nowo określonymi przez „nacięcie” granicami oraz sąsiadujące z nią lokale usługowe. Projekt zakłada utrzymanie funkcji usługowej w miejscach już istniejących oraz - poprzez zwiększenie atrakcyjności samego placu - aktywizację usług centrotwórczych w budynku dawnego domu kultury Agora.

Głównym charakterystycznym elementem nowoprojektowanej płyty placu jest ulokowany w jego północnej części 35-metrowy wielofunkcyjny stół. Ma funkcjonować jako uniwersalny i przyjazny symbol spotkań, na co dzień może pełnić rolę centrum amatorskich rozgrywek szachowych, plenerowej pracowni kółka plastycznego, punktu spotkań wrocławskich smakoszy podczas degustacji lokalnych produktów lub stać się sercem sąsiedzkich pikników.

W dni targowe stół przeistaczałby się w długą targową ladę osłoniętą parasolami, na której swoje produkty mogliby oferować lokalni rolnicy i producenci żywności. Na miejscu można będzie umyć też kupione na targu owoce – na końcach stołu w planach są zlewy.

Drugim charakterystycznym elementem nowej płyty placu byłaby ławka o długości niemal 75 metrów. Ze względu na jej centralne położenie zapewniałaby ona doskonały widok na plac - dzięki dwustronnej konstrukcji można zajmować miejsce zarówno od strony placu, jak i traktu komunikacyjnego.

Centralna część płyty placu pozostawia z kolei możliwość swobodnego gospodarowania jego przestrzenią i pozwala na organizację wydarzeń o zróżnicowanym zasięgu: od lokalnej giełdy staroci, meczu siatkówki, festynu rodzinnego, kina, aż po kameralny koncert.

Na co dzień wygląd płyty placu urozmaicałaby fontanna. By zrekompensować mieszkańcom wschodniej części strefy „aktywności” zmiany w ich bezpośrednim sąsiedztwie - wzdłuż budynków zaprojektowano serię donic, które oddzielają trakty piesze od pieszo-jezdnych i parkingów.

STREFA REKREACJI

Obejmuje usytuowany w południowej części skwer otoczony szpalerem drzew w charakterystycznym kształcie podkowy. Ze względu na dominujące otoczenie zabudowy mieszkaniowej projekt uwzględnia zachowanie tej strefy placu jako części uspokojonej i wyciszonej.

Proponowane rozwiązanie zakłada jedynie modyfikację skweru w jego zachodniej części, gdzie poprzez zmianę nawierzchni ze żwirowej na utwardzoną powstanie ścieżka.

W tej części skweru przewidziano także umieszczenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w formie przechodzącej się przez plac postaci w naturalnym rozmiarze. Pozwoli to na upamiętnienie patrona placu w atrakcyjny, bezpośredni i naturalnie wpisujący się w przestrzeń placu sposób.

Zaplanowano tu także ławki, stojaki rowerowe oraz trejaż z krzewami. Druga część skweru z nawierzchnią żwirową zyskała z kolei na atrakcyjności poprzez budowę płyty wodnej odwzorowującej podkowiasty kształt pierwotnie istniejącego na skwerze kamiennego postumentu.

W bezpośrednim sąsiedztwie tafli wody zaaranżowano dodatkowo ławki oraz serię kul - część z tartanu, część w postaci dekoracyjnego oświetlenia, które w połączeniu z pobliską, współcześnie zaaranżowaną piaskownicą, pozwoliły stworzyć atrakcyjną strefę dedykowaną dzieciom.

Prace remontowe placu powinny być prowadzone w taki sposób, by jak największą część bruku wykorzystać ponownie. Elementy uzupełniające, zaznaczające współczesne pochodzenie posadzki, stanowi siatka zintegrowanych z granitową nawierzchnią punktów świetlnych, a także stalowe listwy wyznaczające strefy miejsc parkingowych. Zastosowanie starej kostki brukowej pozwoliło zachować historyczny charakter placu.

Projekt zakłada wprowadzenie stonowanej kolorystyki elewacji na całym placu z zachowaniem aktualnie istniejącego podziału na poszczególne strefy typów zabudowy. Dla wszystkich elewacji - w zależności od typu zabudowy oraz stylu architektonicznego - proponowana jest kolorystyka w odcieniach beżów i szarości.

Tak dla budynków w południowej i wschodniej strefie placu mieszkalnych zarezerwowany byłby kolor jasnopopielaty. W części zachodniej i północnej zaproponowano zastosowanie różnych odcieni beżów.

Projektowany układ zakłada ograniczenie ruchu kołowego na placu - główna część placu ma zostać wyłączona z ruchu samochodowego. W proponowanej koncepcji odbywać się może on tylko w wyznaczonych strefach i kierunkach z ograniczeniem prędkości do 20km/h. 76 miejsc parkingowych zostanie do dyspozycji osób mieszkających wokół placu oraz posterunku policji.

Obecnie Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia rozpoczyna konsultacje dotyczące zagospodarowania i rewitalizacji pl. Józefa Piłsudskiego.

- Obecnie chcemy na podstawie tej koncepcji sporządzić projekt wykonawczy. Pl. Piłsudskiego jest przestrzenią, której należy się nie tylko rewitalizacja, ale też takie zagospodarowanie które będzie przyjazne dla jego mieszkańców, jak i pozostałych użytkowników. Z tego powodu zapraszamy do udziału w konsultacjach nie tylko mieszkańców Karłowic ale i wszystkie inne osoby, które jako "użytkownicy" tej przestrzeni chcieliby się w tym temacie wypowiedzieć. Mogą to zrobić poprzez naszą stronę, ale mogą też osobiście, przychodząc 19 września na pl. Piłsudskiego, na którym w godzinach 11.00-17.00 każdy zainteresowany będzie mógł od przewodnika miejskiego usłyszeć wiele ciekawych historii dotyczących tego miejsca a następnie, w Gimnazjium nr 24, podzielić się swoimi uwagami i pomysłami na tą przestrzeń, porozmawiać z autorami koncepcji - mówi Bartłomiej Świerczewski z Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego.

Wizualizacje Buck.Architekci

Dodaj komentarz

Komentarze (0)