Techniczny odbiór mieszkania we Wrocławiu - jak się do niego przygotować?

piątek, 18.11.2022 11:43 190

Odbiór techniczny mieszkania jest o tyle istotny, że to właśnie podczas niego kupujący ma szansę zgłosić swoje zastrzeżenia co do poprawności i standardu wykończenia lokalu. Działanie ma swoją podstawę prawną, co oznacza, że deweloper nie może pominąć tego etapu. Przepisy umożliwiają zarówno odbiory mieszkań przeprowadzane na własną rękę, jak i przez firmy wyspecjalizowane w odbiorach mieszkań. Czy zawsze warto zlecić to zadanie ekspertom? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania.

1. Czego będziesz potrzebować przy odbiorze mieszkania?

2. Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

3. Samemu czy z fachowcem?

Jeśli interesuje cię odbiór mieszkania Wrocław jest miastem, w którym bez problemu znajdziesz firmę specjalizującą się w dziedzinie odbiorów mieszkań. Połączenie wiedzy i doświadczenia sprawia, że zyskasz pewność co do standardów wykończenia lokalu.

Czego będziesz potrzebować przy odbiorze mieszkania?

Odbiory mieszkań we Wrocławiu i w innych częściach kraju przebiegają dokładnie tak samo. Jeśli chcesz samodzielnie zrealizować odbiór techniczny nieruchomości, musisz przygotować:

  • rzut i plan mieszkania - pozwolą ci one szybciej i sprawniej skontrolować metraż poszczególnych pomieszczeń, rozmieszczenie gniazdek i włączników światła czy położenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych,
  • prospekt informacyjny - załącznik do umowy gromadzący dane na temat gruntu oraz budynku, a także umówionego standardu prac wykończeniowych,
  • akcesoria i narzędzia pomiarowe - między innymi: taśma miernicza, dalmierz, kątownik, poziomnica, latarka.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

Istnieje kilka aspektów, na których trzeba się skupić, określając zgodność mieszkania z umową. Poniżej znajdziesz najważniejsze punkty. Bardziej obszerna baza wiedzy na ten temat znajduje się na https://xn--odbir-3ta.pl/.

  • Kąty proste

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne z punktu widzenia wykończenia mieszkania i późniejszego urządzenia wnętrz jest zachowanie kątów 90 stopni.

  • Tynki

Sprawdź stan tynków, szukając ewentualnych pęknięć i ubytków. W momencie, gdy realizowany jest odbiór mieszkania, ściany i sufity powinny być już suche, więc wszelkie zawilgocenia są oznaką nieprawidłowości.

  • Podłogi i wylewki

Poszukaj spękań oraz ubytków w fugach. Skontroluj także ewentualny ruch pionowy wylewki przy dylatacjach.

  • Zgodność instalacji

Instalacja powinna być kompletna i spełniająca normy.

Oczywiście, weryfikowanych elementów jest więcej, a odbiór techniczny może wykorzystywać także badanie termowizyjne.

Samemu czy z fachowcem?

Jak widać, powyższe czynności wymagają wiedzy i doświadczenia, dlatego warto, by odbiorem mieszkania zajęli się profesjonaliści. Dysponują oni wiedzą, doświadczeniem i narzędziami, dzięki którym odbiór domu zostanie zrealizowany na najwyższym poziomie.