Trzeci konkurs WIB – ruszył nabór wniosków!

wtorek, 3.10.2023 12:58 252 0

Rozpoczął się nabór wniosków w trzecim konkursie Wirtualnego Instytutu Badawczego. Pula środków, o jakie mogą się ubiegać zespoły badawcze prowadzące działalność w dziedzinie biotechnologii medycznej, to 380 milionów złotych. Aplikacje są przyjmowane od 2 do 13 października 2023 r.

Trzeci konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB) został ogłoszony 10 lipca 2023 r. W dwóch pierwszych edycjach programu o finansowanie badań mogły ubiegać się zespoły naukowe specjalizujące się w biotechnologii medycznej z zastosowaniami w onkologii. W trzecim konkursie obszar ten został rozszerzony, dzięki czemu możliwość zgłoszenia aplikacji mają naukowcy reprezentujący wszystkie obszary biotechnologii medycznej z zastosowaniami terapeutycznymi. Podmiotem Zarządzającym programem WIB, który odpowiada za organizację i przeprowadzenie konkursów, jest Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia.

Celem, jaki postawiony został przed zespołami aplikującymi do udziału w programie, jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, które w przyszłości przyczynią się do powstania innowacyjnych leków lub terapii. Oczekiwanym rezultatem zadań badawczych prowadzonych w ramach WIB są możliwe do wprowadzenia na rynek, innowacyjne rozwiązania, które mogą realnie zainteresować inwestorów, a tym samym przyczynić się do finansowego sukcesu całego przedsięwzięcia. Założeniem programu jest bowiem połączenie nauki i biznesu w sposób przynoszący korzyści każdej ze stron, a w efekcie podnoszenie konkurencyjności polskiego przemysłu biotechnologicznego na arenie międzynarodowej.

Nabór wniosków w trzecim konkursie WIB trwa od 2 do 13 października 2023 r. Wnioski o finansowanie Zespołów Badawczych można składać na zasadach określonych w Regulaminie Konkursu Ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w formie Wirtualnego Instytutu Badawczego oraz Ogłoszeniu z dn. 10.07.2023 o otwartym konkursie ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w formie Wirtualnego Instytutu Badawczego. Dokumenty są udostępnione w zakładce: Ogłoszenia o konkursach.

Proces wyłaniania zespołów, które otrzymają finansowanie projektów, składa się z kilku etapów. Zgłoszone wnioski w pierwszej kolejności zostaną poddane ocenie formalnej, a następnie merytorycznej w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne. Tej drugiej dokona panel międzynarodowych ekspertów złożony ze specjalistów zarówno w dziedzinie biotechnologii, jak i komercjalizacji. Ostatnim krokiem będzie podpisanie umowy o finansowanie z zespołem badawczym, który otrzyma rekomendację do finansowania.

Dotychczas w ramach programu WIB finansowanie otrzymał projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]” opracowany przez zespół naukowców, którego liderem jest prof. dr hab. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Wartość finansowania projektu wynosi blisko 70 mln PLN.

Wirtualny Instytut Badawczy to nowatorski program finansowania badań o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów, jakim jest biotechnologia medyczna. Powstał w oparciu o ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Na jego cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł. Program kierowany jest do najwybitniejszych i najzdolniejszych polskich naukowców prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie – przedstawicieli uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i badawczych. Celem wyłanianych w konkursach Zespołów Badawczych jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, zgodnie z odpowiednimi procedurami i standardami niezbędnymi do ich komercjalizacji i wdrożenia, w ciągu maksymalnie pięciu lat od rozpoczęcia prac.

Środki, które zostaną przyznane w ramach konkursu, mogą zostać przeznaczone na finansowanie zespołów prowadzących działalność naukową w konkretnym obszarze badawczym (biotechnologia medyczna), mającą na celu wypracowanie IP o wysokim potencjale komercjalizacyjnym, a także na komercjalizację wyników pracy lub związanego z nimi know-how. Program daje możliwość sfinansowania do 100% kosztów realizacji zadań badawczych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)