The World Games 2017 na „Ścieżce historii Wrocławia”

piątek, 6.10.2017 09:45 1499 0

Lokacja miasta (1241), założenie uniwersytetu (1702), powódź Tysiąclecia (1997) czy wreszcie piłkarskie Euro 2012 to tylko kilka epokowych wydarzeń w dziejach stolicy Dolnego Śląska, które doczekały się swojej tablicy w „Ścieżce historii Wrocławia”. W czwartek o godz. 12 odsłonięta została na pl. Nankiera kolejna – upamiętniająca X Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017.

”Ścieżka historii Wrocławia” to jedna z licznych atrakcji miasta, powstała pomiędzy Zaułkiem Ossolińskich i kościołem św. Wincentego. Na płytach chodnikowych z brązu o rozmiarach 30 na 70 cm przypomniano najważniejsze wydarzenia mające wpływ na rozwój regionu. Wyboru faktów dokonali wrocławianie, a także naukowcy zajmujący się historią Dolnego Śląska. Poza wymienionymi powyżej za takie uznano też m.in. przejście do korony czeskiej (1335), kapitulację Festung Breslau (1945), czy budowę Hali Stulecia (1913) i ESK 2016.

The World Games 2017 odbyły się we Wrocławiu i trzech miastach partnerskich (Świdnica, Trzebnica, Jelcz-Laskowice) między 20 a 30 lipca tego roku. Wzięło w nich udział 3,5 tysiąca sportowców ze 112 krajów świata, którzy rywalizowali w 31 sportach na 26 arenach. Dla reprezentacji Polski była to najlepsza edycja TWG w historii, bo biało-czerwoni zakończyli ją z dorobkiem 29 medali. Na trybunach i w strefie kibica w wydarzeniach związanych z Igrzyskami wzięło udział 240 tysięcy widzów. Liczba uczestników i ogrom przedsięwzięcia pod względem logistycznym jednoznacznie wskazują, że była to największa sportowa impreza tego roku w Polsce, a także w dziejach naszego kraju. 

W czwartkowej uroczystości, oprócz władz Wrocławia, przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz zarządu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego, wzięli udział członkowie International World Games Association. Wiceprezydent IWGA Max Bishop chwalił wydarzenie, jako najlepsze The World Games w dotychczasowej historii Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

- Impreza została zorganizowana perfekcyjnie i miała niepowtarzalną atmosferę sportowego święta, co słyszałem z wielu ust. To również opinia goszczącego w lipcu we Wrocławiu Thomasa Bacha, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Będę chętnie wracał do tego pięknego miasta i za każdym razem przejdę koło tej tablicy, by wspomnieć wyjątkowe Igrzyska podkreśla Max Bishop.

- Dziękujemy IWGA za wsparcie w organizacji The World Games 2017. To było wielkie sportowe święto. Zostaną po nim we Wrocławiu piękne obiekty – tor wrotkarski, kompleks basenów przy ulicy Wejherowskiej i odnowiony Stadion Olimpijski. Dziękuję także mieszkańcom, który tak tłumnie odwiedzali areny sportowe i brali udział w wydarzeniach związanych z Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.

Przed odsłonięciem pamiątkowej tablicy odbyło się ostatnie spotkanie Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego z przedstawicielami IWGA (CoComm), na którym podsumowano wszystkie najważniejsze elementy The World Games 2017.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)