komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Jana, Danuty

Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek!

środa, 10.5.2017 09:28 , komentarze: 0 , odsłony: 615
kategorie artykułu:

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który ma na celu promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, obchodzony jest co roku w dniach 8-15 maja. 

Już dziś, 10 maja, o godz. 11.00 w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA przy ul. Krzywoustego 286 odbędzie się uroczyste spotkanie bibliotekarzy organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wręczone zostaną nagrody Prezydenta Wrocławia oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału we Wrocławiu. 

Natomiast 12 maja, o godz. 13.00 otwarcie nowej filię Miejskiej Biblioteki Publicznej na Dworcu Wrocław Główny przy ul. J. Piłsudskiego 105. Gościem Honorowym uroczystości będzie Donna Scheeder, prezydent Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich. 

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej na Dworcu Wrocław Główny

Projekt aranżacji wnętrza i wyposażenia przygotowała wrocławska pracownia projektowa ReaDesign. Kierunek i pomysł na przestrzeń nowej filii  nawiązuje do jej lokalizacji: Dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek , koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe , poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu – mówi projektantka, Agnieszka Opiela.   

Przy projektowaniu konieczne było zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń ze względu na historyczną wartość obiektu. Adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju, m.in.  kształt stolarki drzwiowej 
i okiennej, ażurowe podciągi, a w centralnej części lokalu – pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami. Dworzec Wrocław Główny słynie z odkryć konserwatorskich, pieczołowicie odzyskiwanych i doskonale widocznych na terenie całego naszego obiektu – opowiada Tadeusz Szulc, Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu PKP S.A. – Warto też podkreślić, że wykorzystanie części powierzchni dworców pod tego typu działalność to sprawdzone i cieszące się dużą popularnością rozwiązane. Jako przykład może posłużyć uznana przez jury American Library Association za najpiękniejszą bibliotekę, Stacja Kultura w Rumi. Podobnie obiekty dostępne są również między innymi na dworcach w Rabce Zdrój i Obornikach Śląskich. 

Biblioteka proponuje bogaty zasób około 20 tysięcy woluminów, w tym interesującą kolekcję książki mówionej, gry planszowe oraz polecaną przez pracowników biblioteki kolekcję ponad 1.5 tysiąca tytułów komiksów manga. „Manga to nasza odpowiedź na oczekiwania, zainteresowania i potrzeby młodzieży, która w bibliotece widzi nie tylko magazyn książek, ale miejsce wypoczynku, relaksu, rozwijania własnych  zainteresowań i nawiązywania kontaktów 
z rówieśnikami” – zaprasza Daria Waszczuk, kierownik nowej filii, która mangę kompletuje od 2013 roku.   

Czytelnicy będą mogli także korzystać z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego Internetu, przeglądać czasopisma i gazety oraz piękne książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone 
w tzw. Kuchni Literackiej. Maluchy i młodsze dzieci zadomowią się w klimatycznym zakątku z pluszową leżanką, stanowiskiem  komputerowym, a przede wszystkim bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania. 

Ale biblioteka to nie tylko księgozbiór i czytelnia, ale także działalność kulturalna i edukacyjna. Już w pierwszych dniach działalności nowo otwartej biblioteki będzie można zobaczyć przegląd prac plastycznych  z kilku edycji ogólnopolskiego konkursu „Ikony Popkultury“ oraz prezentację osiągnięć uczestników pracowni ceramiki, udostępnionych partnersko przez  Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z ul. Kołłątaja. Inaugurację działalności rozpocznie warsztat animacji filmowej, prowadzony przez reżyserkę Anielę Lubieniecką (13 maja br. o godz. 12.00). 

Inne działania w nowej filii można na bieżąco śledzić w kalendarzu wydarzeń na stronie www.biblioteka.wroc.pl 

Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu zaprasza czytelników 12 maja 2017 r. od godz. 16.00. 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 9 godz temu
czwartek, 20.6.2019 13:30
wtorek, 18.6.2019 09:06
wtorek, 11.6.2019 14:00
wtorek, 11.6.2019 09:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele