komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Trendy na rynku mieszkaniowym 2020

wtorek, 7.7.2020 14:14 , odsłony: 139
kategorie artykułu:

Rynek nieruchomości dynamicznie się zmienia z roku na rok, jednak ostatnie miesiące były szczególne ze względu na pandemię koronawirusa. Jakie są obecnie dominujące trendy wśród deweloperów i nabywców, co ma największe znaczenie przy wyborze mieszkania?

Mieszkania szyte na miarę potrzeb

Kupujący zwykle przeglądają wiele ofert deweloperów, aby znaleźć mieszkanie idealnie odpowiadające ich oczekiwaniom – dopasowane do potrzeb. Dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje cenionych deweloperów, np. firmy Profbud. Jednak trendy na rynku nieruchomości mają duży wpływ ma świadomość Polaków – znajomość i umiejętność określenia zarówno oczekiwań, jak i potrzeb, a także ustalenie budżetu, to podstawowe czynności przed rozpoczęciem poszukiwań. Na ich podstawie można znaleźć odpowiednie oferty mieszkaniowe.

Czynniki decydujące o wyborze

Największą popularnością nadal cieszą się mieszkania funkcjonalne – zaspokoją potrzeby domowników, ale też będą osiągalne cenowo. Na wybór konkretnego mieszkania ma wpływ głównie lokalizacja i skomunikowanie z centrum, cena, metraż oraz liczba i rozkład pomieszczeń, ew. udogodnienia dodatkowe – jak miejsce postojowe, boks komórkowy, atrakcyjny teren i dostęp do infrastruktury usługowo-handlowej.

Aktualne trendy na rynku nieruchomości

Mieszkanie jako inwestycja. Dużymzainteresowaniem nadal cieszy się inwestowanie w nieruchomości, czyli zakup mieszkania do wynajęcia. Liczy się lokalizacja, metraż, rozkład oraz cena – popularne są m.in. Osiedle Yugo na praskim Gocławiu w Warszawie czy Primo II w centrum Łodzi stworzone przez Profbud.

Najchętniej nabywane w tym celu są mieszkania o niedużym metrażu, ale z kilkoma pokojami. Yugo to świetne miejsce dla aktywnych – z dobrym dojazdem do centrum, ale sprawdzi się też do relaksu po powrocie z pracy. Z kolei Primo mieści się w sercu Nowego Centrum Łodzi, jedynie ok. 500 metrów od dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Mieszkania z ogródkiem. Wśród rodzin z kolei największą popularnością cieszą się obecnie mieszkania z ogródkiem, gdyż umożliwiają przebywanie na świeżym powietrzu. Do tej pory parter był rzadko wybierany. Doceniane są jednak nadal ostatnie kondygnacje, gdzie można zaaranżować ogrody tarasowe, do których prowadzą wyjścia bezpośrednio z mieszkań – idealne do odpoczynku wśród zieleni.

Domy pod miastem. W trosce o bezpieczeństwo i komfort potrzeby najemców zmieniają się w związku z nową sytuacją, czyli pandemią koronawirusa. Mieszkania z ogródkiem oraz domy oddalone od centrum o około 30-40 minut jazdy cieszą się rosnącą popularnością – balkony okazują się niewystarczające, tym bardziej, że więcej osób pracuje w systemie Home Office i trend ten będzie się utrzymywał.

Dodatkowe udogodnienia. Do niedawna różne udogodnienia postrzegano jako pozytywny dodatek, dzisiaj są one niemal standardem – kupujący szybciej podejmie decyzję o zakupie mieszkania na osiedlu z ciekawą architekturą, terenami zieleni, dużym placem zabaw, wspólnym tarasem widokowym, możliwość ładowania pojazdu elektrycznego, możliwość zdalnej zmiany oświetlenia itp.

Stabilizacja cen. Rynek mieszkaniowy stabilizuje się, nie widać tendencji do podnoszenia czy obniżania cen – w dużych miastach sytuacja nie zmieniła się, spadła natomiast podaż. Mniej jest też promocji na rynku pierwotnym – można liczyć co najwyżej na rabaty do ok. 10 proc. ceny, co świadczy o dobrej kondycji finansowej deweloperów.

 
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
poniedziałek, 3.8.2020 14:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele