komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 25 września 2020

Aurelii, Wladyslawa

To najlepszy moment na wymianę starego pieca!

poniedziałek, 3.8.2020 12:29 , komentarze: 0 , odsłony: 518
kategorie artykułu:

Blisko 200 przeszkolonych pracowników Centrum Obsługi Mieszkańców i Biura Obsługi Klienta pomoże mieszkańcom Wrocławia w procedurze wymiany pieca na ekologiczne ogrzewanie. Warto to zrobić, bo miasto przygotowało dla najemców specjalne korzyści w postaci m.in. zwolnień i ulg w czynszu. Czas ucieka a właśnie teraz kwota miejskiego dofinansowania jest najwyższa.

W programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15.000 zł i dodatkowe 5000 zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje także dopłaty do rachunków za ogrzewanie (nawet do 4000 zł, przekazywanych bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło), zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, a następnie 50% ulgę w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy wymieniali swoje piece, ale jako miasto realizujemy również swoje działania. W tym roku podłączamy do sieci ciepłowniczej 400 lokali komunalnych, w przyszłym roku będzie ich aż 1200 - mówił Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.  

Miasto wspiera mieszkańców na każdym etapie. Przeszkoleni pracownicy pomogą wypełnić dokumenty, pokażą od czego zacząć i przeprowadzą przez całą procedurę.  
Każdy kto chce pozbyć się kopciucha musi przede wszystkim uzyskać zgodę zarządcy budynku. Do takiej zgody niezbędne może okazać się wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę (w przypadku pieca na gaz), uchwały wspólnoty mieszkaniowej, w końcu wypełnienie wniosku do zarządcy. W tym wszystkim pomogą pracownicy Centrum Obsługi Mieszkańca i Biura Obsługi Klienta. Będą przekonywać tych nieprzekonanych.

Pracownicy COM i BOK pracują też w terenie, pukając do drzwi mieszkańców i zachęcając najemców lokali komunalnych do sięgnięcia po środki z programu KAWKA Plus i Termo KAWKA.

Latem Wrocław intensyfikuje działałania w ramach walki ze smogiem 

Miesiąc temu na pięciu wrocławskich osiedlach pracę rozpoczęli Asystenci Zmień Piec – to pilotażowy program. W przyszłym roku będą pracować w kolejnych miejscach. Doradcy energetyczni każdego dnia są do dyspozycji mieszkańców pod numerem telefonu 71 799 67 99.  Od początku roku odebrali ponad 3,5 tysiąca telefonóww samym lipcu blisko 800. Doradzają jaki rodzaj ogrzewania wybrać i od czego zacząć.  W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych doradcy tłumaczą jak połączyć miejski program dofinansowania KAWKA plus i  program Czyste Powietrze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
We Wrocławiu po 2024 roku nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej). Do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
Do wymiany jest 4 tys. pieców w budynkach w 100% należących do gminy, we wspólnotach mieszkaniowych 8 tys. pieców i 8 tys. w domach jednorodzinnych.
W tym roku miasto wymieni kopciuchy na ekologiczne ogrzewanie w 35 budynkach, łącznie wymienionych zostanie ok. 400 pieców. W 2021 planowana jest realizacja w 126 budynkach – to ok. 1200 mieszkań.

Liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014-2019 - 8130 szt.

To najlepszy moment na wymianę starego pieca. Im szybciej, tym kwota dofinansowania jest wyższa.

 

Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 11:03
poniedziałek, 21.9.2020 10:23
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki