Testy na koronawirusa - który warto wykonać?

środa, 23.12.2020 10:38 394

Testy na koronawirusa są podstawowym narzędziem walki z COVID-19. Dopóki nie będziemy mieć powszechnego dostępu do szczepionki, takie badania pozwalają na identyfikację osób, które – jeśli okaże się, że zakażone – powinny się izolować. W ten sposób możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jakie testy warto wykonać, jeśli podejrzewamy, że mieliśmy kontakt z kimś zainfekowanym lub mamy objawy choroby?

Testy genetyczne RT-PCR

Pierwszym rodzajem testów na koronawirusa są testy genetyczne (molekularne) RT-PCR. To pierwsze testy, które zostały zatwierdzone przez WHO, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Służą do wykrycia komórek wirusa SARS-CoV-2. Pozwalają stwierdzić, czy obecnie jesteśmy zdrowi, czy chorujemy. Mogą być wykonane nawet przed upływem siedmiu dni od momentu, w którym możliwe było zakażenie. Musimy jednak pamiętać, że na wiarygodność wyniku wpływa kilka czynników, w tym sposób pobrania wymazu czy faza infekcji.

Jak przebiega badanie? Wymaga ono pobrania wymazu z gardła lub nosogardzieli. Wyizolowany materiał genetyczny trafia do laboratorium, gdzie zostaje poddany wieloetapowej analizie. Cały proces może zająć od kilku do kilkunastu godzin. W przypadku dużej liczby zachorowań czas oczekiwania na wyniki wydłuża się nawet do kilku dni.

Testy antygenowe

Drugą metodą, która pozwala stwierdzić, czy chorujemy na koronawirusa, są testy antygenowe. Zaleca się je głównie do badań przesiewowych, kiedy istnieje wysokie ryzyko zakażenia i niezbędne jest szybkie potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Pozwalają na wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w organizmie, jednak ich skuteczność wynosi powyżej 80%.

Aby badanie był skuteczne, test antygenowy powinniśmy przeprowadzić na początkowym etapie choroby, w ciągu 5-7 dni od wystąpienia objawów. Tak jak w przypadku testu genetycznego RT-PCR, również konieczne jest pobranie wymazu z nosa lub nosogardzieli. Wynik otrzymujemy w ciągu kilkunastu minut. Osoby, które mają wynik dodatni i mają objawy koronawirusa, powinny potwierdzić badanie testem genetycznym.  

Testy serologiczne – badania na przeciwciała (IgA, IgM, IgG)

Ostatnim z testów, które opiszemy, są testy serologiczne. Wykrywają przeciwciała w klasie IgA lub IgM oraz IgG, które są wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na kontakt z wirusem SARS‑CoV‑2. Test nie służy do wykrywania aktualnych zakażeń, ale stwierdzenia, czy przeszliśmy chorobę.

Najwcześniej można wykryć specyficzne przeciwciała IgM – nawet 3 dni po wystąpieniu objawów. Pomiar przeciwciał IgG u osób z objawami jest możliwy dopiero po ok. 11-14 dniach. Dodatni wynik musi być potwierdzony testem genetycznym.

Jak się przygotować do badania?

Każda osoba zakażona SARS-CoV-2 może mieć inne objawy. Najczęściej pojawiają się gorączka, suchy kaszel oraz zmęczenie. Inne sygnały, że mogło dojść do zarażenia, to utrata węchu i smaku oraz bóle mięśni, gardła i głowy. Takie symptomy choroby stanowią wskazanie do zgłoszenia się na test, pamiętając, aby na dwie-trzy godziny przed badaniem:

  • nie spożywać posiłków ani nie żuć gumy,
  • nie myć zębów ani nie używać płynu do płukania jamy ustnej,
  • nie przyjmować leków,
  • nie palić papierosów.

Szczegółowe informacje na temat właściwego przygotowania do testu na koronawirusa i miejsc, w których takie badanie można wykonać, znajdziemy pod adresem internetowym: https://badania.znanylekarz.pl/blog/testy-na-koronawirusa-kiedy-i-jaki-test-wykonac/. Warto zrobić test i upewnić się, że nie narażamy swoich bliskich na infekcję. Tym bardziej że nie wszyscy przechodzą chorobę łagodnie lub bezobjawowo. Osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby współistniejące są obarczone ryzykiem ciężkiego przebiegu zarażenia SARS-CoV-2. Wykonując test na koronawirusa i unikając kontaktu z nimi, kiedy podejrzewamy chorobę, chronimy bliskich najlepiej, jak to możliwe.

Zdjęcie: Pixabay.com